Инес ЗЛАТАНОВА
Престоят на къмпинг в планината или до морето е незаменимо изживяване. Напоследък хората по време на почивката си все повече се насочват към къмпинг зоните за настаняване. Дали обаче тази опция е отворена и за пътуващите с четириногите си приятели?
Кучетата обичат да прекарват време на открито и сред природа, разбира се, но всяко нещо има своите изключения. Уверете се, на първо място, дали вашият любимец е готов за това изживяване. Помислете къде ще прекарвате времето си през деня и къде ще нощувате – в бунгало, на каравана или на палатка и съобразете програмата и активностите си с нуждите и нрава на кучето. Ако то е възрастно или лесно се изморява, не умее да комуникира с други хора и животни, непознатата среда го плаши и т. н. премислете дали да го вземете на пътуването. Потренирайте заедно да спите навън, преди голямото къмпинг пътуване: опънете палатка и се настанете удобно с кучето си в задния двор за една или две нощувки.
Ако няма проблем, то бихте създали едно незабравимо и полезно приключение, защото времето на открито обогатява животните и хората. Друга полза от присъствието на любимеца ви е, че с него бихте се чувствали по-сигурно в спането на открито, няма да се притеснявате за него докато отсъствате и ще поддържате добра физическа форма на вълнуващо място. Ето няколко идеи как да направите къмпингуването с куче (било то пътуване с кемпер или престой на палатка) безопасно и забавно.
Престой
Резервирайте си местенце на къмпинга отрано. За разлика от хотелите, там по-лесно ще откриете място, където разрешават присъствието на домашни любимци. От друга страна къмпингуването на открито е удобно за престоя с куче и гарантира, че няма да се притеснявате че ще нанесе щети, както например в хотелската стая. Краят на лятото и ранната есен е чудесно време за спане „на открито“, защото температурите са приятни, а водата в морето или езерото е все ощее топла, дните все още са дълги, а гледките - приказно златисти и за разлика от пролетта има по-малко насекоми и алергени. Има много различни къмпинги - от зони само за палатки, до паркове за каравани, предназначени за дългосрочни престои, до къмпинги с каюти, бунгала, контейнери и т.н. Всяка от тези опции може или не може да позволява домашни любимци, така че най-добре е да потърситсе поинтересувате предварително и да намерите подходящ за домашния ви любимец къмпинг в избрания район или да проучите правилата на къмпинга, който възнамерявате да посетите. Като цяло е добра идея да помислите какво търсите в къмпинга, преди да резервирате - в какво помещение предпочитате да спите, ако не сте със собствен мобилен „дом на колела“, дали ще намерите ток и вода, душ и други важни за вас удобства.
Подходящите за любимци къмпинги често имат специфични правила, с които къмпингуващите трябва да са предварително запознати и да следват, като най-често срещаните са политика за каишка или ограничаване. Къмпингите обикновено имат домакини, които остават на място, за да следят за спазване на разпоредбите на територията. Тъй като домашните любимци често трябва да бъдат държани на каишка, къмпингуващите си създават практика да носят или намират колове, за които да връзват любимците, осигурявайки им радиус на движение. Някои също ограничават любимците си с порти, кошари или клетки. Някои от най-добрите къмпинги за дестинации са тези, разположени в национални паркове, но имайте предвид, че там може да има по-строги правила от други къмпинги.
Други обичайни разпоредби включват да спазвате ограниченията за шум, така че лаят да не безпокои наблизо разположените посетители. Въпреки че не са толкова често срещани, политиката за любимци на някои къмпинги може също да налага ограничения за породи или да изисква такса за престоя с домашни любимци. Много правила са специфични за кучетата, защото това са най-често срещаните домашни любимци, които ще видите в къмпингите. Въпреки това, някои места могат да приемат всички домашни любимци, особено за къмпингуващите, които държат своите котки или други домашни любимци в кемпер или каравана. Трябва също така при пътуване с такова превозно средство за отдих да планирате маршрут за пътуване, който включва възможности за спиране и позволява на вашето куче да се облекчи и да се упражнява малко.
Екипировка
Инвестирайте в правилната екипировка и за любимците, както за вас самите. Запалените къмпингари знаят, че някои удобства в оборудването могат да променят и улеснят целия престой, особено ако се спи на палатка или на място без наличие на вода. Трябва да опаковате спалното си оборудване, своите лични вещи и вещи за четириногото си. Ако все още не сте го направили, може да искате да инвестирате във висококачествено оборудване за нуждите му, като специален нагръдник за походи или набор от издръжливи, олекотени или сгъваеми купи за храна и вода. Не забравяйте да му вземете купите, достатъчно храна и вода, аптечка, играчки, и каквото друго би му било необходимо за нощуване. Ако се притеснява от непозната среда, любимо и познато одеяло ще му напомня домашния уют и ще го накара да спи спокойно. Може също да помислите за консумативи като марля, бинт, алкохол или водороден пероксид, в случай на физически наранявания.
Носете също паспорта, избягвайте да сваляте нашийника с данни по време на престоя и се уверете в актуалността на микрочипа. Когато сте навън в гората, може не винаги да получавате най-добрата клетъчна услуга, така че може също да помислите дали да добавите телефонния номер на вашия ветеринарен лекар или друг контакт за спешни случаи към етикет на нашийника на вашето куче. Има и нови технологии като GPS устройства за проследяване на кучета и нашийници, които могат да ви помогнат да намерите кучето си, ако то има склонност да се отклонява.
Здраве
Направете среща с ветеринарния лекар преди тръгване, за да сте сигурни, че любимецът тръгва здрав. Уверете се, че сте в крак с ваксинациите, особено ако се изискват за престой в къмпинга. Може също така да му подстрижете ноктите, за да го предпазите от закачане на отломки на открито. Също така е изключително важно да сте сигурни, че вашето куче има достъп до чиста вода, сенчесто място за почивка и слънцезащита, за да предотвратите топлинен удар или изгаряне. Не разчитайте на случайни водоеми, защото някои от тях съдържат бактерии и паразити. Бъдете внимателни за кучето си в зоната на къмпинга, пазете го да не изяде нещо, което не трябва или е с неустановен произход – царевични кочани, кокали, гранулите на нечии друг любимец и т.н.


Коментари