За да е ефективна химическата борба, много е важно да се уцели точния момент на пръскане. За целта е важно да се установи началото на летежа на мухата с жълти лепливи уловки. Сигналът за борба се подава от областните отделите за растителна защита към БАБХ.
. Първото пръскане се прави 10-14 дни след началото на летежа, а второто 10-14 след първото в зависимост от използвания инсектицид при първото пръскане.
. При ранните череши почти не се налага третиране. При средноранните се провежда едно, а при късните две или три пръскания.
. Могат да се използват следните регистрирани инсектициди: децис 2,5ЕК – 0.03%, 7 дни карантинен срок; калипса 480ЕК – 0.020%, 14 дни; нексид 015КС – 0,03%, 7 дни; фюри 10ЕК – 0,0125%, 21 дни и други.
Препоръчително е за първото пръскане да се избере инсектицид с по-дълъг карантинен срок, а за второто – с по-къс.
За борбата с черешовата муха се използват и жълти лепливи уловки. Те се поставят на възможно по-голяма височина, от външната страна на короната. Може да се поставят няколко в различни части на дървото.
Коментари