25° C, ясно небе
  сряда, 23 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: нудачник

Зърнопроизводство

Педи неколко дни ви попитах защо листата на домотите масово се свиват.Напръсках ги неколко пъти с купроцин непомогна.Напръсках ги с нурале д и тово не помага .Продължават да се свиват и младите.предварително благодаря много ми е спишно.

Български фермер отговаря:  

Завиването на листата на доматите може да се дължи на няколко фактори. Най-вероятно във вашия случай това е от неблагоприятни фактори на средата, като се има предвид времето през последните дни. За да подобрите състоянието на растенията, тъй като са подложени на стрес, може да третирате с подходящ листен тор.



Въпрос изпратен от: нудачник

Зърнопроизводство

Икам да попитам защо загниват плодовете на ягодите.Благодаря предваретелно.

Български фермер отговаря:

Загниването на плодовете на ягодите се дължи на гъбното заболяване сиво гниене. За предотвратяване на заразяването ягодите се пръскат два път – в началото на цъфтежа и в масов цъфтеж с Топсин М в доза 10 г на 10 литра вода. По време на беритбата не се препоръчва пръскане, но ако се налага могат да се използват контактни медни фунгициди – Купроцин супер М в доза 25 г, Шампион – 30 г и др. за 10 литра вода.



Въпрос изпратен от: нудачник

Зърнопроизводство

Крушите ми имаха много цвят напръсках ги предцъвтежно с еднопроцентов раствар със б58 всичко бе нормално напръсках ги и след цъвтежно със същия разтвор хванаха завръз и след нколко дни заварих цялата китка от завръзи почерняла като въглен и уклюмнала надоле.ТРУДНО се късат.90 процента от плода бе във този вид.На какво се дължи това

Български фермер отговаря: Би-58 е инсектицид и с него се пръска срещу неприятели по растенията – въшки, бълхи и др. Крушите ви са болни от огнен пригор – бактериално заболяване, което не се лекува. Заедно с пръскането с Би-58 е трябвало да прибавите и меден фунгицид, като Шампион – 30 г, Бордо микс – 50-60 г, Купроцин супер М – 25 г и др, които действат предпазно срещу заразяване от огнен пригор. Дозите са за 10 литра вода.
Сега трябва да изрежете всички болни части, като премахнете и част от здравата клонка и да ги изгорите. След това напръскайте с един от посочените фунгициди.



Въпрос изпратен от: svilen07

Зърнопроизводство

Стъблата на младите ластари на лозите са като посипани със захар.Вредител ли е това и каква е борбата с него?

Български фермер отговаря: Възможно е листата на лозите да са нападнати от ериофиден акар или брашнеста мана. Причината може да се изясни след визуална диагностика от спецалист.



Въпрос изпратен от: danria

Зърнопроизводство

Мога ли средата на май месец да внеса амониева селитра на черешови насаждения след като плодчетата вече са нарастнали и юни месец предстои беритба или е късно ?И торта има ли някакъв карантинен срок ?

Български фермер отговаря: Черешите са азотолюбива култура. Първото подхранване с азот трябва да правите рано напролет, преди възобновяване на вегетацията, а следващото след беритбата на плодовете. За карантинен срок на торовете не може да се говори, там става въпрос за усвояване на елементите.
Сега, когато остава около месец до беритбата е добре да напръскате черешите с листен тор, съдържащ калций, който предотвратява напукването на плодовете. Пръскането се повтаря след 14 дни, но не по-късно от две седмици преди беритбата на черешите.
Ако сега наторите с азот ще забавите узряването, ще провокирате напукване на черешите при валежи и не на последно място ще ги направите по-лесно податливи на загниване.



Въпрос изпратен от: shubarkov

Зърнопроизводство

Здравейте!!! Есента на 2011 засадих няколко лозички! Миналата година имаха малък прираст - около 40см. Засадих ги като в ямката на всяка лоза поставих 1/2 кофа оборски тор и една шепа NPK 15:15:15. Удачно ли е този месец да ги подхраня с Азот? Ако да, какво количество да поставя. По същата технология, в началото на април, тази година, засадих 30бр. Мускат отонел. Ще има ли полза ако добавя още Азот,за по-добър растеж, защото се притеснявам, че може да се получи същото, както с по-старите лозички. И ако да, каква доза е достатъчна!

