По повод създаване на лозе на наклонен терен нашият читател Вл. Андреев е пожелал да уточним казаното, че върху наклонени терени редовете са по хоризонталите, а при гравитачно напояване те трябва да се съобразяват с посоката на движение на водата. Той се интересува до какъв наклон редовете да са по хоризонталите, с оглед удобството на тракториста да се движи по хоризонталите.
Отговор:
Тук би трябвало да уточним, че е обяснимо лозовите редове на първо място да са съобразени с движението на водата. А що се отнася до механичните обработки, то те зависят от това, което им позволява наклонът, като няма написано правило за целта.
По принцип настаняването на новото лозе на склонове с наклон над 8° трябва да бъде предхождано от терасиране на площта. Когато наклонът е до 12°, се правят наорни тераси, които са сравнително лесно изпълними и не изискват големи капиталовложения. На такива места се препоръчва преди риголването мястото да се разделя на ивици широки от 10 до 20 метра. Риголването на площта да започва от долния край и след като се обработи първата ивица, се оставя необработена лента с ширина от 1 метър и се риголва втората ивица и т.н. По този начин се оформят терасни платна, разделени със синори.
При по-голям наклон от 15-20° се изграждат стъпаловидни, или изкопно-насипни тераси. На тях се различават откос и платно. Откосите са с височина до 150 см и трябва да бъдат иззидани или зачимени. Платното се оставя с наклон от 3 до 6°. Широчината му зависи от наклона на терена. На едно платно се засажда от 1 до 3 реда, като разстоянието на крайните редове от откоса е на половин междуредово разстояние. Терени с наклон над 20° не се усвояват, тъй като не са ефективни.
Формите на засаждане на лозите на наклон могат да бъдат различни.
Всеки стопанин ги избира сам според мястото си и изложението на терена, но все пак има и някои много важни правила, които трябва да се имат предвид и да се спазват:
Квадратната форма на засаждане е много подходяща за лози, които се режат по чашовидна система и се отглеждат на единични колове.
Тя е много пригодна за засаждане на лози на малки площи и позволява рационално да се използват светлината и почвата.
Правоъгълната форма изисква разстоянието между редовете да е по-голямо, отколкото между лозите в реда. Тази форма е подходяща за лозя, които ще се отглеждат на телена конструкция. Прилага се масово в промишлените лозя, но и в някои лозята за лично ползване.
При шахматната /триъгълната/ форма всеки три лози от два съседни реда образуват триъгълник. Тя е подходяща е за наклонени терени и позволява много добре да се използват светлината и почвата. Важна е и посоката на редовете - особено при правоъгълната форма на засаждане. Най-добро осветяване на лозите се осигурява при посока на редовете север – юг. В местата, където духат силни ветрове редовете трябва да съвпадат с посоката на преобладаващите въздушни течения.
Върху наклонените терени целта на стопанина трябва да бъде да се избегне ерозията на почвата - затова на тези места редовете се ориентират по хоризонталите.
Там, където лозите ще се напояват, посоката на редовете трябва да се определи с оглед на движението на водата.

Коментари