22° C, предимно ясно
  четвъртък, 24 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: cunamii

Зърнопроизводство

Здравейте!!!!! Моля помогнете ми- искам да закупя чистопороден ЛАНДРАС -10 животни !! насочете ме! БЛАГОДАРЯ ВИ!!!!!

Български фермер отговаря:  Обадете се в Асоциацията на свиневъдите в България на тел. 054/83 04 48. 



Въпрос изпратен от: radooo

Зърнопроизводство

Моля, напишете или поместете в сайта нещо за японската мушмула. Може ли в северна България да се отглежда?

Български фермер отговаря: Японската мушмула е вечнозелено растение, което измръзва при температура минус 8-15°С. У нас се отглежда на открито в по-топлите райони на страната – Пловдив, Пазарджик, Петрич, Сандански. Отглеждането й навън в Северна България е рисковано, по-добре е да се отглежда в голям съд, който през лятото да е навън, а през зимата да се прибира. Растението е самоопрашващо се, но предвид късния цъфтеж (през зимните месеци - ноември, декември), у нас рядко стига до нормално плододаване. Плодовете са ядливи и узряват късно на следващата пролет и ранното лято. 



Въпрос изпратен от: Rashkov

Зърнопроизводство

Imam 10.5 Orexova gora i 29dekara Gora v celo Kurnare . Kak moga da ce registriram. Imam li pravo na cubsidia za tezi zemidelcki zemi.

Български фермер отговаря: В отговор трябва да ви кажем, че всеки един стопанин, за да получава субсидия, трябва да се регистрира като земеделски производител по наредба 3.
Това можете да направите след 31 март 2012 година в Общинската служба по земеделие...
Но наш съвет е още сега да посетите Общинската служба поземеделие по местонахождение на имотите и да получите от експертите там пълна консултация какви документи да си приготвите за регистрацията като земеделски производител.
След това ще ви обяснят къде в района да посетите и Областната дирекция на Разплащателната агенция, за да очертаете имотите си, след което ще имате право на субсидия, ако ги поддържате.
Също експертите ще ви упътят дали насажденията ви попадат в необлагодетелствани райони, за които се плаща - планински или различни от планинските, и на каква субсидия ще имате правои и при какви условия.



Въпрос изпратен от: ivanpetkov

Зърнопроизводство

koi drenki sa naidobre za zasagdane ,ot koi vid y sled kolko vreme davat parva rekolta blagodaria predvaritelno

Български фермер отговаря: Най-добре е да засадите облагородени дръвчета от дренки, тъй като те започват да плододават още на втората година след засаждане. У нас се размножават едроплодните сортове Шуменски, Панчеревски и Казанлъшки. Необлагородените семеначета, които може да намерите в естествените им месторастения започват да плододават след 7-8 година и плодовете им са дребни.



Въпрос изпратен от: mamaiv

Зърнопроизводство

Здравейте! Има ли начин да определим ориентировъчно теглото на прасе, без да го качваме на кантар.

Български фермер отговаря: Отговор на въпроса ще намерите във вестник Хоби Фермер



Въпрос изпратен от: mar_sl58

Зърнопроизводство

Здравейте, В рубриката полезни съвети прочетох за лечебните качества на содата за хляб.Често се налага да пия при тежест в стомаха и усещам облекчение.Но близките ми реагират,че това ще се отрази вредно на стомаха.Искам Вашето мнение. Поздрави

Български фермер отговаря: Голям брой заболявание се свързват с появата на стомашни киселини. Симптомите, които показват наличието на стомашни киселини, са чувството за горчив или кисел вкус в гърлото, „раздуване“ на стомаха, къркорене или оригване. Паренето обикновено възниква след хранене и може да трае в продължение на няколко часа.
Трябва е да се знае, че причина за появата на киселини в стомаха е производството на солна киселина в състава на стомашния сок. По своята същност тя спомага за обработката на храната, но при повишено сокоотделяне или при наличието на „пропуски” от страна на защитните механизми на стомаха, тя попада в хранопровода. При това положение, в продължение на часове киселината оказва влияние върху лигавицата на хранопровода, което поражда усещането за болка, парене и неразположение.
Особено важно е лечението на стомашните киселини да е своевременно, тъй като в обратен случай нелекуваните стомашни нарушения могат да предизвикат редица последици. Предписаното лечение трябва да се спазва стриктно и да се завърши без прекъсвания, защото всяко пренебрегване на терапията може да доведе до нови атаки на киселинност.
Много хора смятат, че паренето и болката се премахват с лъжичка сода за хляб. Това действително е така, содата бързо неутрализира високата киселинност, но в края на краищата вреди на стомаха, защото след "потушаването на пожара" се подават сигнали към него и следва производството на още киселина. Освен това при настъпилата химическа реакция се отделя газ - въглероден диоксид, който води до уригване и може да изхвърли кисело стомашно съдържимо към хранопровода
Когато се лекуват стомашните киселини, не е препоъчителен приемът на содата за хляб. Тя само облекчава моментното състояние, но може да доведе до по-тежки последствия



Въпрос изпратен от: нудачник

Зърнопроизводство

На последък много се говори за пчели напускащи кошерите.Интересува ме дали тези кошери са имали мнаго или малко мед.Как напускат сандъка масово или еденично.Ако имате данни за това моля отговорете ми

