16° C, разкъсана облачност
  петък, 09 май, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: peshev63

Зърнопроизводство

донесено ми е от гърция маслиново дърво, което достига до 3 м и трябва д се гледа в домашни условия. Как се полива, с какво се тори, и т.н.? Благодаря предварително.

Български фермер отговаря: При отглеждането на маслиново дръвче в домашни условия не бива да имате големи очаквания по отношение на получаване на плодове, но все пак е възможно. Поливането на дръвчето трябва да е умерено, но така, че съдът да има дренаж в който да се оттича излишната вода и да се отстранява – не понася преовлажняване на корените. За торенето – както останалите плодни дръвчета – рано напролет и в края на май подхранване с азот, есента с фосфорни и калиеви торове. Добре се отразява листното торене на маслината с торове, които съдържат сяра и бор. Може да се направят няколко листни подхранвания от края на май до средата на юли през 15-20 дни.  С инсектициди се пръска само при необходимост, когато по дръвчето има неприятели. Използват се препаратите, които се използват при овощните дръвчета.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Какво означава последействие на пестицидите?

Български фермер отговаря: Последействието на пестицидите е периода през, който те имат ефективно действие спрямо вредителите срещу които се използват.



Въпрос изпратен от: mimochka

Зърнопроизводство

Кой е най-добрия препарат срещу ранното кафяво гниене на кайсиите.Благодаря.

Български фермер отговаря: Срещу ранното кафяво гниене по кайсиите има много препарати. Използват се както контактни фунгициди с предпазна цел, така и системни с проникващо и лекуващо действие. От първата група подходящи са Дитан М-45 в доза 20 г Тирам 80ВГ – 30 г, Купроцин супер М – 25 г. От системните фунгициди за ранно кафяво гниене по кайсия са подходящи  Топсин М – 12 г, Пънч 40ЕК – 0,75 мл, Хорус 50ВГ – 4,5 г и др. Дозите са за 10 литра вода.



Въпрос изпратен от: evidunavci

Зърнопроизводство

имам крава която е ударена отзад по вимето от друга крава оттокът е страшен с какво ли не я лекувам но няма ефект какво да правя

Български фермер отговаря: Много трудно е да се отговори на Вашия въпрос, тъй като травмата трябва да се види лично от ветеринарен специалист.
По принцип при травми на вимето на животните трябва да им се осигури покой. Веднага след травмата върху поразения участък от вимето първо се налага студен компрес: с глина, разбъркана с оцет или с парченца лед (през зимата и сняг). При засъхване на глината се налага нов слой студена глина. Студените компреси се прилагат не повече от 1-2 дни. След това травмираното място трябва да се затопли.



Въпрос изпратен от: emilia

Зърнопроизводство

Мога ли да смеся препаратите Топсин и Нуреле. Искам да пръскам следцъфтежно.

Български фермер отговаря: Да, и двата препарата са подходящи за след цъфтежно пръскане и могат да се смесват.



Въпрос изпратен от: P.Genova

Зърнопроизводство

Здравейте уважаема редакция. На вилата имаме лещници, но може би и от засушаването плодовете са доста дребни. Какво бихте ме посъветвали по отношение на торене , поливане и пръскане с инсектициди

