Питате ни - отговаряме

Водната лилия - що е то и как се гледа

Много читатели се интересуват как да си отглеждат водната лилия в езерцето на двора и как тя да презимува

Водната лилия е едно от най-красивите растения, използвани във водни басейни. Тя е естествено разпространена в Европа, Северна Африка, Югозападна Азия. У нас се среща по долната част на реките, блатата и езерата на дълбочина до 2 м.
Водната лилия има месесто, дебело 10 см и дълго до 3 м стебло. То се разполага на повърхността на дънната почва или леко потънало в нея. Листата са два вида - подводни и надводни. Подводните са ципести, полупрозрачни. Те закриват и предпазват младите цветни пъпки от надводните листа в началото на тяхното развитие. Плаващите по водната повърхност листа са закръглени, с диаметър 10-30 см., с почти кожеста консистенция и восъчен налеп. Младите листа са с червеникав оттенък, а впоследствие стават зелени. Цветовете са разположени на дълги безлистни цветоносни стебла, с чашелистчета и 25 бели венчелистчета. Когато са разтворени, диаметърът им достига 10-20 см., имат и лек аромат. Цветовете са отворени през деня, а нощим се затварят. Цъфти от юни до октомври.

КАК ЗИМУВА
При нашите условия водната лилия е зимоустойчива и презимува чрез коренището, като останалите части загиват. Новите вегетативни пъпки се развиват през пролетта, като първо се появяват подводните листа, после надводните и накрай - цветоносните дръжки.
Селекционирани са розови, червени, жълти, виолетови цветове с различна степен на кичестост. В по-малки водни площи могат да се засаждат в качета и да презимуват в мазе. Водната лилия се размножава със семена или разделяне на коренището напролет.