(Видео)

Жени Владинова Вършец, община Монтана

Теодор Попов е само на 29 г. От малък с брат си и баща си се занимават с коне, любителски, за удоволствие. Но професионално работи с конете от 5-6 години. Завършил е Националната спортна академия - конен спорт, и е дипломиран инструктор по конен спорт. А вече 4-5 години, откакто той и баща му създават Клуб по конен спорт - Вършец, 2014, участва в национални и международни конни състезания само за Вършец.

Теодор е професионалист и е наясно с голямата конкуренция в конния спорт. Най-често в състезанията участват коне от държави, в които състезателните коне са с потекло и конният спорт е скъп спорт, но и много доходоносен бизнес. Но това не го стряска и още от самото начало на работата си като инструктор по конен спорт, иска да наложи Източнобългарската порода коне

Целта му е да докаже, че тя притежава невероятни качества. Затова участва и на български, и на международни състезания с черната красавица - 14-годишната Гигантика. У нас за съжаление се дава превес на чуждите породи, споделя Теодор. И ми разказва интересен случай - на състезание, където участват коне с перфектни педигрета (документ, доказващ чистотата на породната линия поколения назад), качествата на Гигантика са забелязани на международно състезание, но не от българи, а от чужденци.

И ето че не закъснява и примамлива оферта от гърци и румънци за продажбата й. Парите са много и семейният съвет мисли два дни. Но Теодор отхвърля предложението и не приема. И не съжалява, защото е убеден, че Гигантика има големи възможности. Много скоро става ясно, че е взел правилното решение. Тази година кобилата е спечелила повечето си състезания, в които е участвала. А на държавното първенство в Пловдив през юни Теодор е трети, група L - в един от дните това е от най-тежките класове при паркур 1,30 м височина, развълнувано разказва Теодор. Гигантика се представя блестящо - скача с грация и лекота и се усещат големите й възможности.

Теодор има 12 коня в Конна база - Вършец, и всички коне са породисти племенни животни

През последните години ходя предимно в Холандия, Германия и Белгия и внасям млади кончета оттам. Например имаме конче от Германия. Кларимо е 2-годишно и баща му се състезава в Евроспорт в топ 10 в света. Очакваме наесен да получи паспорта си и да ни го изпратят от Германия, разказва младият инструктор. В конната база вече е и 2-годишният жребец Джапалуп, внесен от Холандия, който е за разплод. Когато стане на 4-5-годишна възраст, плановете на Теодор са да прилага както изкуствено, така и естествено заплождане на кобилите.

При конете задължително се гледат педигретата назад - не само бащите, но и прадедите. И когато породната линия е налице в поколенията, цената на кончетата расте неимоверно. От това зависи най-вече изборът на жребец. Затова и когато купуваме кончета, избираме екземпляри с голяма перспектива за развитие. Когато кончето покаже добри качества, го връщаме в Холандия, където му се издава лиценз. Получаването на такъв документ става трудно, но ако кончето е със силно изразени породни качества и покаже данни и ги доказва на тестовете, няма проблеми. Това е пътят, който изминава всеки състезателен кон, след което вече влиза официално в листите на международните състезания.

Всички разходи при конете се финансират от Теодор и семейството му. Младият мъж участва навсякъде - на държавните първенства, но и на световни купи в национални турове. Има желане да скача в чужбина и има покани от Австрия и Холандия. Теодор и черната кобила Гигантика често са в класацията, и то на високите паркури, а не на малките. Например 4-годишните коне скачат 90-95 см, 5-годишните скачат 1-1,5 м, а 6-годишните скачат от 1,20 м нагоре. Теодор е участвал на всички бази в България - в Бургас, Божурище, Житница край Пловдив.

Но за да могат да реализират максимално възможностите си, освен потеклото от пръвостепенна важност е храненето на състезателните коне

Конната база във Вършец си има гледач и се следи порциона на всеки кон. В дневните им дажби има гранули, млян овес, ечемик, царевица и допълнителна храна за стимулация при състезания. Дават се витамини, електролити, различни минерали.

Ветеринарните грижи също са на ниво - конете са с паспорт, правят се всички ваксини и периодични прегледи. Животните се обезпаразитяват както за вътрешни, така и за външи паразити.

През лятото доста сериозен проблем са мухите, споделя Теодор. Особено за конете от Германия, които поначало много трудно свикват с високите температури през лятото.

За да са в добра кондиция, конете имат нужда и от персонално внимание

Контактът между жокея и животното е много важен. Например със сивите кобили Теодор започва от нулата. Той ги тренира от малки, учи ги. Те не хапят, не ритат и дават крачетата, много кротки животни.

Плановете ми са големи, дай Боже повече първи места с младите коне пожелава си Теодор. Много трудно ми беше, докато селектирахме конете. Но за да се създаде перфектният състезателен кон, освен педигрето трябват много грижи от най-ранна вързраст, пълноценен контакт и силна връзка, дори привързаност между теб и коня. Само тогава успехът е постижим.

Състезателният кон е в топформа до 18-годишна възраст. Така че черната кобила Гигантина има шанс за големи награди още 4-5 години, категоричен е Теодор и допълва: Имам 12 коня в конната си база и те са селектирани с много труд, споделя 29-годишният инструктор по конен спорт.

За трета поредна година конната база посреща деца

Инициативата е на Клуб по конен спорт - Вършец, 2014. Децата много се радват от общуването с конете, зареждат се с положителна енергия и стават по-добри, обяснява Цветелина Въглярска, директор на Общинския детски комплекс във Вършец. Теодор Попов е изключително гостоприемен, винаги посреща с много внимание децата и е добър учител по езда. Някои то тях - най-вече от момичетата, са доста добри.

Много сме благодарни на Теодор, защото всичко, което прави за децата, е без пари и това за нас е голям жест, споделя Цветелина Въглярска, директор на Общинския детски комплекс във Вършец.

Инструкторът по конен спорт отглежда и стадо овце от породите Аваси и Асаф

Овчето стадо е от 130 овце-майки и около 30-ина агнета. Някои от тях ще използва за подмяна на поостарелите овце-майки. Овцете са Аваси и Асаф. За да поддържа генетичните качества на овцете,

Теодор има мъжки разплодници, които са генетично чисти породисти кочове Аваси

Това е много важно, защото овцете Аваси не могат да се заплождат от други породи поради липса на рефлекс за отхвърляне на опашката. Всяка година в семейната овцеферма се получават по 100-ина агънца, които захранват със смески, гранули и хубави сена. Разбира се, и с обилна паша. Добрите грижи дават резултат: и млякото, и месото им е перфектно. Тук е мястото да припомним качествата на двете породи овце:

Асаф е перфектната комбинация за производство на мляко и месо

Овцете Асаф имат изключително голяма приспособимост на всякакъв климат (както на високи, така и на ниски температури). Може да се отглеждат както на свободна паша, така и по интензивен метод за по-високи резултати.

Овцете майки Асаф за две години се агнят три пъти

Имат изключително добра заплодяемост и много бърз растеж на агнетата.

Теодор дои овцете 3-кратно - сутрин, обед и вечер. Средният дневен млеконадой е около 2 кг. За доилен период от 7-9 месеца овцете от породата Асаф достигат 500-700 л мляко.

А месото на тази дебелоопашата порода е с много добри вкусови качества и е предпочитано в целия арабски свят (мъжките достигат до около 120 кг). Издръжливи са на заболявания, защото животните имат много добър имунитет.

Аваси е високомлечна порода селекционирана в Израел. Вълната е остра и груба. Главата и тялото са оцветени на петна. Мъжките са с мощни спираловидни рога. Животните са тлъстоопашати. Млечността при племените животни е в гранииците 400-500 л, а в отделни стада е и по-висока. Плодовитостта е 95-100%, но от около 100 овце се получават 65-75 агнета. Живото тегло на овцете майки е 40-50 кг, а на кочовете - 60-70 кг.

Теодор не е кандидатствал по никакви проекти получава парите за глава животно. В момента косят около 200 дка ливади. Вече са набавили 400 бали със слама, защото имат горчив опит от миналата година, когато около 1000 бали не им стигат.

Млякото от семейната овцеферма се предава в Годеч, но вече все повече се увеличава делът на производство на сирене за собствена консумация - за семейство и приятели, споделя Теодор.

Много-много не сме на плюс с овцете, но друго ако не, пием качествено мляко и ядем перфектно агнешко месо. А спокойно мога да кажа, че овцете изхранват и конете, смее се Теодор, който трупа все повече опит като овцевъд.