Български фермер отговаря:
Прираста на лозичките ви е малък. Причините могат да са различни:
. възможно е да сте преторили или пък торът да е бил недостатъчно;
. ако лозичките ви са засадени на сянка също е причина за малък прираст;
. възможни са и други причини, които могат да бъдат установени само от специалист на място.



Въпрос изпратен от: Anihobi2

Зърнопроизводство

Здравейте, по листата на овощните дръвчета има нещо като топчета надебелени и се завиват като фунийка. Това вид гъбично заболяване ли е и как мога да ги лекувам бе препарати а с билки? Благодаря.

Български фермер отговаря: Без препарати, а с билки трудно ще помогнете на дръвчетата. Симптомите, които описвате по скоро наподобават, че са нападнати от някакъв неприятел, а не от гъбна болест. Надебеляването може да се дължи на галообразуващи акари. Завиването на листата във вид на фунийки може да се дължи на наличие на въшки или миниращи молци. Срещу паяжинообразуващите акари и листните въшки може да използвате водна настойка от лук - 200 грама люспи се заливат с 10 литра вода за 12-15 часа. Препоръчва се трикратно напръскване през 5 дни. Само срещу акарите може да използвате акарицидите Омит или Нисоран, а срещу тях и срещу въшките инсектоакарицида Би-58. 
 



Въпрос изпратен от: milkopan

Зърнопроизводство

Здравейте,искам да ми кажете с какви торове трябва да си торя градината.Имам 200кв.м тревна площ,200кв.м зеленчуци и подправки и различни плодни дръвчета.Благодаря Ви предварително.

Български фермер отговаря: Тревната площ се тори рано напролет и късно наесен с комбинирани торове с преобладаващо съдържание на фосфор и калий и по-малко азот. През лятото, когато започне интензивен растеж на няколко пъти (3-5) след косене тревата се тори основно с азотен тор, с последваща поливка.
Площта за зеленчуците, в това число и подправките се тори рано напролет преди основната обработка на почвата с комбиниран тор (NPK). През вегетацията зеленчуците се подхранват 1-2 пъти с азотен тор, което не важи за подправките.
При плодните дръвчета – комбинираният тор (NPK) се внася или наесен, след преустановяване на вегетация или рано напролет преди възобновяването й. При леки почви препоръчително е торовете да се внасят напролет. През лятото се правят 1-2 подхранвания с азотен тор, като първото е след юнското опадване на плодовете за наедряване на завръзите (в първата половина на юни), а второто се препоръчва за ранните сортове на костилковите видове (череши, кайсии, праскови и др.) веднага след беритбата. При семковите видове (ябълки, круши) е добре през втората половина на лятото (от средата на юли) да се направят 1-2 листни подхранвания с торове съдържащи фосфор, калий, бор за залагане на плодни пъпки за следващата година.



Въпрос изпратен от: dianaa

Зърнопроизводство

Кое пръскане при костилковите е следцъфтежно при наедряване на плодчетата или при завяхване на по голяма час от венчелистчетата?

Български фермер отговаря: Самото име подсказва - следцъфтежното пръскане е това, което се прави при завяхване на 2/3 от венчелисчетата. Тогава всички цветчета са прецъфтели, по тях няма прашец и нектар и пчелите не ги посещават. 



Въпрос изпратен от: нудачник

Зърнопроизводство

моляви спешно мъшкия ми заек след използване за олождане три зайкини престена да яде и много бързо отслабна нузнаваемо.Ако може некой да ми помогне.благодаря ви предварително

Български фермер отговаря: Внезапното спиране на яденето от заека ви е признак на широк кръг от заболявания. Болестта може да е от заразно или паразитно естество, поради отравяне с различни токсични, плесенясали или изгнили треви.
Затова е необходимо животното да бъде прегледано на място лично от ветеринарен лекар, който да установи от какво е болно и да предпише адекватно лечение.


  • 21
  • 22
  • 23
Български Фермер
Най-четени Най-важни

„Кралят" на босилека увеличава площите за отглеждане до 60 хектара

Как еутипиозата превзема старите лози

Само една страна в света произвежда достатъчно храна за населението си

Село Стамболово ще бъде домакин на Празника на прасковата – "Слънце, праскови и песни"

Зам.-министър Василева: С бюджет от 5 млн. евро ще бъде отворен прием за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия

Започват кръстосаните проверки за Кампания 2025

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

В сила е забраната за косене до 1 септември

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол