Това е сигнал и за липсата на витамини и минерали

Когато заекът е гладен, той започва да пълни стомаха си с каквото му попадне. И започва да гризе клетката си - най-вече дървените части на фасадата или рамките на вратичката.

При недостиг на сол

зайците започват да гризат гърба на клетката и дървените части на пода, просмукани с урина. Така поне частично попълват недостига от амонячни соли.

Така че ако някой заек започне да гризе клетката си - това е признак за минерално гладуване. За да избегнете това,

включете в заешкото меню

по 1,5 г сол, размесена с фуража

За заека е характерно, че много лакомо яде и през деня, и през нощта. И това е лесно обяснимо - като скорозряло животно и има способността да се размножава бързо, гризачът се нуждае от разнообразни фуражи. Затова

хранете зайците си с обемисти фуражи на воля,

а за по-хранителните се придържайте към установените норми на хранене.

Ето и основните фуражи за зайци:

* зелени: трева; листа от кореноплоди, зеле, слънчоглед; стъбла и царевични листа;

* сочни: кореноплоди, зеленчукови остатъци, силажи;

* груби: сено, листников фураж;

* концентрирани: зърно, фуражен ечемик, овес, пшеница, царевица, бобови, както и преработени - шротове, комбинирани фуражи;

* гранулирани: тревно брашно и др.

* минерални добавки: сол, тебешир.

Много наши читатели ни питат

на каква възраст да отбият зайчетата

Ще започнем с това, че

* рано отбитите зайчета може да се разболеят;

* късното отбиване пък е вредно за майка им

Отбиването на подрастващите животни е качествен маркер за зайците. Не трябва да се забравя, че при сериозни грешки в отглеждането зайчетата, останали без майчино мляко, може да развият цял куп стомашно-чревни заболявания.

Затова е важно

отбиването да става на подходяща възраст

При определянето й трябва да се вземат предвид такива фактори като: наличие на качествени фуражи и достатъчно количество клетки.

Лактацията на зайкинята спокойно може да се удължи до 2 месеца, но обикновено зайчетата се отбиват по-рано. Още на 17-ия ден зайчетата започват да се подхранват с концентриран или с растителен фураж. След 25-ия ден частта потребено мляко от зайчетата намалява двойно, а към 35-ия ден - тази част става по-малко от 10%.

Отбиване без каквито и да са физически нарушения може да се прави на зайчета на 28-30 дни.
На тази възраст храносмилателните им ферменти вече действат на пълни обороти.

При озайчвания, когато бременността на зайкинята съвпадне с лактацията, зайчетата се отбиват след 28 дни. Свързано е с това, че средната продължителност на бременността при зайкинята е 32 дни, а това означава, че може да се остави няколко дни да почива.

Към момента на отбиването

зайчетата трябва да тежат 450-700 г в зависимост от породата. Минимумът за всяко зайче е не по-малко от 350 г.

Качествата на майката са определящи

Първото изискване е, че зайкините за разплод не трябва да са много тежки. Най-подходящи за разплод са зайчета, родени на първо или второ, максимум трето раждане на майката.

При отбора на самките качествата на техните майки са с приоритет пред скоростта на растеж и натрупването на тегло. Съвсем естествено, че не трябва да отдавате предпочитание на прекалено едри малоплодни и негрижовни зайкини. А след първите три озайчвания животните трябва допълнително да се огледат и негодните да се бракуват.

При всяко озайчване трябва да има благополучно раждане и след това отглеждане на не по-малко от 8 зайчета

Голямо е

значението и на редовното разгонване

за успешно покриване и вероятността от забременяване след това, липсата на лъжлива бременност и аборти.

Обърнете внимание и на количеството и разположението на млечните жлези (4-1-4 или 5-1-5 цицки).

Трябва да знаете, че самките, които тежат 4-4,5 кг, са по-продуктивни от много едрите (5-7 кг). Затова не трябва да се окрупняват самките от основното стадо, които тежат средно 5-5,5 кг. Много стопани допускат грешка, като се стремят да докарат теглото на разплодните зайкини до 7,5-8 кг. Тези животни обикновено изразходват повече хранителни вещества, по-лошо подготвят гнездото си и понякога стъпкват зайчетата си.

Качеството на самките

не зависи от едрия им размер, а от общото тегло на зайчетата им при отбиване на възраст 1,5-2 месеца (като се отчита теглото на приплодите, получени през годината).

Качеството на самките не зависи от едрия им размер, а от общото тегло на зайчетата им при отбиване на възраст 1,5-2 месеца
Качеството на самките не зависи от едрия им размер, а от общото тегло на зайчетата им при отбиване на възраст 1,5-2 месеца