Интернет на нещата е инструмент, който интегрира различни технологии и формира от тях една екосистема
Алма Давидова
В следващите няколко десетилетия земеделието ще се превърне в един от най-важните сектори в световната икономика. Това се дължи на известния факт, че до 2050 г. ще е необходимо да се произвежда 70% повече храна, за да се изхрани постоянно растящото население на Земята.
В тази връзка, технологиите за прецизно земеделие и системата IoT (Интернет на нещата) придобиват голямо развитие днес.
Според ново проучване на BI Intelligence, IoT може да бъде технологията, която ще изведе селското стопанство на ново ниво. Прецизното земеделие вече все по-често се използва от фермерите, а високотехнологичните инструменти като дронове и сензори бързо стават част от стандартните работни инструменти за съвременния фермер.
В своите изследвания BI Intelligence направиха прогнози за това как ще се развиват селскостопанските технологии, по-специално IoT, и до какво това може да доведе в бъдеще.
Технологиите за прецизно земеделие ще продължат да печелят популярност.
Земеделските производители вече започнаха активно да ги използват, за да повишат ефективността на ежедневната си работа.
Например, снимане на полета с дронове или от сателит, последвано от изчисляване на индекса NDVI, ви позволява да създавате подробни технологични карти на полетата.
Там много често се инсталират и автономни метеорологични станции, които в реално време събират и предават чрез интернет много данни за състоянието на почвата и атмосферните явления на полето. В бъдеще броят на аналитичните индикатори ще расте и един универсален сензор ще може да замени няколко специализирани
Вече днес е възможно дистанционно да се наблюдават както отделни полета, така и култури, както и да се получават систематизирани обеми от информация и аналитични данни за собственото производство. Всичко това може да бъде събрано и обработено в така наречените “системи за управление на селскостопанските предприятия”, например Agrivi.
Според прогнозите появата на автономни трактори също е неизбежна. Една от най-важните роли за постигане на тази цел играе IoT.
По принцип именно IoT може да бъде тласъкът, който ще издигне индивидуалните технологии за прецизно земеделие на ново ниво.
IoT превръща технологията за прецизно земеделие в единна екосистема.
Значението на IoT за по-нататъшното развитие на селскостопанските технологии е приблизително същото като синергичния ефект за икономиката.
Това е, когато комбинирането на няколко компонента дава по-голям резултат, отколкото използването им поотделно. Понякога синергията също се нарича ефект на 2 + 2 = 5.
По този начин IoT действа като инструмент, който интегрира различни технологии и формира от тях една единствена екосистема. Тази симбиоза на данни в един източник ще позволи по-добра работа с данни, което увеличава ефективността на използването на тези технологии.
IoT подобри почти всеки аспект на агробизнеса
И как земеделските стопани изобщо могат да разчитат на коне и плугове, когато автопилотите и виртуалната реалност вече не са измислица, а често срещано явление?
През последните десетилетия се случиха редица технологични трансформации в агробизнеса. Благодарение на разнообразието от интелигентни решения фермерите могат да имат контрол върху животновъдството и растениевъдството. Сега тези процеси са по-предвидими - това значително повишава ефективността на агробизнеса.
Динамичен пазар
Въпреки че в момента IoT в селското стопанство все още не е толкова широко разпространен, пазарът е много динамичен. Прилагането на IoT непрекъснато нараства.
BI Intelligence прогнозира, че до края на 2020 г. броят на инсталациите на IoT устройства в селското стопанство ще достигне 75 млн. - увеличението е с 20% годишно.
В същото време се очаква този глобален пазар да се утрои до 2025 г., достигайки 15,3 млрд. долара (в сравнение с малко над 5 млрд. долара през 2016 г.).
Тъй като интелигентното земеделие е нововъзникващ пазар, все още има много възможности за компании с подходящи решения. Какви са ползите от създаването на IoT приложения за селското стопанство?
IoT трансформират селското стопанство по много начини
Открояваме 5 от тях, които подобряват агробизнеса:
1. Огромен е масивът от данни, които могат да бъдат събрани с помощта на интелигентни сензори: информация за метеорологичните условия, качеството на почвата, напредъка в растежа на културите или здравето на животните.
Тези данни могат да се използват както за проследяване състоянието на вашия бизнес като цяло, така и за оценка на ефективността на конкретни аспекти: персонал, оборудване и др.
2. Контрол на вътрешните процеси - намаляване на производствените рискове. Възможността за прогнозиране на обема на продукцията позволява на фермера да планира най-доброто разпределение на ресурсите. Ако знае точно колко ще бъде реколтата - ще може да се увери, че нищо не е загубено.
3. Управление на разходите и намаляване на отпадъците, благодарение на засиления контрол на производството.
Проследявайки всякакви отклонения в процесите на растеж на растенията или здравето на животните, има възможност за намаляване на риска от загуба.
4. Подобряване ефективността на бизнеса чрез автоматизиране на процесите в производствения цикъл: напояване, торене или растителна защита.
5. По-добър контрол на производството и подкрепа за по-високи стандарти за качество и растеж на културите чрез автоматизация.
В резултат на това всички тези фактори в крайна сметка могат да доведат до увеличаване на доходите.
По материали от: easternpeak



Коментари