Български фермер отговаря: Лешникът е растение с плитко разположена коренова система – 20-40 см. Този факт сам подсказва, че при засушаване повърхностният почвен слой просъхва и корените остават на сухо. При такива условия, дръвчетата трябва да се поливат няколко пъти през вегетацията, за да се развиват нормално. Като всяка култура и лешникът има потребност от хранителни вещества. Торенето не се различава от останалите овощни видове, като основните елементи фосфор и калий се внасят наесен - преди обработка на почвата. Тогава се внася и оборски тор, а азотът се дава на два пъти – рано напролет преди възобновяване на вегетацията и в края на май-началото на юни. Дозите за 1 км. м площ са: 3-4 кг оборски тор, 40-50 г суперфосфат, 25-30 г калиев сулфат и 40-50 г амониева селитра.ЛЕШНИКОВИЯТ ХОБОТНИК НЕ ОСТАВЯ ЗДРАВ ПЛОДПръскането с инсектициди е насочено срещу основния неприятел по лешника – лешниковият хоботник. Той развива едно поколение и бръмбарите се появяват напролет. С появата на младите плодчета те се заселват по лешниковите храсти или дръвчета. Пробиват дупка с хоботчето в плода и там снасят по едно яйце. От тук се определя и момевнта за пръскане с инсектициди срещу неприятеля – при появата на малките плодчета. Това по време е някъде през втората десетдневка на май. Пръска се с инсектициди с по-дълъг карантинен срок, като Нуреле Дурсбан, Релдан, Дурсбан 4Е, биская 240ОД, калипсо 480СК и др. Поради продължителното придвижване на хоботниците, пръскането се повтаря след 2 или 3 седмици, според карантинният срок на използвания инсектицид.



Въпрос изпратен от: ribite1

Зърнопроизводство

Насеях домати,изкараха 3-4 см.и започнаха да увяхват,самото коренче го няма,сякаш е изсъхнало или изгнило. Използвал съм семена от специализиран магазин.И в трите сандъчета съм използвал различна земя.На какво се дължи това? Предварително Ви благодаря за отговора.

Български фермер отговаря: Най-вероятно става въпрос за сечене. Трябва да установите обаче дали е истинско сечене, което е болест, или лъжливо – което е следствие от неблагоприятни фактори на средата.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Каква е разликата между манкозеб и дитан

Български фермер отговаря: И двата фунгицида съдържат едно и също активно вещество – манкоцеб, т.е. разлика няма. Имената на двата продукта са различни, защото са производство на две различни фирми. Използват с срещу едни и същи болести и имат предпазно действие



Въпрос изпратен от: atanasia

Зърнопроизводство

От години имам много силна инфекция от кафяво гниене и бяла ръжда по черешите макар ,че правя всички пръскания във различните фенофази,но до мен съседните имоти не са лекувани и инфекцията с проявява много силно.За това искам да ви попитам дали мога да смеся делан 700 вдг и тирам 80вдг за пръскане по време на цъфтежа или след цъфтежа ,като използвам делан за бяла ръжда ,а тирам срещу кафяво гниене и сачмянка .Ако може да се смесват в какво съотношение?

Български фермер отговаря: След като имате силна инфекция от двете болести пръскането по време на цъфтежа с фунгициди е пропоръчително, особено при по-влажно и хладно време. Двата фунгицида могат да се смесват, като ги използвате в препоръчаните им дози: за Делан – 5 г и за Тирам 30 г за 10 литра вода. По добре е, ако насаждението ви е по-голямо да направите пръскането в доза на декар – 50 г Делан и 300 г Тирам, дори и да използвате по-малко от 100 литра разтвор на декар. И двата фунгицида са контактни и нямат лекуващо, а само предпазно действие. Системен фунгицид, който действа и на двете болести е Флинт Макс ВГ в доза 30 грама на декар



Въпрос изпратен от: Добри ВТ

Зърнопроизводство

Здравейте,казвам се Добри и имам въпрос. Може ли да се пръска по време на цъфтеж?Овощна градина.Благодаря

Български фермер отговаря: По време на цъфтежа овошките могат да се пръскат по изключение, когато времето е хладно и влажно и периодът на цъфтеж се удължи. Пръскане се прави само с фунгициди срещу болестите. Пръскането с инсектициди по време на цъфтеж не се прави, заради опасност от отравяне на пчели и неопрашване на цветовете.


  • 35
  • 36
  • 37
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Може ли държавата да се справи с нерегламентираната търговия на трюфели

Испания е най-големият производител на биопродукти в ЕС по площ и шестият в света

Бордюрите - стилна рамка за градинските шедьоври

Многоетажни цветни лехи

От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване

От 2 май започва прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г

Срокът за вписване на тютюнопроизводителите в публичния регистър се удължава до 30 май

От 22 април започва прием на документи за хуманно отношение към свинете

Видео

Ситна градушка се изсипа над Баня, побеля (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол