Производителите трябва да се стремят към високи добиви, защото тази година маслодайната култура ще е дефицитна

Ваня Велинска

Състоянието на посевите с рапица в Южна България е много добро. Мартенският сняг, който скова много райони в страната и вероятно ще причини щети на някои от земеделските култури, за късмет, не засегна рапицата.

Тази година площите с маслодайната култура са малко, по неофициални данни, едва около 800 хил. декара. И повечето от посевите са основно в Южна България. Това е поради факта, че много от фермерите в различните райони на страната се отказаха от нея, основно заради есенното засушаване. Това беше и факторът, който доведе до непоникване на по-голяма част от посевите в Северозападна България, както и на някои други места в страната.

В Южна България обаче паднаха валежи, които макар и доста незначителни, провокираха поникването и развитието на културата. А топлата зима позволи на закъснелите посеви да се доразвият

Като цяло малка част от растенията бяха в оптимална фаза за зимуване.

Но то пък за каква зима може да говорим, особено в традиционно по-топлите райони на страната. На много места там растенията почти през цялото време бяха в тиха вегетация.

В края на януари - началото на февруари повечето рапични посеви достигнаха фаза, която е характерна за това време на годината. Проблеми, разбира се, имаше. И това бяха хранителни дефицити, на места се появиха и вредители, съвсем резонно предвид топлото време.

Какво е състоянието на рапицата в момента в Южна България, коментират агроспециалисти.

Рапицата в Пловдив, Пазарджик и района е в много добро, дори в отлично състояние, разяснява Дойчо Дойчев. Растенията са във фаза розетка - образуване на цветонос. Бих казал, че развитието им в този момент не е по-различно от миналата година за същия период.

В тези райони температурата през миналата седмица не е падала под нулата, така че не е имало опасност за посевите от измръзване. Ако няма сериозни проблеми по време на вегетацията, може да се прогнозират доста добри производствени резултати

Рапицата и в района на Стара Загора е в много добро състояние, коментира Владимир Вълчев. През изминалата седмица нямахме сериозно понижение на температурите, за да има опасност от измръзване на растенията.

А дъждовете ще се отразят благоприятно на по-нататъшното й развитие.

Предвид топлото време в района се очаква появата на някои вредители, прогнозира агроспециалистът. Затова посевите трябва редовно да се преглеждат и земеделските производители да имат готовност да третират с фунгициди и инсектициди.

Подобна е картината и в Бургаския регион. На повечето полета тук още от есента посевите бяха едни от най-добрите в страната. Доброто състояние се запазва и към момента.

А рапицата е във фаза формиране на цветонос.

Валежите през изминалите дни, който средно бяха между 10-20 литра на квадратен метър, ще осигурят добра влага за развитието на рапицата, споделя Пенчо Янев. На този етап земеделските производители от района са оптимисти. Разбира се, рано е да се правят окончателни прогнози, но всички се надяваме на добра реколта.

Около Черноморието рапицата почти не е зимувала, тъй като вегетацията на растенията не е спирала. Тези условия са създали предпоставка за някои проблеми.

Фермерите вече са пръскали, за да се справят с опасните плевели, включително и самосевка. В района са установени и някои неприятели като листни въшки, рапична бълха, скрит стъблохоботник. Със затоплянето на времето ще се появят и болестите, така че третиранията трябва да продължат.

И ако доскоро масово рапичните посевите бяха обагрени във виолетово, заради липсата на храна, те вече са наторени и нормално зелени. Падналите дъждове и затоплянето на времето, което предстои, ще доведат до активизиране на вегетацията и много бързото развитие на растенията. И много скоро ще се наслаждаваме на прекрасно цъфтящите рапични полета.

И нещо много важно, призовават агроспециалистите. Рапицата в България е много малко. В Европа също няма. Затова трябва да се направи всичко възможно да се опази от вредители, за да се получат оптимални добиви. А прогнозите засега са доста оптимистични, а именно - за високи цени на маслодайната култура.

В началото на февруари повечето рапици изглеждаха така
В началото на февруари повечето рапици изглеждаха така
Хранителните дефицити, които се забелязваха (лилавеенето на листата), вече са преодолети, тъй като посевите са нахранени
Хранителните дефицити, които се забелязваха (лилавеенето на листата), вече са преодолети, тъй като посевите са нахранени
Така изглеждаха рапиците в Свиланградско преди 10-ина дни
Така изглеждаха рапиците в Свиланградско преди 10-ина дни
Редовете са добре подредени, растенията са в отлично състояние
Редовете са добре подредени, растенията са в отлично състояние