15° C, предимно облачно
  понеделник, 12 май, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: стела66

Зърнопроизводство

Как да раздоя козата си която е ялова. тъй като не мисля да я коля защото е само на две ярета. И ще давали същото мляко както ми е давала до сега като я раздоя.

Български фермер отговаря: Раздояването на ялови кози е много трудно. За да стане това, животното трябва да бъде третирано неколкократно със скъпоструващи хормонални препарати, изписани и инжектирани от ветеринарен лекар. Освен това третирането не дава 100-процентова сигурност за успех. Възможно е да не се постигне никакъв ефект. Освен това козата в никакъв случай няма да дава толкова мляко, колкото след естествено покриване и разждане на приплод. По-добре е ветеринарният лекар да предизвика размърляне, след което животното да се пусне на пръч за покриване. Все още има време за това - до 10 февруари.
Другата възможност е да се изчака следващият размножителен сезон и покриването на козата да стане по естествен път.
Всичко зависи от причината за яловостта на животното.



Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

Имам едномесечни зайчета мога ли да ги храня с хляб или с препечен хляб?От какви храни би могло да се получи подуване на стомасите?Всъщност с какви храни да ги храня освен с готов фураж за зайци?

Български фермер отговаря: Това са важни неща при храненето на зайците.
На едномесечните си зайчета спокойно може да давате препечен хляб - те го обичат! Освен това той помага, ако зайчетата имат стомашни проблеми!
Може и сами да си приготвите смески за зайци, които да изхранвате успоредно с концентрирания фураж. Трябват ви пшеница, ечемичени трици и тревно брашно. Ето и варианти на съотношенията:
1) ечемик - 15%, пшеница - 15% и тревно брашно - 70%;
2) ечемик - 15%, трици - 15% и тревно брашно - 70%;
3) царевица - 10%, трици - 15%, ечемик - 5% и тревно брашно - 70%.
Други варианти: може да приготвите и смеска от 60% овес и 40% люцерново сено или 50% ечемик и 50% люцерново сено.
Внимавайте със сочните фуражи - прекомерните количества могат да предизвикат подуване на зайците!
А груби фуражи - слама, плява, листно-клонков  фураж, може да давате на воля.



Въпрос изпратен от: Розмаринова

Зърнопроизводство

Бих искала да ви попитам, в кои нормативни документи от българското законодателство са разписани правилата да прилагане на СЕПП - закони, наресби, правилници? Предварително благодаря на екипа.

Български фермер отговаря: Схемата за единно плащане на площ /СЕПП/ се регламентира по Регламент на Съвета 1782/2003 за общи правила за схеми за директни плащания. Регламентът е изменен с Регламент 381/2007 г.У нас прилагането на СЕПП е регламентирано в Закона за подпомагане на земеделските производители (обн. ДВ бр.58/22.05.1998 г.), а условията и редът за подаване на заявленията за подпомагане по СЕПП са нормативно уредени в Наредба 5 от 27.02.2009 г.  Според еврорегламента българските земеделски стопани получават подкрепа чрез директни плащания в съответствие с определена схема на нарастване, изразена в проценти от прилаганото ниво на такива плащания в ЕС-15, както следва: 25% през 2007 г., 30% през 2008 г., 35% през 2009 г., 40% през 2010 г., 50% през 2011 г., 60% през 2012 г., 70% през 2013 г., 80% през 2014 г., 90% през 2015 г., и 100% от 2016 г.Желаещите да се възползват от СЕПП трябва да подадат Заявление за регистрация и Общо заявление за плащания на площ за подпомагане по схемите и мерките, упоменати в Наредба № 5 от 27.02.2009 г. за условията и реда за подаване на заявления по схеми и мерки за подпомагане на площ.



Въпрос изпратен от: стела66

Зърнопроизводство

Здравейте отново От 6години гледам кози но от тях нито една няма марка на ушитее. интересувам се по какъв начин става маркирането и поставянето на марки, ако родителя на козите ми от кото са те не е имал марка или акое имала ги е загубила при паша и е останала без нея можели оставените от нея ярета и кози да им бъдат сложени марки сега.

Български фермер отговаря: Маркирането на козите се извършва от органите на Националната ветеринарномедицинска служба - РВМС, или от упълномощени от тях частнопрактикуващи ветеринарномедицински специалисти. Така че се обърнете към практикуващия участъков ветеринарен лекар, който ще направи маркировка на животните ви. Трябва да знаете, че сте длъжен в рамките на 6 месеца след раждането на яретата те да бъдат маркирани.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Мога ли по време на цъфтеж да пръскам костилкови овощни видове с топсин ВДГ?

Български фермер отговаря: ДА, може, като се съобразитне с летежа на пчелите - сутрин рано или привечер, за да не попадне разтворът директно върху тях.



Въпрос изпратен от: стела66

Зърнопроизводство

Здравейте и Чистшто нжво 2011 год. Бъдете здрави и щасливи и през новата година на целия екип на весника. Въпроса ми е следния: Как да разбера ако не зная кога е термина на козата ми кога ще се окози освен от вимето което трябва да напращи преди да се окози, какви са другите признаци и кога се появяват.

Български фермер отговаря: Бременността при козата продължава средно 149 дни или около 5 месеца.
Един от първите признаци за приближаващо окозване е отслабване на главичката на опашката и гръбначния издатък, разположен напряко на кръстеца на козата. При отслабването на гръбначния израстък можете да напипате сухожилията, които са разположени от двете страни по протежение на гръбначния стълб преди главичката на опашката. Наблюдавайте измененията в задницата на козата от деня, в който я отделите (около 3 седмици преди датата на очакваното окозване). Можете да установите и най-малките промени, ако всеки ден прекарвате ръката си по гръбначния й стълб. В един момент ще почувствате, че главата на опашката е отслабнала и сухожилията са станали релефни и изпъкнали. Около 24 ч. преди окозването сухожилията се отпускат дотолкова, че ще престанете да ги усещате. 
Освен това достоверен признак за наближаващо окозване е промяната в отделяната от козата слуз. Най-често тя е бяла или кремава и прилича на онази, която се отделя, когато козата е разгонена.
Обикновено преди окозването животното става неспокойно. Няколко часа преди това козата започва да става и ляга на земята, опитвайки се да си намери максималко удобно положение за раждането.
Може да започне да рови с копита постелята и да си прави "гнездо".



Въпрос изпратен от: strinapena

Зърнопроизводство

Честита Нова Година! Мой познат има проблеми с един от хибискусите си. Бихте ли помогнали в определянето на заболяването или вредителите. Прилагам ви снимка от долната страна на лист от поразеното растение. Снимка: http://i54.tinypic.com/166yae9.jpg

Български фермер отговаря: Хибискусът е нападнат от вредители - въшки или белокрилка - от снимката не личи точно. За целта е необходимо растението да се напръска с подходящ инсектицид, като Актелик - 0,15%, Нуреле дурсбан - 0,07% или Би-58- 0,15%. При пръскането помещението не трябва да се обитава в рамките на 2-3 дни.



Въпрос изпратен от: jordan02

Зърнопроизводство

В борбата срещу брашнеста мана по краставици трябва ли да се използва и Акарицит ?

Български фермер отговаря:

Какво имате предвид под акарицит? Има понятие акарициди, това са продукти за растителна защита, които се използват за борба с ненасекомните неприятели - акари. Те са различни в зависимост от вида на акара, както и културата.

Срещу брашнеста мана по краставиците не се използват акарициди, а фунгициди.



Въпрос изпратен от: toneta

Зърнопроизводство

Моля да отговорите - тъй като и Амарилис и Хипеаструм са от се.Кокичеви и са луковични , а повечето луковични , за да цъфтят трабва да "преживеят" период на ниски температури , за да цъфтят, следва ли да съхранявам луковиците на студено за известно време , във или извън саксията ?

Български фермер отговаря:

Това са грижите, които трябва да полагате за амарилиса след като прецъфти, преди да го засадите отново:

1. Продължете да поливате обилно докато има растеж на листа и подхранвайте веднъж седмично с тор, богат на калий.
2. Растението ще расте добре при температура 21-30°C и добро осветление и вентилация. Може да стои навън през лятото – леко засенчено от директните слънчеви лъчи. Ако се отглежда вътре, пулверизирайте всекидневно листата с фина пръскалка с хладка вода.
3. Преглеждайте редовно за вредители и третирайте навреме.
4. Когато в средата на октомври денят се скъси и нощите захладнеят, внесете хипеаструма вътре на добре осветено място при температура 13°C. Поддържайте почвата леко влажна и спрете торенето. Листата може да започнат да изсъхват. Отрязвайте листата след като са напълно изсъхнали.
5. Ако температурата падне под 5°C, завийте растението с найлон с мехурчета.
6. След престояване 12 седмици при ниска температура отрежете всички листа с около 10 см с обеззаразен в разредена белина нож или ножица.
7. Махнете горните 6 см от пръстта и я заменете със свежа. Не е необходимо пресаждане всяка година, а е добре да се прави на 2-3 години.
8. Отделете бебетата луковици и ги посадете отделно. Те достигат размер за цъфтеж след 3-6 години. През първата зима не им осигурявайте хладен период, но след това ги третирайте както големите растения.
9. След опресняването на пръстта или пресаждането на възрастните луковици, преместете ги отново на топло и започнете цикъла наново.



Въпрос изпратен от: toneta

Зърнопроизводство

Бих желала да отговорите на следните въпроси - до колко градуса на вън през зимата би могла да издържи азалията и мога ли да я отглеждам засадена в градината на по-сенчесто място?

Български фермер отговаря:

Най-благоприятната температура е 18-20 градуса. Цветето понася по-хладен въздух в жилището (около 15 градуса), но ако вечер поставите саксията на хладно място, пренасянето и през деня, дори с няколко градуса по-топло, е неподходящо за цветовете и. Може да се държи през нощта в банята, където е топло и въздухът е достатъчно влажен. Навън Азалията изисква хладно (16-17°), но светло място, запазено от преките слънчеви лъчи, редовно оросяване и подхранване. Почвата трябва да бъде с кисела реакция – рН 4 - 4,5, предпочита иглолистна или торф. Младите растения се пресаждат всяка година, а по-старите – на 2 – 3 години, в ниски и широки съдове.


  • 39
  • 40
  • 41
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Узбекистан започна мащабен износ на череши

Как да се отървете от глухарчетата

Какво да правите, ако намерите коте?

10 вкусни, лесни и бързи мезета

Напомняне: Стопаните могат да подават заявления за оценка на щети от градушки до 10 работни дни

От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

От 2 май започва прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

Видео

Ситна градушка се изсипа над Баня, побеля (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол