13° C, разкъсана облачност
  понеделник, 12 май, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

този месец се задържаха много високи температури може ли тези температури да провокират развитието на черешите?

Български фермер отговаря: Действително температурите през ноември бяха високи, като на много места бяха и рекордни. Дръвчетата все още не бяха преминали в дълбок покой и до известна степен бяха „объркани” преодолявайки стреса. При някой от видовете пъпките започнаха да набъбват, като някой дори цъфнаха. При черешите също се наблюдава леко набъбване на пъпките, но никъде в страната не е регистриран цъфтеж. Климатичните условия са обективен фактор, който не може да бъде контролиран от нас. Няма и средства за въздействие върху реакцията на дръвчетата. Остава да се надяваме, че започналото захлаждане ще свърши всичко, което ние не можем и ще постепенно ще приведе дръвчетата към дълбок покой. 



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Каква е разликата между двойния и тройния суперфосфат?

Български фермер отговаря: Фосфорните торове се получават от природни фосфати, в които фосфорът е в неусвоявема форма за растенията. За да стане елементът достъпен за растенията, природната суровина се обработва по химичен път със сярна или фосфорна киселина, като фосфорът се преобразува в Р2О5 (двуфосфорен пентаоксид). Така фосфора преминава във водоразтворима и лесноусвоима форма, като се получават еднокомпонентни (съдържащи един елемент - фосфор) фосфорни торове, известни като суперфосфати.
В зависимост от съдържанието на Р2О5 и начина на получаване различаваме 3 вида суперфосфат:
- обикновен, съдържащ от 14% до 21% усвояем Р2О5;
- двоен суперфосфат, съдържащ до около 40% Р2О5;
- троен суперфосфат – до 49% Р2О5.
Двойния и тройния суперфосфат имат най-широко приложение в практиката. Разликата между тях е в процентното съдържание на фосфора, което има значение за определяне на торовата норма



Въпрос изпратен от: strinapena

Зърнопроизводство

Здравейте, Интересувам се възможно ли е биотор от ЧКЧ да бъде използван за подхранеане на стайни цветя, по-точно Хибискуси. Задавам ви този въпрос защото из българското интернет пространство витае мрачна слава на този биопродукт, който бива описван като „убиец” на хибита. Поздрави от Троян!

Български фермер отговаря: Биоторът от ЧКЧ може да се използва за подхранване на стайни цветя., в т. ч. и при хибискусите. За да има положителен, а не отрицателен ефект от него, не бива да се прекалява с количеството. Съотношението почва/биотор трябва да е 3/1 в полза на почвата.



Въпрос изпратен от: rodopchanina

Зърнопроизводство

iСпешно питам защо 3 годишната ми коза още не се е разгодила?Много е спешно.Благодаря ви предварително.

Български фермер отговаря: Причините могат да бъдат най-различни. Едните са свързани с храненето, а другите, по-сериозните - с работата на яйчниците. При достигане на живо тегло около 40 кг козите проявяват еструс (размърлят се) и са готови за заплождане. Особеното при козите е, че
ТЕ СЕ МЪРЛЯТ ПРЕЗ ЕСЕННИТЕ МЕСЕЦИ- октомври и ноември. Ако това не стане, ето какво може да направите: Давайте им СОЧНИ ЗЕЛЕНИ ФУРАЖИ - те са естествен стимулатор на яйчниците. Става дума за детелина, люцерна ( в умерени количества - до 1 кг дневно). Включете в дневната дажба и ПОКЪЛНАЛО ЗЪРНО - ечемик, овес, пшеница, когато кълновете са достигнали 0,5-1 см. Силно стимулиращо действие а яйчниците се получава и когато НЕ ОТДЕЛЯТЕ ЖЕНСКИТЕ ОТ ПРЪЧОВЕТЕ. Ако нищо не помогне, потърсете ветеринарен лекар за стимулиране на яйчниците чрез хормонални препарати.



Въпрос изпратен от: Petko999

Зърнопроизводство

Здравейте, ще се местя да живея на село и искам да си купя крава.Интересувам се дали в изкупвателните пунктове ще ми вземат млякото понеже ще имам само 1 крава и дали всеки ден става заплащането или е на месец?Благодаря предварително

Български фермер отговаря: Според действащия Закон за животновъдството, за да може да продавате мляко на пазара, трябва да имате регистрирана ферма. А за да стане това, трябва да отглеждате над 5 млечни крави. При наличието на една крава просто ще сте собственик на на селскостопанско животно с цел добив на суровини и храни за лична консумация. Или с други думи, ще имате крава, която ще можете да пиете мляко, но няма да имате право да го продавате.
А що се отнася до втория ви въпрос, плащането на млякото в изкупвателните пунктове е регламентирано да става на 15 дни.



Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

Сред хоби -лозари битува схващането ,че сорта грозде отел не се третира с препарати за растителна защита вярно ли е това?

Български фермер отговаря: Може да се каже, че отговорът е "да". Защото много лозари и любители, които са наши редовни читатели и имат от тези директни сортове, споделят, че не ги третират с препарати за растителна защита и получават добра и здрава реколта.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Във връзка с изнесената в медиите информация,че на Балканите зимата се очакват температури -30,-40 градуса много мои колеги овощари са притеснени от тази прогноза.Интересувам се най вече за черешови насаждения ,черашата издържа температури от -25 градуса може ли освен есенното торене със сложен тор съдържащ азот ,фосфор и калии да се внесат и торове ,които съдържат и други елементи които повишават студоустойчивастта или е невъзможно да се направи нещо при тези очаквани температури?

Български фермер отговаря: При посочените прогнозни температури, дръвчетата могат да пострадат в една или друга степен. Пораженията не могат да се предвидят, защото зависят от редица фактори, като:. продължителност на въздействие на критични и под тях температурни стойности;. степен на зрялост на леторастите  - с нормален листопад или закъснял принудителен листопад, причинен от ниски температури;. запасеност с хранителни вещества или не;. запасеност на почвата с влага - при суха почва пораженията са по-големи;. месторастение – защитено от вятър или не;. здравно състояние на дървото – здраво или нападнато и изтощено от болести и неприятели и др.Изкуствено повишаване на студоустойчивостта на дръвчетата с допълнително подхранване е постижимо, но все пак при температури около критичните и малко над тях. Освен основните елементи, конкретно за повишаване на студоустойчивостта може да направите подхранване на короната и почвата с торове, съдържащи елементите бор и цинк. Двата елемента имат директно действие върху повишаване на студоустойчивостта на растенията и при всички случаи биха намалили пораженията от критично ниски температури.



Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

Наскоро прочетох ,че тройния суперфосфот се причислява към групата на водоразтворимите бързодействащи фосфорни торове няма лри опасност ако сега се внесе в овощната градина щом като е бързодействащ тор да предизвика по-рано развитие на дърветата и оттам да последва измръзване или само по този начин действа азота?

Български фермер отговаря: Суперфосфатът действително е водоразтворим, но не е бързо действащ тор. Елементът се придвижва изключително бавно по дифузен начин в почвата (а не с разтвора), което изисква по-продължително време за достигане до зоната на коренообитаемия почвен слой. Внесен наесен, той няма да предизвика късен растеж, но ще помогне за растежа на корените (дори през зимата) и ще повиши студоустойчивостта на дръвчетата. Придвижването и преобразуването му през зимните месеци е необходимо, за да може елементът да бъде достъпен през вегетацията на растенията.



Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

Имам няколко круши които са болни от ръжда с какви препарити да пръскам и кога?

Български фермер отговаря: Ръждата по крушата се развива в райони, където е разпространен основният и  има хвойна, която е основният и гостоприемник и при условия на повишена влажност и интензивни дъждове.  За разлика от другите болести, ръждата се появява сравнително късно през пролетта. При първи признаци крушите се пръскат с Топсин М – 10 г на 10 литра вода, Флинт максВГ – 3 г на 10 литра вода и др. Пръскането се повтаря след 12-14 дни. Повечето от фунгицидите срещу струпясването също имат действие и срещу ръждата по крушата.



Въпрос изпратен от: danria

Зърнопроизводство

Искам да науча за биоторовете от червени калифорнииски червеи,както за биохучуса така и за торта за листно приложение?

Български фермер отговаря: В момента се предлага голямо разнообразие от биоторове. Въпросът ви вероятно касае конкретно биоторовете от червени калифорнийски червеи. Те преработват неугнилият оборски тор, като го превръщат в органична биомаса /биохумус/, съдържаща хранителни елементииологично активни вещества. Така преминалият през тяхната „фабрика” тор съдържща в достъпни за растенията хранителни елементи и растежни стимулатори. Биоторът е подходящ за торене на всички видове растения, като се внася почвено с размесване с почвата. Тъй като е доста силен не се препоръчва засаждането на растенията само в него, а в смес с почва – 1 част тор, 3 части почва.От биохумуса се прави извлек, който се продава като течен листен тор – хумустим и други наименования, който съдържа ензими и калиев хумат и други биологично активни съставки. Те действат като пастежни стимулатори и повишават имунитета на растенията, когато те се пръскат през вегетацията.


  • 41
  • 42
  • 43
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Узбекистан започна мащабен износ на череши

Как да се отървете от глухарчетата

Какво да правите, ако намерите коте?

10 вкусни, лесни и бързи мезета

Напомняне: Стопаните могат да подават заявления за оценка на щети от градушки до 10 работни дни

От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

От 2 май започва прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Видео

Ситна градушка се изсипа над Баня, побеля (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол