Очаква се през бюджетната комисия в парламента да мине одобрението на втория транш от т.нар. украинска помощ за земеделците. Това съобщи пред БНР Костадин Костадинов, председател на Българската аграрна камара след проведената среща в МЗХ на представители на камарата със земеделския министър.

"Поне за момента има надежди за осигуряване на мнозинство по тази тема. Надявам се да се случи до сряда."

Вторият транш е в размер на 330 милиона лева. Работа на Министерството на финансите е откъде ще дойдат парите, коментира Костадинов, като подчерта, че траншът е разписан.

"При цялото разписано споразумение парите не бяха заложени в бюджета. Когато се изготвяше бюджета, водехме разговори с политическите партии. Асен Василев каза – аз съм пуснал средствата, аз ще се занимавам със земеделците, аз ще се оправя."

Вариантът е при отварянето на бюджета за актуализация заради общините да се използва процедурата, поясни председателят на Аграрната камара.

Няма никаква комуникация с бранша, а годината е тежка, посочи Костадин Костадинов относно исканата оставка на заместник-министъра на земеделието Таня Георгиева.

Липсата на пари за изплащане на помощи и отказ да се оттегли заместник-министърът биха могли да провокират протести, смята Костадинов.

"Оказа се, че има воля в народните представители. И се надяваме до края на седмицата средствата по "украинската помощ" да бъдат гласувани", заяви по БНТ Илия Проданов - председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Илия Проданов, председател на НАЗ
Илия Проданов, председател на НАЗ

"Те често пропускат понякога, особено когато се говори за такива суми, се пропускат. Да не забравяме, че първият транш на тази сума беше постигната с доста дълги протести", допълни Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

Симеон Караколев
КАДЪР: БНТ
Симеон Караколев КАДЪР: БНТ

От бранша няколко пъти напомнят на управляващите, че войната в Украйна не е приключила и че тези средства са нужни, кризите в сектора не са свършили, и "е добре тези суми да бъдат заложени в бюджета". От двете асоциации се надяват, че народните представители ще направят всичко възможно, за да удовлетворят техните желания.

"Истината е, че ситуацията в сектора е прекалено тежка и липсата на редовно управление на страната определено влияе и на нашите отношения. Няма дългосрочна политика, няма вземане на решения, които да покажат няколко години напред хоризонта на развитие. Може би от това идват честите кризи в отношенията ни с властта, но за нас като браншови представители е най-важно да защитаваме интереса на нашите колеги", заяви Илия Проданов.

Има риск, посочиха от браншовите организации, обаче помощта да не бъде гласувана. Това ще доведе до "познатата формула - протест".

"Крайно време е да излезем от тази формула на ревящото бебе. Тук трябва да има наистина една отговорност във властта, която точно и ясно да оценява, да анализира потребностите на този сектор", каза Симеон Караколев - съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

От бранша от години настояват за дългосрочна политика по отношение на земеделието.