Първите съобщения за влиянието на местната за Северна Америка муха Apocephalus borealis върху медоносната пчела идват разбираемо от Америка, информира to-bee.blogspot.bg. В резултат на случайност биологът от Университета на Сан Франциско Джон Хаверник установил, че от мъртвите тела на пчели (които събрал под осветително тяло в района на университета и забравил на бюрото си) се излюпили ларви на мухата Apocephalus borealis.
Apocephalus borealis обичайно паразитира по земните пчели и хартиените оси. За първи в това проучване е доказано, че A. borealis успешно използва като домакин и медоносната пчела, като в резултат предизвиква промяна в поведението й и смърт.
Женската на мухата снася яйцата си в торса на пчелата (снимка В), а ларвите се излюпват в близост до главата (снимка С). Съобщава се, че от събраните в района пчели са се излюпили до 13 ларви на заразена пчела (в лабораторни условия - до 25), което показва голям потенциал за размножаването им. Ларвите се развиват в какавиди извън тялото на пчелата и до 28 дни след това се превръщат във възрастни насекоми.
Заразените пчели напускат гнездото нощем, събират се около светлинен източник, въртят се в кръг без всякаква ориентация, изпъват постоянно крайниците си и накрая падат. Това поведение е описано от Андрю Кор, биолог от Университета на Сан Франциско, който участва в проучването.
Засега учените са установили зараза с Apocephalus borealis само в районите на Калифорния и Южна Дакота.
Опасността от разпространение обаче е голяма, още повече, че все още не може да се каже със сигурност при какви условия и най-вече къде мухата напада пчелите. В кошера не е установено наличие на Apocephalus borealis, което значи, че заразяването става извън кошера. Не е ясно и как ларвата на мухата предизвиква промяната в поведението на пчелите, както и дали заболелите пчели доброволно напускат гнездото или биват принудени от семейството.


Коментари