32° C, ясно небе
  вторник, 22 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера


Въпрос изпратен от: jekova

Зърнопроизводство

Здравейте днес ми се излюпиха пиленца но 2-3 са с кървави крачета а едното няма крилце какво да правя

Български фермер отговаря: Проблемите, за които ни пишете, говорят за инкубационни проблеми. Пов эсяка вероятност те са свързани с някакви отклонения в технологията на инкубацията на яйцата. За да ги избегнете в бъдеще, специалистите препоръчват да спазвате следните по-важни изисквания:
0 преди зареждането за инкубиране разплодните яйца се темперират в помещение с температура около 25°С за 6 до 12 часа;
0 яйцата не трябва да се фумигират в периода от втория до четвъртия ден от инкубацията включително;
0 яйцата трябва да се прехвърлят в люпилните шкафове не по-рано от края на 18-ия ден;
0 при прехвърляне в люпилните шкафове яйцата не трябва да престояват извън инкубаторите повече от 20-30 минути. Отчитането на температурата, влажността, обръщането и вентилацията трябва да се извършва редовно на всеки 3-4 часа.
 Причина за неблагополучията при инкубацията може да бъдат и определени болести вследствие непълноценно и небалансирано хранене на родителските стада (недоимъчни болести), както и бактерийни, микотични и вирусни инфекции с вътрешен и външен характер.



Въпрос изпратен от: нудачник

Зърнопроизводство

Итересува ме чешката ваксина против коя болест се използва в каква доза на заек и кога да се слага.Предварително благодаря.

Български фермер отговаря: Чешката ваксина, за която питате, се казва "Песторин" ("Pestorin") и се прилага като профилактична ваксинация на клинично здрави зайци срещу хеморагична септицемия (чума) по зайците. 
Дозата за един заек е 1 мл независимо от теглото на животното.
Ваксинират се животни над 10-седмична възраст. При епизоотична обстановка, изискваща по-ранно ваксиниране (но не по-рано от 6-седмична възраст!), е необходимо да се направи повторна ваксинация след един месец.
Не се ваксинират болни и кахектични животни! Не се препоръчва да се ваксинират зайкини през последната седмица на бременността поради опасност от увреждане на приплодите при невнимателно фиксиране.
Важно е ваксината да се съхранява правилно.
Повече за използването на песторин четете на стр. 6 във вестник "ХОБИ фермер".



Въпрос изпратен от: vangelova.h.62

Зърнопроизводство

с какво да захраня в първите дни домашно излюпените си пиленца.

Български фермер отговаря: Еднодневните пиленца се захранват със сварени яйца
Първия път излюпените пиленца се захранват със смачкани твърдо сварени яйца. За да не се слепват, те се овалват в в булгур. На втория-третия ден на пилетата се дава обезмаслено кисело мляко, натрошен на дребно бял хляб, намокрен в мляко и изстискан. След това те започват да се приучават към смлени пшеница, ечемик и овес с отсята обвивка. Полезна за пилетата е и дребно смляната царевица.
От 5-6-ия ден се въвежда минерално подхранване: смлени яйчени черупки (предварително добре измити и леко запечени), смени мидички, дървесна пепел.
Направо целебни за пилетата са листата на млада коприва, детелина и люцерна, залети с вряла вода и сдребнени.
Много хранителни и способстващи за бързото развитие на пилетата са изварата, суроватката, преварени месни отпадъци, сдребнено кюспе.
Добре им се отразява и храненето с добре измити и сварени, нарязани на дребно картофи и хранителни остатъци.
През първите дни пилетата се хранят до 8 пъти в денонощие - на всеки 2 часа. През първите 5-6 дни има и нощно хранене. Всеки път им се дава толкова храна, колкото те напълно да изяждат. Пилетата ядат неохотно или въобще отказват да ядат стъпкана храна.
(Повече за храненето на пилетата четете във в. "Хоби фермер")



Въпрос изпратен от: mari_74

Зърнопроизводство

Бихте ли ми казали електронната поща на в. "Хоби фермер"защото изпратих писмо със снимки ,но не съм сигурна дали е изпратено на правилния адрес,понеже писмото ми автоматично бе препратено към друг адрес.Благодаря!

Български фермер отговаря:

[email protected]



Въпрос изпратен от: dido7272

Зърнопроизводство

ZDRAVEITE NE MOGA DAOTGLEJDAM KARTOFI OT DVE GODINI SLQPO KUCHE I GI VLECHE NAPRAVO SI GI KRADE KAK DASE PREBORQ S TAQ NAPAST SLQPO KUCHE LIL PONE TAKA MU VIKAT V NASHIQT KRAI

Български фермер отговаря:

Сляпото куче е неприятел, които ненадейно може да се засели в градината ви и да стане опасно за зеленчуковите лехи. Много любителите искат съвет, тъй като борбата с него е доста трудна и често обречена на неуспех.

Сляпото куче е повсеместно разпространено в страната. То живее в почвата, където копае дълбоки ходове, като предпочита по-леките и льосови почви. Нанася повреди главно на люцернови посеви и луковични и клубенови зеленчукови култури - лук, чесън, картофи, лалета и др.

