Ему са вторите по големина птици в света. На ръст достигат до 170-190 см, а на тегло – до 70 кг. Птиците имат дълга шия и твърде дълги и тънки крака, което им позволява да развиват скорост до 50 км в час. В крилете на ему липсват махови и рулеви пера, поради което, както и други щраусови птици, те не могат да летят. Затова пък се славят с любовта си към водата и умението не лошо да плуват.
И още нещо: Ако решите да гледате ему, най-напред ще се наложи да им създадете нормални условия за живот. Това означава да купите или да арендувате земя,да построите или да реконструирате помещенията, да оградите мястото за отглеждане на фуражи и разходка и т.н.
Нужно е освен това да решите ще продавате ли яйцата и пиците за разплод или ще предпочетете да реализирате продукцията за месо, кожи, пера и т.н. В първия случай вашите усилия трябва да се насочат към отглеждане на възрастно маточно поголовие и инкубиране на яйцата, както и за отглеждане на млади птици.
При втория вариант основно внимание се отделя на пазара и продажбите.
Какво още трябва да знаете: Самецът трудно се различава от самката - тежи 55-57 кг и е със 155-170 см височина. И само в брачния период, когато птиците образуват двойки, самците си проличават, като издават гръмки призивни крясъци.
Полово зрели ему стават на 3 години. Брачният период при тях започва през есента, в края на септември – началото на октомври. През януари-февруари женската снася яйцата си в подготвеното от мъжкия гнездо и приключва със снасянето. Яйцата са продълговати, тъмнозелени, с тегло 600-650 грама. Яйцеснасянето при самките се запазва в продължение на 20 години.
След снасянето грижите за потомството се поемат от мъжкия. Мътенето продължава от 53 до 66 дни. В първите дни през последните две седмици от този срок самецът не се отделя от гнездото. За това време той губи от теглото си до 16 кг. Във фермите за ему самецът се заменя от инкубатори. Температурата в инкубатора трябва да се поддържа 37-38 градуса, а влажността на въздуха – 40-70 на сто.
Ему понасят добре студа и лесно се адаптират към новите условия. Но все пак в периода на яйцеснасянето в помещенията трябва да се осигури оптимална температура – 13-15 градуса. В помещенията на малките пилета температурата следва да бъде по-висока - 18-20 градуса. През лятото за птиците трябва да се осигурят слънчеви навеси.
При отглеждането в закрити помещения за възрастните ему трябва да се осигурят по 10-15 кв. м, за малките пилета – по 5 кв. м, за разходка – по 50-60 кв. м. Тъй като ему са доста подвижни, необходимо е всички стълбове и огради да се укрепят към външната им страна. А понеже не летят, височината на оградата е достатъчно да бъде 150-180 см. Ако решите да използвате мрежеста ограда, то дупките й трябва да бъдат такива, че птиците да не могат да промушват главите се през тях.
В естествени условия ему се хранят с трева, насекоми, плодове и различни семена. При отглеждането им във ферми основно се разчита на комбинираните фуражи. Към тях се прибавят зърнени смески, трева, сено, хляб, плодове, кореноплоди, остатъци от месната, млечната и рибната промишленост.
Възрастното ему изяжда дневно около 3 кг храна, като половината от нея са губи и сочни фуражи.
ВАЖНО! Нужно е тревата и сеното да им се дават надробени, за да няма проблеми със задавяне и запек.
Практиката е показала, че за ему са напълно пригодни комбинираните фуражи, давани традиционно в дажбите за другите видове домашни птици.
Например през първия месец от отглеждането на малките може да се дават комбинирани фуражи за пуйчета, през втория – за токачки, и по-нататък – за бройлери. А след 4-5-месечна възраст се дават фуражи за ярки, и най-после – за кокошки-носачки.

Коментари