Одобрението на проектите ще бъде най-късно до септември, няма да се финансира строителство

Радина ИВАНОВА

Съвсем скоро условията за кандидатстване и изпълнение на проекти по Националния план за възстановяване и устойчивост - НПВУ ще бъдат публикувани за обществено обсъждане. Това съобщи Светлана Боянова, съветник на министъра на земеделието Явор Гечев, по време на Българо-австрийски аграрен форум.

Общественото обсъждане няма да е от продължителните. Идеята е приемът да започне бързо, служителите на Държавен фонд „Земеделие“ да ги разглеждат през лятото и до септември проектите да бъдат одобрени и договорени.

Като цяло идеята на финансирането на всички агроподсектори по НПВУ е да става по улеснена процедура. Няма да се финансира строителство, но нужно оборудване, съоръжения и техника – да. Така например, ще може да се кандидатства за соларни панели, но не и за изграждане на инсталации за биометан.

За земеделските стопани интерес ще представлява финансирането в стълб „Зелена България“, в който има компонент "Устойчиво земеделие", разделен на два проекта. Първият е "Фонд за насърчаване на технологичния и екологичен преход на селското стопанство", който е с бюджет от 962,2 млн. лв. (437,4 млн. лв. от Механизма за възстановяване и устойчивост и 524,9 млн. лв. национално съфинансиране). Тук ще се финансират проекти в четири отделни направления: Първото е „Технологична и екологична модернизация“ с 511 000 евро максимален размер на проект и 50% безвъзмездна финансова помощ. Ако стопаните имат готовност за 50% съфинансиране и ако са кандидатствали по 4.1 и не са им стигнали точките, директно могат да ги прехвърлят, но без часта за строителство.

Второто направление е за изграждането на 10 центъра за подготовка за предлагане на пазара и съхранение на плодове и зеленчуци, с 1,53 млн. евро за проект. Третото е „изграждане/реконструкция и оборудване на животновъдни обекти за отглеждане и преценка на мъжки разплодни животни, в т. ч. добив на биологичен материал от тях“ с 116 000 евро за проект.

Четвъртото направление е „Ефективно управление на води в земеделските стопанства“ с 679 900 евро за проект.

Още за земеделските проекти в плана за възстановяване четете в новия брой на в. "Български фермер" от 27 март-2 април