До края на месеца не се прогнозират слани в полските райони

МЕСЕЧНА АГРОМЕТЕОРОЛОГИЧНА ПРОГНОЗА

Дукена Жолева,

агрометеоролог при НИМХ

В началото на първото десетдневие на септември агрометеорологичните условия са неустойчиви, с чести валежи, които поддържат добрo нивото на влагозапасите в горните почвени слоеве в по-голямата част от полските райони. Падналите повсеместни валежи през третото десетдневие на август, надвишили на много места в страната 30-40 л/кв. м (Лом - 44 л/кв. м, Оряхово - 54 л/кв. м, Кнежа- 53 л/кв. м, Пловдив - 36 л/кв. м, Кърджали - 72 л/кв. м, Чирпан - 67 л/кв. м, Ахтопол - 60 л/кв. м), повишиха почвените влагозапаси в 50-см слой. Тези валежи бяха закъснели за част от пролетните култури, отглеждани при неполивни условия, които вследствие дефицита на почвена влага приключиха преждевременно вегетацията си.

През първото и повечето дни от второто десетдневие на септември развитието на късните земеделски култури, преодолели отрицателните последици от лятната суша, ще протича с ускорени темпове, при температури около и над климатичните норми. В началото на септември ще приключат развитието си и среднокъсните хибриди царевица. При късните хибриди ще се наблюдава млечна зрелост, а в средата на месеца – восъчна зрелост.

В началото на второто десетдневие отново се прогнозират валежи и повишен риск за развитие на патогени, причиняващи гниене по узрялата и зрееща плодова и гроздова реколта - сиво гниене по гроздето, късно кафяво гниене по плодовете на есенно-зимните сортове овошки.

През месеца периоди с относително сухо време и по-подходящи условия за сезонни полски работи, като прибиране на слънчогледа и по-ранните хибриди царевица, провеждане на дълбока оран и предсеитбени обработки на площите, предвидени за засяване с есенници се очакват през втората половина от първото и през повечето дни от второто десетдневие. До края на второто десетдневие на септември са оптималните агротехнически срокове за сеитбата на рапицата.

През третото десетдневие на месеца се прогнозира лабилизиране на времето, съществено понижение на температурите и обичайните за края на лятото и началото на есента преходни промени в агрометеорологичните условия. Очакваните валежи през този период ще осигурят влага за нормалното поникване на засетите в агротехнически срок посеви със зимна рапица. Във фаза поникване повреди по рапицата нанасят рапичната стъблена бълха (възрастни индивиди) и рапичната листна оса (лъжегъсеници), което изисква поникналите посеви да се обследват за наличие на тези вредители и при численост над прага на икономическа вредност (ПИВ за рапичната стъблена бълха е 2 бръмбари на кв. м; а за рапичната оса - 2-3 лъжегъсеници на кв. м) да се извърши своевременно третиране.

До края на септември слани в полските райони не се прогнозират, което ще осигури условия за формиране на допълнителна продукция от зеленчуковите култури от късното полско производство.