Без значение дали имате място само за няколко сандъчета с пръст, които да разположите на балкона, или разполагате с голямо пространство, което да отделите за градина, билковата леха винаги е добър избор.

Тя ще ви помогне в кулинарните подвизи и ще придаде красив и завършен вид на градинското или балконското ви пространство.

Кошниците, кашпите, сандъчетата са най-ценният ви помощник в създаването на чудесна билкова градинка.

Те ще ви позволят и да преместите определни растения, когато навън завали сняг.

Ароматна градина на балкона

Създайте красива стена от растения на терасата си. Използвайте повърхността на самата стена или оградата на терасата, подберете различни по форма и размер кошници, кашпи, саксии или дори стъклени буркани.

При последните помислете за отводняването на растенията, защото задържането на много вода около корените ще доведе до изгниването им. Помислете как да разположите саксиите на няколко нива, за да получите по-разчупена визия.

Комбинирайте до три, максимум четири различни растителни вида в един съд.

Подправки на открито

Не се нуждаете от голямо пространство, за да създадете чудесна билкова градина, а само от много слънце.

Засаждането срещу оградата ще запази почвата топла, освен това ще предпази растенията от силен вятър.

Посадете по-високите близо до оградата, това ще ви позволи да ги прикрепите към нея, когато станат твърде нестабилниq заради увеличаването на размера им.

Ако имате достъп от всички страни към растенията, засадете най-високите в средата, а по-ниските в края на определената за засаждане площ.

Ако не ви достига площ, отново можете да използвате сандъчета, за да направите няколко етажа в градината.

Повдигната леха

Конструкцията на повдигнатата билкова леха ще ви спести голяма част от навеждането и изправянето, което съпътства градинарството. Ето как да го направите:

Изберете място, което да бъде огравяно от слънцето между 6 и 8 часа;

Направете или купете дървена градинска кутия с големина по ваш избор, но нека е дълбока между 20 и 30 см;

Напълнете я с почва, можете да добавите по избор различни видове естествена тор, компост или торф;

Използвайте коноп, за да разделите площта на равни квадрати, в които да посадите различни растения;

Засадете билките; по-високите в средата, по-ниските по краищата.

На няколко нива

Градината на няколко нива е добра опция за малките пространства, тъй като използвате и вертикално пространството. Позволява ви да засадите различни растения без това да пречи на останалата част от двора или балкона ви. Можете да си закупите подобна стъпаловидна конструкция или да я създадете сами. В повечето случаи за направата се използват дървени плоскости.

Ако идеята за цялостна конструкция от дърво не ви допада, можете да си направите сами подобна от подредени кошници или градински чували, в които да изсипете почвата и да засадите билките.

Вертикална градина

Едно от основните правила, когато избирате растения за вертикална градина, е да посаждате такива с малка коренова система, тъй като тежат по-малко и изискват по-малко почва. Има още няколко неща, които е добре да знаете при избора на билки за този тип градина:

Преценете кои растения могат да се комбинират в един съд; например ментата израства много бързо и може да заеме цялото свободно място;

Онези от растенията, които са по-влаголюбиви, поставете на последните редове, така когато водата се оттича от горните, те ще получават допълнително течност;

Някои билки като босилека например са едногодишни и трябва да бъдат посаждани всяка година;

Сред най-често използваните растения за вертикална градина са мента, салвия, риган, лавандула, копър, градински чай и други.