31° C, разкъсана облачност
  сряда, 16 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера

Млад Фермер


Въпрос изпратен от: mitqu

Агробизнес

Здравейте, интересува ме дали имате някаква информация за забавилата се мярка 6.1, за подпомагане на млади фремери?

Български фермер отговаря: Закъснение има, но индикативният график може да бъде променян. Това, което се знае е, че за първи път млади земеделски производители ще могат да подават заявления за европейско финансиране онлайн през информационната система ИСУН 2020. Подаването на проектите онлайн значително облекчава процедурата за кандидатстване. Освен това чрез системата тя става по-бърза и по-прозрачна. Фермерите ще разполагат с 60 дни за подаване на формуляра за кандидатстване след отваряне на съответната процедура на ИСУН 2020, а досега този срок беше по-кратък. Чрез системата кандидатите ще попълнят електронен формуляр и ще прикачат всички необходими приложения. При технически проблем ще могат да се обърнат към центъра. ИСУН 2020 дава възможност да се проследят всички останали отворени процедури по оперативните програми. Тя е ангажимент през новия програмен период на държавите-членки да създадат и използват собствена информационна система за управление и мониторинг на оперативни програми, съфинансирани от фондове на ЕС.


Съхнат клоните на прасковата


Въпрос изпратен от: milena_74d

Овошки

Здравейте, от около три седмици започнаха един по един да съхнат клоните на прасковата. Първо овяхват листата и после целия клон.Сега вчече има доста изсъхнали клони. Тази седмица видях, че и на другата праскова е започнал да съхне един клон. Ще съм благодарна ако ми дадете съвет как да ги спася.

Български фермер отговаря: По описанието на повредите смятаме, че това е болестта апоплексия. Няма препарати за борба срещу нея. Заболяването започва със смолотечение, а след това загниване на частта над смолотечението. При изрязване на изсъхналата клонка до здраво, много често от спящи пъпки избиват нови клонки и това довежда до пълното възстановяване на дървото.


Болни мушката


Въпрос изпратен от: Vela_59_Lozanova

Цветя

Мушкатата ми боледуват. Едно по едно всички умират. Болестта започва от листата - свиват се, сиво петно, докато изсъхнат. Сттъблата долу ниско до почвата като да загниват. Започна от едно, сега вече няколко... Тъжно. Ако някой знае лек?

Български фермер отговаря: Описаните симптоми може да се причиняват от бактериално или гъбно заболяване, а защо не и от комбинация от две или повече, но най -вероятно става въпрос за сиво гниене. Характерно за заболяването е кафяво напетняване по листата. Петната започват от периферията на листата и се разпространяват бързо към вътрешността. Често те имат V-образна форма, защото засягат пространството между основните жилки. Болестта се развива бързо и обхваща съседните здрави части- листа, цветове и стъбла, както и съседни растения. Симптомите започват от долните листа близо до почвената повърхност и обхващат цялото растение бързо. При влажно време нападнатите тъкани се покриват с плътен сив налеп. Особено чувствителни са вкореняващи се резници или растения наранени по друг начин. Причинителят на болестта се разпространява по въздуха, чрез вода или в почвата. Оптимална температура за развитието й е 20-23 °С. Интензивно развитие се наблююдава в условия на висока въздушна влажност или често мокрене и продължително задържане на вода по листата. Борбата с болестта се изразава в поддържане на добър воден и въздушен баланс на растенията. При появата на първи симптоми се препоръчва третиране с фунгициди като Фундазол, Топсин и други, както и да се оптимизира торенето с калий и фосфор.


хинап


Въпрос изпратен от: Genoveva

Овошки

Имам хинап, който прави много цвят, но не ражда плод, а е около 10-годишен. На съседите хинапът е претрупан с хинапчета. На какво може да се дължи? Редовно го поливам. Предварително благодаря за отговора!

Български фермер отговаря: От описанието може да се предполага, че това се дължи на ранно кафяво гниене, болест която напада културата по време на цъфтежа. Пръсканията се правят по време на цъфтежа – при масов цъфтеж и в края на цъфтежа. Използват се някой от следните фунгициди: топсин М 70 ВГ – 0,12%, делан 700 ВГ – 0,05%, хорус 50 ВГ – 0,045% и др.


Джанка


Въпрос изпратен от: Alexandrov

Растениевъдство

Имам питомна джанка на около 15 години в Костенец, с едри светлозелени кръгли плодове, подобна на стария сорт Ренклод. Всяка година цъфти нормално, но рядко завързва, а завързите опадват. Досега е дала само по 1-2 плода за 2 години от целия живот. Какво да правя?

Български фермер отговаря: Става дума за типично нападение от сливова плодова оса. Осата атакува плодовете в момента на прецъфтяването. Първото пръскане се прави когато започва окапването на цветовете, второто - при окапване на 50% от цветовете и трето – в края на цъфтежа. Могат да се използват следните препарати: децис 2,5 ЕК – 0,05%, суми алфа 5 ЕК - 0,02% и др. Пръсканията се извършват само привечер, след като са се прибрали пчелите.


