Зелевата нощенка е разпространена в цялата страна. Напада над 70 растения - културни и диви, от 22 ботанически семейства. От зеленчуковите най-често вреди по зеле, краставици, патладжан, пипер, моркови, лук, фасул, вреди още по домати, салата, тиквички и др. От полските култури – по цвекло, тютюн, слънчоглед, фъстъци, соя, а от ягодоплодните – по ягода и касис. От плевелните растения предпочита лобода, щир, див синап и др.

Зелевата нощенка развива 2 поколения годишно, а понякога частично трето. Зимува като какавида на 5-10 cm в почвата. Оптимални условия за намножаването на този вид са повишената влажност и температури между 16 и 300С. Долният праг на развитие е 90С.

Пеперудите от трето поколение летят през август до септември. Гъсениците вредят по цвеклото, цветното зеле, късното главесто зеле и други. Те са активни през нощта. Хранят се с нектар, плодови и други сокове, за да узреят полово. Копулират след 4-6 до 10 дни.
Яйцата се снасят на купчинки от 15 до над 170, най-често по 20-30, от долната страна на листата, по листните дръжки и стъблата на хранителните растения. Една пеперуда снася от 400 до 2700 яйца. Ембрионалното развитие протича от 6 до 9-10 дни.

Младите гъсеници живеят заедно от долната страна на листата и ги нагризват във вид на по-малки или големи неправилни отвори. След като нараснат живеят поединично, като нагризват листата и дълбаят ходове в главите на зелето. Загубите по зелето достигат 20-30 %. Ходовете са изпълнени с извержения, в резултат на което зелките загиват или са негодни за употреба.

При карфиола гъсениците се вгризват в съцветието. На мястото на повредата то потъмнява и губи пазарната си стойност.

При фасула и граха повреждат зелените бобове и листата.

Гъсениците се хранят предимно нощно време и приемат малко храна. При липса на храна проявяват канибализъм. 

Изхранват се за 25-30 дни, след което какавидират в землиста камера на дълбочина 5-10 cm в почвата. Какавидният стадий продължава 24-27 дни.

Какавидите от трето поколение и част от какавидите от второто поколение остават да зимуват. Голяма част от зимуващите какавиди диапаузират две години и имагинират през пролетта на третата година.

Борба

За борба срещу яйцата на зелевите нощенки се използва яйчният паразит Trichogramma sp. Той се внася по 10 000 – 20 000 индивида на декар, чрез трикратна колонизация, през 6-8 дни.

Срещу гъсениците се използват контактни инсектициди. Стриктно се спазват карантинните срокове на използваните химични препарати. Прагът на икономическа вредност е 15-18 броя гъсеници на 100 растения.

Може да използвате един от препаратите - Авант 150 ЕК (17 мл/дка), Алтакор 35 ВГ (8-10 г/дка), Децис 100ЕК (7,5 - 12,5 мл/дка) или друг инсектицид на база делтаметрин, Екзалт (200 мл/дка), Карате Зеон 5 КС (15 мл/дка), Дипел ДФ (75-150 г/дка), Дипел 2Х (100 г/дка).

За да се унищожат какавидите са необходими междуредови обработки през вегетацията и есенна дълбока оран. Своевременно трябва да се унищожава плевелната растителност.