Стандарт за доказване на произход и качество на говеждо и агнешко месо разработва Борд по говеждо и агнешко месо съвместно Института по аграрна икономика. Екипът е кандидатствал и по мярка 16 "Сътрудничество".
Стандартът ще проследява набор от правила по веригата от фермери, през преработватели до крайни потребители. Той ще бъде доброволен за стопанствата - желаещите ще трябва да минат през одит и ще получават отличителен знак, който се слага на етикета. А българският потребител, с помощта на QR код, ще може да провери пътят и качеството на всеки отделен продукт.
Това научихме от Стефка Боева, председател на Борда за говеждо и агнешко месо и собственик на ферма "Мерата". Бордът е регистриран като фондация, чиито учредители са три напреднали говедовъдни ферми - нейната, "Фермата" на Младен Радев и "Агролес".
Кои други ферми ще бъдат включени все още е рано да се каже, тъй като все още е на етап изработване на правила. "Десет и двадесет да са големи ферми, които могат да предложат количества, са достатъчни, за да се отличат на пазара", допълва тя.
"Има добри практики, прилагани в България, но трябва много да се работи за обединяването на стопанствата. Бордът има такава амбиция - да обедини добрите, да им извади пазарно предимство за това, че те спазват всички правилни практики - хранят добре, гледат добре, лекуват добре.", сподели Боева по време на научна конференция в София "Земеделие и снабдяване с храни: пазари и аграрни политики".
Стандартът има за цел да надгради кръстосаното съответствие, който представлява инструмент за контрол на ЕС, но не вади пазарно предимство на стопаните. Той ще бъде частен стандарт и това е цел на инициаторите, научихме още от Стефка Боева. "Ако държавата го припознае, той може да стане национален. Но нашата амбиция е да е частен. На пазара не му трябва държавна регулация, а осмислен бранш, който да си постави ангажимента и да го спази, както е по цял свят", заключи Боева.
Бордът работи по изработването на стандарта от година и половина. Вероятно до началото на 2022 г. трябва да е готов, за да мине всички процедури по признаване от независими органи.
В най-скоро време се очаква да стартира кампания за популяризиране на разработвания стандарт.
Коментари