Продуктът е разпознаваем на пазара, изнася се дори навън, казва Велина Ангелова

Да добавим стойност в българското земеделие, особено в сектора на зърнените култури. Тази мантра повтарят често експерти и политици в търсене на решения по редица икономически проблеми.

Но ето, че има хора, които го правят.

Срещаме Велина Ангелова, дъщеря на оризопроизводителя – Ангел Ангелов, по време на изложението „Фудтех 2024" в Пловдив, на което тя участва.

Фирмата им „Екоприм" съществува от 20 години, дълги години са били насочени към търговия на едро. Не отглеждат други култури освен ориз.

Ние сме семейна компания, която произвежда ориза с много любов и грижи в района на Пловдив - с. Царацово, Белозем и Чалъкови, казва тя. Производствената база е в с. Белозем и включва

6000 дка оризови полета в землища

по поречието на река Марица,

20 дка оризопреработвателно предприятие; сушилни за оризова арпа и складова база, както и свой камион.
От година и нещо произвеждат продукти за пазара на дребно. Пакети по 2 кг реализират както на българския, така и на международния пазар, със свое лого, чисто българско производство.

Доста трудоемко е да затвориш цикъла при тази дейност, увери Ангелова, но се решихме да предприемем стъпката, защото вярваме, че трябва да подкрепяме българското производство. А това няма как да се случи, ако ние не дадем пример.

Ефектът е видим – продуктът е по-разпознаваем на пазара, отличава се истинският български вкус, който е незаменим.

Оризът може да бъде обработен в разнообразие от продукти с изключително висока добавена стойност. И „Екоприм" са се

насочили към бъдещо производство на чипсове

и други здравословни храни.

Досега не са участвали по инвестиционни програми, със собствени средства са направили подобрения и са внедрили нова техника и мешини. Занапред обаче не е изключено да потърсят и такава помощ.
Произвеждаме и преработваме няколко сорта ориз с най-високо качество, което позволява продуктите ни да се реализират успешно, както на българския пазар, така и на външния, казва младата стопанка.

Реализират количества на едро в Полша, Гърция, Турция, Италия и у нас. Въпреки, че средиземноморските страни са с традиционно производство на ориз, там се харесва българският, затова „Екоприм" не изпитва трудности на техния пазар. Сортовете, които отглеждат, са Балдо, Арборио, Луна, начупен ориз, карго и други.

Много специфично е от сорта и годината каква ще е себестойността на ориза, за това няма еднозначен отговор как се конкурира родният ни ориз на чуждите пазари. А пък

качеството на зърното е несравнимо с вносното,

което се продава на минимална цена у нас,

допълва тя. „Екипът ни се стреми към използването на най-нови и иновативни методи при отглеждането на ориз и преработката му."

В техния район има още един оризопроизводител в Белозем, отговори ни Ангелова на въпроси за общността на оризопроизводителите. Малко сме в България и трябва да си помагаме, смята младата фермерка. Производството е трудоемко, работата е тежка и доста работници се отказват. Иначе с напояването проблеми нямат.

Фирмата участва за първи път на „Фудтех", радват се на успеха на изложението и си пожелават занапред да са тук, където се запознават със съмишленици и клиенти. Пласират продуктите си на дребно във фермерски магазини на свои колеги – млекопроизводители, месопроизводители и в рибен магазин.

Всеки член на семейството отговаря за определена задача в бизнеса, а Велина Ангелова – за опаковането и реализацията.

Богато разнообразие от сортове отглеждат сем. Ангелови
Богато разнообразие от сортове отглеждат сем. Ангелови