Първият е, когато кошерите са направени изцяло от порест материал, полистирол или полиуретан. Съставните части на кошера се отливат в желаните форми. Тези порести части са много леки и поради незначителното количество на използвания материал - евтини.

Предимства: Те идеално съхраняват топлината, но по отношение възможностите да се опазят от увреждания при транспорт, от мишки, птици и дори от самите пчели не може да се каже същото. Затова сега се прибягва към допълнително външно покритие.

Вторият тип кошери са "сандвич", които се състоят от вътрешни и външни стени, между които се поставя порест материал. И в този случай серийното производство се оскъпява поради необходимостта от машини и конструктивни решения, които трябва да бъдат безупречни.

Последващи промени в конструкцията влекат след себе си сериозни разходи. Голямата механична устойчивост на тези кошери гарантира дългогодишното им ползване.

Пластичните материали, заменящи метала и стъклото също вече са навлезли в оборудването на пчеларството и по използването им вече няма спорове. Това са предмети, които нямат непосредствена и постоянна връзка с пчелите, отдавна са се наложили в домашното стопанство и кухня.

Това са различни видове клетки за пчелни майки, хранилки, съдове за мед и т. н. Те могат да се правят с удобна форма, хигиенични са и са устойчиви. Изискването е само да бъдат направени от безопасен материал.