Южноафриканските износители на десертно грозде са на път да изгубят до 60% от печалбата си, ако плановете на Европа за драстично намаляване на максималните нива на остатъчни вещества на продуктите за растителна защита с котва бъдат изпълнени, както е предвидено в „Зелената сделка", пише South Africa's Freight News.

Бюрото за хранителна и селскостопанска политика на Южна Африка моделира ефекта от специфичните за индустрията ограничения върху четири култури, които са от решаващо значение за националната продоволствена сигурност и участието на Южна Африка на световните пазари - цитрусови плодове, ябълки и круши, десертно грозде и царевица.

Бюрото е установило, че десертното грозде ще понесе най-големи щети поради ефективното спиране на активните съставки в ЕС, които са от решаващо значение за контрола в Южна Африка. Един от примерите, по-специално, е използването на диметоморф, който се бори с гъбичното заболяване по културите - брашнеста мана. Очаква се комбинирането на тези мерки да доведе до спад от 15 % на експортното качество на десертното грозде в районите с висок натиск от гъбични заболявания и 5 % в района на Ориндж Ривър през следващите 10 години. Хектарите с десертно грозде могат да се свият с 12 %, а печалбите да намалеят с 30-60 % за 10 години, в зависимост от степента на спад на произведените плодове с експортно качество, както и от увеличението на производствените разходи.

Около 90 % от реколтата от десертно грозде в Южна Африка се изнася, като 57 % от нея е предназначена за ЕС. Ако местната индустрия реши да заобиколи ЕС и вместо това изпрати своето десертно грозде в другите страни, където има достъп до пазара, цените на десертното грозде в ЕС ще се повишат с 9 %, а цените на алтернативните пазари ще спаднат с 38 %.

По отношение на ябълките и крушите продължаващото използване на осем ключови химически съставки за контрол е на изпитание за местната индустрия и без достъп до тези продукти може да бъдат загубени около 3,5 % от хектарите с ябълки и малко над 3 % от хектарите с круши поради произтичащото от това увеличение на производствените разходи. Въпреки че не се очаква намаляване на добивите поради промените в разрешените вложения, спадът в дела на ябълките с експортно качество ще бъде 2,2 %, а на крушите - 4,5 %. Тъй като понастоящем само 8 % от ябълките се продават в ЕС, алтернатива за някои производители на ябълки би била да избегнат пазара на ЕС и да избегнат въздействието от загубата на важни активни съставки.

Въздействието върху износа на цитрусови плодове ще варира в зависимост от региона на производство, тъй като различните райони се борят с различни вредители. Южна Африка има толкова голям пазарен дял сред износителите на цитруси от Южното полукълбо за ЕС, че по-малките обеми, които ще изнася поради изтеглянето на ключови пестицидни съставки, ще доведат до 14% увеличение на цената на кашон. Ако правилата на ЕС не бъдат променени, може да се очаква спад от 8 % на обема на износа на южноафрикански цитрусови плодове през следващите 10 години.

Според CropLife SA обаче в момента се полагат колективни дипломатически усилия от страна на африканските износители за договаряне на алтернатива, наречена Африкански локализиран зелен преход, която да смекчи потенциалните вреди от "Зелената сделка" в сегашния ѝ вид. Изследването е финансирано от CropLife SA с оглед на тези преговори.