„Мехове“ осигуряват вода за напояване, съхраняват течни торове и дизелово гориво, пазят здравето на виното * Кои важни неща при тяхната експлоатация трябва да знаем

Д-р инж. Любомир КОСТОВ

Вече няма район в страната без тези причудливи „мехове“, както много често може да чуем да ги наричат. Гъвкавите резервоари (за тях миналата година писахме в „Български фермер“) станаха нормален елемент в подредбата на стопанските дворове. Станаха много актуални и с настъпващите климатични промени, и с активните зелени политики в аграрното пространство. Употребата им най-вече е свързана със съхранението на течни торове, осигуряване на вода за напояване, опазване на виното, запасяване с дизелово гориво и др. Но масовото им навлизане в земеделската практика (у нас вече са над 700 броя) доведе и до някои затруднения, свързани с експлоатацията им.

Ще разгледаме две групи дейности, неспазването на които могат да попречат на успешното им прилагане в практиката, особено когато става дума за течни торове. Като цяло говорим за проблеми свързани с:

* пренебрегване на изискванията за монтажа им

* неправилната им експлоатация.

Кои са някои важни моменти при монтажа им? Нека да подчертая, че неспазването им ще доведе до затруднения при експлоатацията на огромните гумени „мяхове“, а понякога и до сериозни аварийни ситуации. Особено важно е да спазваме

хоризонталността на площадката

това е задължително условие. Много често фермерите търсят съвет от доставчиците на резервоари с въпрос: допустим ли е наклон при инсталирането им? Този въпрос не е случаен и е свързан с необходимостта за пълно източване на течността в тях. Категоричният отговор е НЕ! Лесно можем да осигурим източване на течността в резервоара докрай с оформяне на малък улей с лек наклон в пясъчната възглавница по дъното му.

Друго правило. Не пренебрегвайте

оформянето на „вана за сигурност“

под резервоара. Много често ваната не се изпълнява. Разбира се, тя е препоръчителна при съхранение на вода, но при течен тор задачата й е да го спасим в случай на инцидент с резервоара. Статистиката за последните 10 години показва, че има два случая на разкъсване на резервоари по време на експлоатацията им. И в двата случая течният тор бе съхранен във ваната и след няколко дни успешно бе препомпен в други съдове.

По-горе споменахме за оформяне на пясъчна възглавница под тялото на резервоарите. Тук е важно да отбележа, че пясъкът следва да е без отпадъци в него. Наскоро имахме интересен случай на пробив на резервоар след стартиране на нормалната му експлоатация със серия от напълвания и източвания. При огледа на тялото на резервоара и подложката се оказа, че в пясъчната възглавница има

примеси от счупени керемиди

и други строителни отпадъци. В процеса на съхранение на течния тор пясъкът под резервоара постепенно се сляга с около 2 см. При това слягане се бе получило оголване на остър ръб от парче керемида и той бе срязал и подложката, и дъното на резервоара.

Практиката в експлоатация на гъвкавите резевоари е многолика и могат да бъдат споделени доста случи на грешки с боравенето с тях. Случаи, водещи до тежки аварии. Обикновено това са необмислени действия, застрашаващи целостта им.

Нещо повече. Трябва да се предпазим от грешки при опити за преместване на резервоара или повдигане на един от ъглите му с цел пълното му източване.
Най-често фермерите, разчитайки на много високата якост на мембраната на резервоара, го завързват в някой от ъглите му и с подръчна механизация се опитват да го преместят, влачейки го, или да го повдигнат. Резултатът е плачевен. При такава манипулация следва

разкъсване на съответния ъгъл

Добрата новина е, че тези дейности се правят при празен резервоар и нещата могат да се отремонтират веднага.

Понякога се налага да бъде ремонтиран ъгъл - затварянето му е с шини над 1 м дължина. В случай на невнимателна работа в близост до пълен резервор е възможно мембраната да бъде наранена - следва бързо да запушите пробива с подходяща „тапа“. След това резервоарът може да се ремонтира с лепило и парче PVC тъкан без да се източва течността.

Трябва да се има предвид и друго условие. Не променяйте елементи по резервоара! Ще споделя един много интересен случай от практиката ни с резервоар в Румъния. След доста време на успешна експлоатация тревожно ни информираха, че резервоарът се е спукал по един от шевовете. Наличието на осигурителна вана е спомогнала да се спаси основната част от течния тор. Оказа се, че фермерът, собственик на резервоара, в желанието си максимално да защити течния тор от външни въздействия и замърсявания, е монтирал

допълнителен спирателен кран

на вентилационния отвор. Една седмица след поредното му напълване, течността повишава температурата си, респективно следва разширение на обема, от което в мембраната възникват огромни опънни усилия. Резултатът е разтваряне с около 20 см на един от заваръчните шевове. Разбира се, последва успешно заваряване на разлепената зона и в момента резервоарът отново изпълнява своята задача.

Ще споделя и друг интересен случай от практиката. Наложи се да организираме бърза спасителна акция по отвеждането на изтичащ тор. Причината за аварията беше също допълнително монтиран спирателен кран на вентилационния отвор. Явно

такава „рационализация“

не дава добър резултат. Обратното. И това трябва да се има предвид от ползвателите.

Като цяло гъвкавите резервоари се превърнаха в неотменим помощник на фермерите и вече е немислимо да говорим за интензивно земеделие без тяхното присъствие. Нещо повече, много стопанства се снабдиха и с такива мобилни резервоари за ремаркета, с които успешно транспортират течни торове или вода до полето.

ВМЕСТО КОМЕНТАР

Неотдавна писахме за т.нар. мобилни силози, чували-тунели, които имат някои значителни предимства пред стационарните. Инж. Костов ни обяснява някои практически прийоми за правилната експлоатация на гъвкавите резервоари, по същество подобни гъвкави мобилни устройства с висока рентабилност. Тя е свързана с различните размери и качества на тези гигантски „мехове“, в които с много по-малко разходи се съхраняват течни торове, влизащи в употреба точно в нужния момент. Те осигуряват вода за напояване през сезоните на засушаване. Те могат да пазят здравето на виното дълго време след зимните празници, дори и след Великден. Интересна и твърде полезна е способността им да стават мини „бензиностанции“ за дизелово гориво в тези дни, когато цените му скачат всеки ден. И така пазят стопаните от поразяващото действие на инфлацията. Изводът е прост - те са инвестиция с висок коефициент на полезност. Неслучайно фермерите бързо оценяват тези им качества и в повече от 700 стопански двора вече има от спасителните „мехове“. 

Вана оформена с пясъчни бордове
Вана оформена с пясъчни бордове
Вкопана в земята вана с бетонни стени
Вкопана в земята вана с бетонни стени
Оформяне на бордове с дървени траверси
Оформяне на бордове с дървени траверси
Разкъсване на резервоар с дължина над един метър. Затваряне на разкъсания ъгъл с неръждаема шина
Разкъсване на резервоар с дължина над един метър. Затваряне на разкъсания ъгъл с неръждаема шина
Изтича тор поради монтиран допълнителен спирателен кран на вентилационния отвор
Изтича тор поради монтиран допълнителен спирателен кран на вентилационния отвор
Спасителна акция по отвеждането на изтичащ тор
Спасителна акция по отвеждането на изтичащ тор
Спиране на теч от резервоар с дървена тапа
Спиране на теч от резервоар с дървена тапа