Брайън Харт, генерален мениджър на отдела за отглеждане в AS Wilcox and Sons в Пукекохе (Австралия), съчетава личния си интерес с професионалната си отдаденост към производството на картофи. Като запален бегач, той използва картофите като източник на енергия, като ги вари и добавя сол, вместо да разчита на търговски енергийни гелове.
Израснал във ферма в Нортланд, където се отглеждат овце, говеда, картофи и киви, Харт е изучавал градинарство и е работил като консултант в Нова Зеландия и САЩ, преди да се присъедини към AS Wilcox преди дванадесет години. Семейният бизнес от четвърто поколение, основан през 1930-те години, доставя картофи и други зеленчуци в цялата страна.
Харт е известен с подкрепата си за научните изследвания, подобряването на производителността и насърчаването на индустрията. Той казва: „Харесвам картофите, защото са много достъпни. „Какъв е любимият ти картоф?" може да бъде тема за разговор на всяко барбекю; повечето хора имат мнение по въпроса."
Харт подчертава ефективното използване на водата, като отбелязва, че картофите изискват около 20% от водата, необходима за производството на същото количество ориз. Напредъкът в технологиите също е подобрил ефективността. Семената се засаждат с GPS технология за прецизно поставяне на торове, а сензори проследяват влажността на почвата и нуждите от хранителни вещества. Прецизното пръскане се извършва въз основа на натиска от вредители, а не според сезона.
Той посочи увеличаването на избора за потребителите, като в сравнение с преди двадесет години се предлага по-широк спектър от сортове картофи. Отбеляза обаче, че акцентът върху методите на готвене и целите на сортовете е намалял поради консолидацията на търговията на дребно, натиска от разходите за живот и по-малкото образование в областта на приготвянето на храна.
Диетите с ниско съдържание на въглехидрати също са повлияли на възприятията, но Харт подчерта, че картофите трябва да се разглеждат в баланс. „Въглехидратите са източник на енергия, затова ги ядете като част от балансираната диета. В края на хранене с картофи, в сравнение с хранене с ориз, получавате тези въглехидрати, но също и витамин В6, калий, витамин С, фибри и други хранителни съставки."
AS Wilcox се е фокусирала върху сортове, ориентирани към вкуса, като Perlas и Inca Gold. Харт каза, че Perlas от новия сезон предлага лесен избор за потребителите, докато Inca Gold носи ползи за здравето, въпреки че не е официално проучен за такива твърдения.
Въпреки технологичния напредък, Харт подчерта продължаващото влияние на времето върху производството. Той отбеляза икономическия натиск, включително нарастващите разходи и неустойчивите пазарни стойности, но добави, че устойчивостта и дългосрочното планиране остават от съществено значение.
Наследството и привличането на нови таланти са сред предизвикателствата и възможностите на сектора. Харт каза, че кариерата в картофената индустрия може да включва роли в продажбите, маркетинга, разработването на нови продукти, веригата на доставки, агрономията и инженерството.
Коментари