болест по доматите


Въпрос изпратен от: blago_bg

Зеленчуци

Здравейте, доматите ми тръгнаха много добре, пръскани са предпазно с децис и дитан, но след първата китка на всички стеблата се изтеглиха, а листата изглеждат, както на снимката и цветовете не връзват.

Български фермер отговаря: Изтеглянето на стъблата може да е в резултат на неблагоприятни условия на средата, както и при гъсто засаждане на растенията. Едностранчиво азотно торене също може да е проблем. Сега е препоръчително да подхраните доматите листно, например с лактофол за зеленчуци. Съобразете се с дозата, препоръчана на етикета.


СМОКИНЯ


Въпрос изпратен от: pazar

Растениевъдство

Плодовете на смокинята изсъхват преждевременно,не узряват.

Български фермер отговаря: Не уточнявате в кой район отглеждате смокинята. Имайте предвид, че това е южна култура и условията за отглеждането й у нас не са подходящи навсякъде. Така например дръвчето понася добре горещината и засушаването на въздуха през лятото, но е взискателно към влажността на почвата. При липса на влага растежът на дървото спира и листата му опадват. Съплодията се спаружват и опадват или изсъхват на дървото. Така че това е възможна причина за изсъхване на плодовете преждевременно.


Засяване на боб


Въпрос изпратен от: mitaka_49

Растениевъдство

На 25 май засях 8 гнезда по 4 боба сорт сакса като поставих по няколко гранули мезурол шнекенкорн. На 11 Юни не беше поникнал нито един боб. Разрових гнездата нямаше никакъв боб в тях?

Български фермер отговаря: Причините да не поникне бобът може да са най-различни. Зависи от качеството на семената, от почвата и влагата, от времето на засяване. Възможно е причината да е и някакъв вредител, който да е унищожил бобчетата.


Череша


Въпрос изпратен от: mitaka_49

Овошки

На вилата имам шест годишна череша средно зреещ сорт. Тази година беше отрупана с цвят, направи завръзи,но след това на снопче останаха по 2-3 череши, другите се спаружиха и опадаха. В последствие от останалите има много недоразвити. Пръскал съм по схема,поливах и подхранвах редовно. Листата са зелени, няма болни.

Български фермер отговаря: Овощните дървета залагат много по-голямо количество плодни пъпки, цветове и завързи, отколкото могат да изхранят, за да се получи нормална реколта и качествени добиви. Установено е, че при ябълката и крушата е достатъчно да се задържат 10-15 % от цветовете, за да има добър добив. При черешата и вишната около 50 % от цветовете са достатъчни за получаването на редовен добив. Растенията естествено се освобождават от излишните цветове и завързи, но въпреки това понякога задържат повече отколкото могат нормално да изхранят. Естественото прореждане на цветовете и завързите протича на няколко етапа. Към края на цъфтежа опадат заедно с дръжките дефектните и неоплодените цветове. Непосредствено след това започва опадане на младите завързи. При семковите това засяга завързите, които имат малък брой нормално развитите семена, а при костилковите тези, в които семепъпките не са оплодени или са дегенерирали след оплождането. Втората основна вълна на естественото прореждане е т. нар. юнско опадане. В зависимост от вида и сорта, а също така и от климатичните особености, то протича към края на май – до началото на юни. Това опадане засяга вече напълно оформени и с различна големина завързи. Един от основните фактори, от който зависи интензивността на юнското опадане е наличието на достатъчно хранителни вещества в почвата, а и в растението натрупани като резервни през миналия вегетационен период. За да се запазят повече завързи, когато те са в по-малко количество, е наложително преди юнското опадане да се извърши подхранване с азотни торове. Когато завързите са повече, подхранването се извършва след юнското опадане, за да се получи по-добро естествено прореждане.


ГНИЯТ МИ ЯГОДИТЕ


Въпрос изпратен от: N.TENCHEV

Овошки

Здравейте, отглеждам ягоди. Плодът е хубав голям и червен без забележка. Няколко часа след като го оберем се появяват симптоми за гниене. С какво мога да ги третирам по време на брането. Благодаря за отделеното време !

Български фермер отговаря: Ягодите са нетраен плод. По принцип плодовете не се третират с химикали по време на брането. Препоръчително е да консумирате ягодите веднага, а ако не - да ги преработите или замразите. Ако проблемът е болестта сиво гние, то се пръска преди и след цъфтежа.


  • 06
  • 07
  • 08
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Колко стъбла могат да се оставят на доматите?

Жегите продължават, а много стопани по селата не си стрижат животните

Краставиците горчат. Какви може да са причините?

Цените на прасковите в Испания падат с 22%, а в Италия и Гърция се повишават

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

В сила е забраната за косене до 1 септември

В пожароопасния сезон някои земеделски дейности ще се извършват само в ранните сутрешни часове

България запазва достъпа си до индонезийския пазар за пшеница

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол