Влезте с лопата, тор и лупа – няма да сбъркате
На първо място е редно да сте наясно, че през настъпилия месец април, макар да се предвижда, че началото му ще бъде слънчево и тихо, все още съществува евентуална опасност от критични неблагоприятни явления и съответно измръзване на лозниците.
Набъбналите пъпки на лозата се повреждат при температури от -2,5 до -4 градуса, а другите зелени части при -1 до -3 градуса, което в някои години се е случвало.
Поради студения месец март естествено не сме влизали в лозето и не са извършени поредица от задължителни земеделски практики.
Става дума за торене, оран, окопаване, засаждане на нови лозя, за този, който го е предвидил. По тази причина е редно тези мероприятия да приключат през април, както и последните резитби в лозята.
Важни са и трябва да продъжат и всички останали практики, които правим, за да се чувстват нашите лозници укрепени, здрави и в комфорт. Всяка пролет задължително се преглежда подпорната конструкция и се прави ремонт на местата, на които се налага.
Вижте добре ли са привързани стъблата, кордоните и плодните пръчки, защото връзките им през зимата може да са изгнили от влагата.
Тези лозари, които не са се отказали от пролетно засаждане на някои нови сортове лозички, трябва да знаят, че времето отминава. По-ранното им засаждане през пролетта дава по-добри резултати и процентът на прихващане е по-висок, започне ли напъпването – късно е. Разбира се, винаги препоръчваме да се използва само сертифициран посадъчен материал с данни за произход и качество, за да не поемаме излишни рискове.
Когато става дума за вкореняването на присадените резници, което е важно мероприятие при производството на лозов посадъчен материал, то трябва да започне, когато почвата на дълбочина 15-20 см се затопли до 10-12 градуса С. На лозичките се съкращават стъпалните корени на 6-8 см (при засаждане в ямки) и всички корени, развити от горните възли, се отстраняват.
За какво още да се внимава в лозята този месец
Ако са налице информация и прогноза за поява на сутрешни слани, което през април се е случвало, тогава лозите трябва да се защитят чрез познатите ни методи, като задимяването.
За да получим добър добив от лозето в евентуално задала се по-суха година, трябва да предвидим как ще поливаме, особено в критичните фази от развитието на лозите.
Ако са се получили празни места в насаждението, трябва да ги попълним – с нови лозички или чрез полагането на отводи от съседните лози.
Първите болести?
Трябва да знаем и какви са опасностите от първата поява на икономически важните болести.
При набъбване на пъпките има опасност от поява на екскориоза.
При леторасли, достигнали дължина 2-6 см. биха могли да се проявят първите признаци на оидиум.
В този фенологичен етап и рискът от заразяване с екскориоза още не е отминал, така че могат да се наблюдават признаци и на двете болести.
Не може без азот
През април нашите лозници вече трябва да са подрязани и да се „отварят“.
С настъпването на постоянно затопляне, пъпките видимо се събуждат, а кореновата система започва да функционира. Това е много важен период в растежа на растението, тъй като именно върху летораслите от текущата година се образуват цветовете и плодовете.
Следователно задачата на разумния производител е да помогне на храстите да започнат активен растеж. За да направите това, трябва да извършите подхранване с балансиран комплекс или амониев нитрат.
Разбира се, най-оптималното би било да се извърши подхранване със специализиран тор за започване на вегетационния сезон - такива торове съдържат както азот, необходим в тази фаза на развитие, така и други хранителни вещества и микроелементи.
Може през този период растенията да се третират със стимулатори на растежа, те съдържат комплекс от вещества, които повишават имунитета на растенията, активират техния растеж и развитие.Това е особено необходимо, ако гроздето е пострадало през зимата и някои от пъпките са загинали.
Още един риск - въшки и акари
През април младите, сочни и активно растящи филизи на лозницата са податливи на листни въшки, щитоносни въшки и някои други насекоми, като акарите.
За да ги победите, са необходими третирания с инсектициди, като актара например.
Следващият етап в развитието на лозите започва с началото на образуването на първите съцветия. През този период листният апарат вече е формиран, растението расте активно.
За да може гроздовият прашец да има добра оплодителна способност, а цветовете да произвеждат много нектар, който привлича насекоми-опрашители, нашите домашни лози и асми ще се нуждаят от фосфор, бор и цинк.
В условия на недостиг на микроелементи в лозата има смисъл да се извършва и листно подхранване с тези елементи.
Покупката на хранителни добавки с микроелементи, въпреки доста високата им цена, е оправдана инвестиция.
Това е спасително, когато е имало изресяване, напукване на гроздето, тежки увреждания на гроздето от вредители и болести.



Коментари