Гъсениците от първо поколение нагризват цветните бутони или изгризват вътрешността им, като ги оплитат с копринени нишки. Често прегризват и разклоненията на ресите, като причиняват загиване на много повече цветни бутони.
Гъсениците от второ поколение повреждат зърната с големина на грахово зърно, а при ранните сортове грозде - и зазряващите зърна, като ги оплитат с копринени нишки.
Гъсениците от трето поколение повреждат зазряващите и вече узрелите зърна на гроздето, като ги оплитат слабо с копринени нишки.
Повредите от гъсениците на второ и трето поколение създават условия за развитие на гниене по гроздето, с което размерът на щетите се увеличава значително.
Летежът на пеперудите от второ поколение започва през втората половина на юни и приключва към третото десетдневие на юли. Яйцата се снасят до края на юли по зърната на гроздето, а гъсеници се срещат от края на юни до втората половина на август.
Когато през юли има дъждове, те се отразяват благоприятно върху развитието на пеперудите, които снасят нормално количество фертилни яйца.
Пеперудите на третото поколение летят от третото десетдневие на юли до средата на септември. Те снасят яйцата си по зазряващите или вече узрелите зърна на гроздето. Яйцата са видими без увеличение. Онези, които са стерилни, имат вид на люспа и блестят силно. При наличие на валежи обаче, фертилността на яйцата и броят им се увеличават.
Гъсениците от последното поколение се срещат обикновено от първата половина на август до прибирането на реколтата. Те нагризват зазряващите гроздови зърна, изгризват и вътрешността им и ги оплитат по няколко с паяжината.

Коментари