Необходим е диференциран подход към дребномащабния риболов в Черно море. Това заяви зам.-министърът на земеделието, храните и горите Георги Събев на среща на високо равнище на тема „Нова визия за устойчив риболов и аквакултури в Средиземно и Черно море“, в дигитален формат. Той уточни, че над 90% от българските риболовни кораби извършват дребномащабен крайбрежен риболов.

„Всички ние сме наясно колко много означават риболовът и аквакултурите за икономиката и стабилността на крайбрежните региони, и колко силно зависими са те от тези дейности. Осигуряването на продоволствена сигурност и устойчив поминък са ключови за бъдещето на крайбрежните общности в България“, подчерта заместник-министър Събев.

Той каза още, че българският риболовен флот, опериращ в черноморската акватория, се състои от над 1800 риболовни кораби. Годишните му улови възлизат на около 2% от всички улови в Черно море.

Заместник-министър Събев отбеляза, че кризата с Ковид-19 остави силно негативен отпечатък върху всички дейности, свързани с рибарството и аквакултурите и заетите в сектора. „Нашата отговорност е изключително голяма за формирането на тяхното бъдеще и перспективи. Само чрез прилагането на специфичен подход за Черно море, насочен към намирането на баланс между приоритетите на всяка от страните в региона и гарантиращ равни условия в прилагането на взиманите решение, ще се постигне общата цел за сигурност, заетост и устойчив икономически растеж“, категоричен бе той.

По думите му, необходимо е да се намери правилният баланс между политиките в областта на рибарството и околната среда. Ресорният заместник-министър поясни, че трябва чрез прилагането на координирани подходи да се търсят възможни решения за смекчаване на негативните ефекти от човешката дейност и изменението на климата.

В рамките на срещата бе приета и новата стратегия за устойчив риболов и аквакултури в Средиземно и Черно море до 2030 г.