Начинът на подземен живот определя и начина на борба със сляпото куче, а той е изключително сложен и труден.

По механичен начин борбата се води чрез разкопаване на дупките и гнездата и унищожаване на животните в момента когато дойдат да ги затварят.

В специализираната литература се дават различни препъоръки, които включват приготвяне на отровни примамки с подходящ инсектицид, залагане на капани, звукови генератори, димки, засаждане на растения, които да отблъскват неприятеля и т.н. Според отзивите някои от методите имат частичен успех, дриги - почти никакъв.

Най-новите продукти, които могат да се намерят в специализираните магазини са ракумин паста и ратимор парафиново блокче.

Ракумин паста е готова примамка и се поставя директно в леговищата.

Ратимор парафиново блокче съдържа смлени зърнени храни, смесени с активни вещества, привличащи гризачите.

Как се поставя примамката?

Тунелът на сляпото куче се разравя и в двата входа се поставя по едно парафиново блокче с помощта на ръкавица или дървени щипки.

После входовете се заравят, а сляпото куче преминавайки през тунелите си, намира примамката и я изяжда.

Не трябва да докосвате парафиновото блокче с ръце, тъй като неприятелят е с много силно обоняние.

Важно: Примамката е безопасна за хора, домашни любимци и малки деца!



Въпрос изпратен от: IVAYLO CHAEV

Зърнопроизводство

здравейте.искам да попитам относно дозата на ридомил голд.имам полски пъпеши и оранжериини краставици.един декар пръскам с две моторни пръскачки.каква доза да слагам?по 125 грама на пръскачка(250 грама на декар)или по 0,25% тоест по 40 грама на пръскачка(80 грама на декар)?благодаря ви предварително.

Български фермер отговаря: Нормата за ридомил голд е 250 г/дка. Това означава, че това е дозата за целия разтвор, приготвян за 1 декар. Ориентировъчно се приема, че за толкова площ се изразходват 100 литра вода. Така че трябва да си сметнете, в зависимост от вместимостта на вашата пръскачка, колко препарат е необходим. Ако ви е 100 литра, слагате цялата доза, и с нея пръскате 1 декар. Ако е 50 литра, размесване половината количество, и съответно третирате половината площ.



Въпрос изпратен от: Emine Daudova

Зърнопроизводство

Ot kide moga da poluca informaciya za otglejdane na cherni morkovi? I semena za sishtite. Znam samo che se izpolzva farmacevtikata.

Български фермер отговаря: Нямаме информация в България да се внасят семена от черни моркови. Разбира се, повечето от големите семепроизводители имат в листата си, но у нас не се предлагат, тъй като не сме достатъчно голям пазар. Това е въпрос на договорка обаче със съответната фирма. Има любители градинари, които са се снабдявали със семена от чужбина.



Въпрос изпратен от: katpaw

Зърнопроизводство

Напръскахме доматите със Скор 250 ЕК, колко е опасно това за хората и кога могат да се консумират?

Български фермер отговаря:  Скор 250 ЕК не е опасен за хората. Той е трета група и може да се прилага свободно от градинарите. Има карантинен срок 30 дни. Ето защо не трябва да се използва по време на зреене на плодовете.



Въпрос изпратен от: Nymphadorian

Зърнопроизводство

Здравейте! Аз живея от две години в Шотландия и лещата, която си намирам тук е под всякаква критика, та се чудех мога ли да си гледам леща в апартамента? В голяма саксия примерно и ако да - как точно трябва да се грижа за нея? Благодаря!

Български фермер отговаря: Няма такава практика да се отглежда леща вкъщи. Дори рядко се прави в любителските градини. За да се получи задоволително количество продукция, необходимо е не само достатъчно площ, но и да се положат определени грижи за растенията. В домашни условия може да си отглеждате кълнове от леща например.



Въпрос изпратен от: shubarkov

Зърнопроизводство

Привет! :) Имам няколко сливи - Нансийска мирабела, Чачанска лепотица и Зелена ренглота, а също и няколко череши. Това им е второ лято! Сега е момента за летните резидби. Въпросът ми е следния: Младите клони, които съм оставил за основни на първи етаж имат голям прираст - 70-80см. и имам чувството, че ще се издължат прекалено много. Удачно ли е да направя нещо сега и какво? Или да ги оставя да си растат колкото искат и на пролет да коригирам? Предварително благодаря!

Български фермер отговаря: Да да намалите силния растеж в дължина на леторастите най-добре е до края на юни да направите пензиране - премахване на растежния вегетавнен връх с няколко недоразвити листа. Така ще насочите  хранителни вещества по дължината на клонките, които ще дадат странични разклонения.  


  • 20
  • 21
  • 22
Български Фермер
Най-четени Най-важни

„Кралят" на босилека увеличава площите за отглеждане до 60 хектара

Как еутипиозата превзема старите лози

Колтуци под контрол – как, кога и защо

Лесни и вкусни салати

Зам.-министър Василева: С бюджет от 5 млн. евро ще бъде отворен прием за предотвратяване на щети от горски пожари и природни бедствия

Започват кръстосаните проверки за Кампания 2025

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

В сила е забраната за косене до 1 септември

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол