Поливане с йод

Някои градинари смятат, че „храненето" на домати с йод може да ускори узряването на плодовете и да предпази растенията от късни болести.

Най-простата рецепта е да разтворите 4 капки йод в 10 литра вода и да поливате доматите с норма не повече от 2 литра на храст.

Подхранване с мая

Можете да „нахраните" домати с дрожди около седмица след засаждането им в градината.

Рецептата е: 100 г суха мая и 2 супени лъжици захар се разтварят в 10 литра топла (25-30°С) вода. След два часа тази смес се разрежда с 50 литра вода. За едно растение се използват не повече от 0,5 литра разтвор.

Повторното подхранване се извършва преди цъфтежа.

Шербетуване

Доматите може да се поливат с шербет, който се приготвя от оборски тор, предварително престоял във вода. Полученият разтвор се разрежда с вода в съотношение 1:20.

Доматите се шербетуват около 10 дни след засаждането в лехата. Този органичен тор може да се приложи повторно не по-рано от 10-14 дни. Също така може да се подхрани и два пъти през периода на образуване на плодове.

За едно растение, предварително напоено, се добавят 0,5 литра разтвор, след което се полива отново.

Амоняк

Амонякът е азотно съединение, което понякога се използва за подхранване, както и за контрол на насекоми. Острата миризма, която не се усеща от хората след известно време, отблъсква обаче вредителите за дълго време.

Най-често 10 мл амоняк се разреждат в 1 кофа вода и лехите се поливат до 4 пъти в продължение на две седмици.

Когато се появят признаци на азотен дефицит, разсадът се напоява с 2% разтвор на амоняк в едно от четири редовни поливания.

Използване на пепел

Дървесната пепел съдържа около 30 минерала, които допринасят за правилното развитие на растенията. Тези елементи участват в процеса на фотосинтеза, подобряват метаболитните процеси, помагат на вашите зелени домашни любимци да абсорбират витамини и регулират водния баланс.

Пепелта може да се добави при засаждане на доматите – по 1 шепа пепел във всяка ямка.

Калиев перманганат

Благодарение на антисептичните си свойства, калиевият перманганат се бори с гъбичките и бактериите. Затова най-често се използва за третиране на семена (за домати се препоръчва използването на 1% разтвор).

Опитните градинари също пръскат почвата за разсад с разтвор на калиев перманганат (3 г на 10 литра вода).

Манганът повишава устойчивостта на младите растения към болести.

Внимание! Имайте предвид обаче, че не трябва да се превишава дозата, защото ако разтворът се окаже твърде концентриран, може да се стигне до пригори по растенията, дори до загиването им.

С калиев перманганат може да дезинфекцирате градинските инструменти - избърсват се с гъба, напоена с 2% разтвор, а разсадните саксии с 1% разтвор.

Птичият тор е много подходящ за приготвяне на шербет
Птичият тор е много подходящ за приготвяне на шербет