"Понастоящем доставяме нашите биологични моркови в 23 от 27-те страни от ЕС. Това е най-добрата година по отношение на количеството и качеството и очакваме силно търсене от пазара", казва Чинция Шиволето, мениджър продажби в Natura Iblea, сицилиански производител на биологични и сертифицирани по Demeter моркови.
"Износът ни ще продължи до 28-та седмица. Тогава последните камиони заминават за Норвегия", обяснява тя.
Шиволето съобщава, че първите доставки от биологични моркови в торби от 1 килограм вече са пристигнали в магазините на германски и австрийски вериги супермаркети. Реакциите на потребителите са положителни. "Получаваме отзиви от нашите търговски партньори при всяка доставка. Тази обратна връзка е изключително важна. Тя ни позволява да знаем какво точно върви добре и какво може да се подобри. Това е задължително, ако искате дългосрочно сътрудничество", казва тя.
Качеството на морковите тази година е забележително високо. „Те са вкусно сладки и приятно хрупкави", казва Шиволето. Добивите също са добри, с по-малко от 3% неуспех. "Това говори достатъчно за качеството на продукта. Първите големи торби вече пристигнаха в преработвателните предприятия в Германия, Нидерландия и Дания."
Сезонът за износ е едва в началото си. „В момента изпращаме около 200 тона седмично, но от 18-та седмица нататък количеството ще се увеличи до 600 тона", казва тя. В този сектор всичко е по думите й въпрос на репутация. "За щастие все повече вериги супермаркети и преработватели в Северна Европа ни откриват. Ние осигуряваме добро качество, но и бърза и ясна комуникация," казва тя.
В това се крие и силата на екипа: "Всички ние говорим поне три чужди езика. Независимо дали става дума за немски, английски, френски или испански, за нас това е ежедневна работа."
Според Шиволето в крайна сметка става въпрос за три неща: надеждност, доверие и професионализъм. Natura Iblea вече десет години работи директно с големите европейски вериги супермаркети, без намесата на търговци или посредници.
Коментари