Български фермер отговаря: Отговорът на този въпрос зависи от много фактори, които в случая не са известни.
Най-често явлението, свързано с напускане на пчелите от кошера са свързани с наличието на много мед в него, при това след напускането на пчелите не се забелязва кражба или нападение от страна на другите пчелни семейства. В много от случаите изчезването на пчелното семейство може да е вследствие на загуба на майка през есента, силно опаразитяване, външни дразнители, при които случаи вина може да носи и пчеларят.
Затова много е важно да се знаят всички обстоятелства - така например възможно е скрито боледуване от "нозема серана", което няма видими признаци, но крайният резултат е отслабване и загува на пчели. Странното при изчезването на пчелните семейства е това, че винаги се забелязва късно от пчеларя, обикновено това са силни семейства и са добре запасени с мед. В пчеларската
литература очакваме нова информация по случаи като този.



Въпрос изпратен от: nikolaico

Зърнопроизводство

Здр.Имам въпрос към вас.Ще има ли някакви субсидий за зайкини майки следващата година и ако да какви са изискванията.

Български фермер отговаря:

Първо, искаме да ви кажем, че тъй като от Фонд "Земеделие" не можаха да отговорят на въпроса ви, които им препратихме, ние ще УТОЧНИМ: Финансова помощ за отглеждането на зайци се отпуска по Мярка 141 "Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране" от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Максималната субсидия е левовата равностойност на 1 500 евро годишно, парите ви се полагат за период от максимум 5 години. ПРИЕМЪТ ПО МЯРКАТА Е ОТВОРЕН ДО КРАЯ НА 2011 ГОДИНА Приемът по Мярка 141 е отворен до 31.12.2011 г.  Трябва обаче да отговаряте на изискванията на Наредба № 28 от 5.08.2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Мярка 141. ОЩЕ НЕЩО... Финансова помощ за инвестиции, свързани с отглеждането на зайци, се отпуска и по Мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства" от ПРСР. Специфичните условия за допустимост са дефинирани в Наредба № 8 от 3 април 2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярката. В момента няма отворен прием по нея. ВНИМАНИЕ - КОЕ ЩЕ ВИ СВЪРШИ РАБОТА? Най-накрая трябва да ви кажем, че за вас ще е най-полезно да отидете в местната служба за съвети в земеделието, където дават безплатно консултации на полупазарните стопани по мярка 141.



Въпрос изпратен от: тошева

Зърнопроизводство

Здравейте имам въпрос към Вас.Можели да ми помогнете да си набавя разсад или семена на стевия,може и готово растение.

Български фермер отговаря:  Семена от стевия и разсад може да намерите в Опитна станция по земеделие в гр. Шумен. Разсад се предлага и по изложенията Агра - Пловдив и Флора - НДК София.



Въпрос изпратен от: zlatkadqkova

Зърнопроизводство

Здравейте,искам да попитам за мярка 112.Първо днес разбрах че ще има отваряне на мярката така ли е наистина.И второ за условията,важи ли за 2012г да си регистриран 14 месеца по-рано като земеделски производител,от датата на кандидатстване по мярката.Благодаря!

Български фермер отговаря: През 2012 година приоритет по Програмата за развитие на селските региони /ПРСР/ще бъдат младите фермери и животновъдните ферми, обяви МЗХ.
ОТНОСНО МЯРКА 112 на Програмата за селските райони /ПРСР/ засега можем да ви кажем следното:
С Шестото изменение на ПРСР, което е вече факт, 803 земеделски производители, които са кандидатствали по мярка 112 "Млад фермер", но и са заложили в бизнес плановете си модернизация на стопанствата, ще получат по мярка 121 общо 12 млн. евро.
Заради това в момента е спрян приемът за млади фермери по мярка 121 временно.
ОТ МЗХ заявиха, че през следващата година всеки млад фермер, ще може да кандидатства за финансов ресурс за модернизация на стопанството си, бюджет има осигурен.
Това ще стане възможно със Седмото изменение на програмата, с което за мярка 121, 112 и за общинските мерки ще бъдат пренасочени средства в размер на близо 304 млн. евро.
Така че след Седмото изменение на програмата, което касае и мярка 112, ще има средства за следващата година за младите фермери да кандидатстват за финансов ресурс за модернизация на стопанството. Според експертите от МЗХ, ако нямате записана в бизнес-плана цел модернизация на стопанството, сега е моментът да направите анекс към договора си - т.е. с промяна на договора да запишете, че ще кандидатствате за модернизация.
ОТНОСНО ВТОРОТО ВИ ПИТАНЕ - за регистрация 14 месеца по-рано като земеделски производител от датата на кандидатстване...Доколкото знаем това изискване е европейско и не е променяно. Но в областната служба за съвети в земеделието трябва да ви консултират по този въпрос най-подробно, и безплатно - потърсете ги.


  • 31
  • 32
  • 33
Български Фермер
Най-четени Най-важни

„Кралят" на босилека увеличава площите за отглеждане до 60 хектара

Само една страна в света произвежда достатъчно храна за населението си

На над 100 декара е разположена платформата "Ден на полето" в Балчик

Древна земеделска техника може да стабилизира реколтата

ДФЗ публикува важни за фермерите срокове за кампания 2025

Зам.-министър Василева: С бюджет от 5 млн. евро ще бъде отворен прием за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия

Започват кръстосаните проверки за Кампания 2025

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол