Как да разберете кога можете да изчакате до следващата сутрин и кога трябва да се втурнете към спешното веднага

Подобно на нас, кучетата накуцват по различни причини. За разлика от нас обаче, не могат да ни кажат какво се е случило или къде ги боли. Вашият най-ценен ресурс за определяне на причината за накуцването е ветеринарният лекар. Но преди да стигнем до него, повечето от нас искат да знаят малко повече за често срещаните причини за накуцване при кучетата и какво да очакваме от ветеринарното посещение.
Има два типа куцане: постепенно започващо и с внезапно начало. Познаването дали накуцването на кучето ви е внезапно или постепенно, може да помогне на ветеринарния лекар да стесни възможните причини за неговата поява и да ви помогне да определите дали е спешен случай.
По принцип постепенното накуцване се причинява от основно, хронично или дегенеративно състояние, като остеоартрит или дисплазия. От друга страна, внезапното начало обикновено е причинено от нараняване или травма. Това, че кучето ви има постепенно накуцване, не означава, че трябва да отлагате да си уговорите час за консултация. Някои причини за постепенно накуцване, като рак на костите или дисплазия на тазобедрената става, могат да бъдат лекувани по-ефективно, ако бъдат хванати по-рано, отколкото по-късно.
Постепенните или внезапните накуцвания, които изглежда не притесняват кучето ви, обикновено могат да изчакат няколко часа, а в някои случаи дори могат да отзвучат самостоятелно през периода на изчакване. В други случаи обаче кучето ви не може да чака.
Счупените кости или извадените стави изискват незабавна грижа, а увреждането на нервите може да е знак за по-сериозно неврологично състояние или увреждане на гръбначния стълб.

Чести причини 

Куцотата при кучета е често ветеринарно оплакване и има огромен диапазон от възможни причини - от хронични състояния до травми. Те могат да бъдат разбити на няколко категории.
Травма на лапите: Чужди тела като стъкло, пирони, пръчки, тръни, растителна материя или нещо друго, което не трябва да бъде в лапата на вашето куче, болят. Те правят неудобно ходенето и могат да доведат до инфекция. Ужилвания или ухапвания от насекоми и животни също могат да причинят накуцване, както и разкъсвания, счупени нокти на краката, изгаряния, измръзване и синини. Признак, че кучето ви може да има нещо забито в лапата му, е, че той ще я ближе непрекъснато.
Ставни заболявания: Някои състояния причиняват постепенно износване на ставите и опорно-двигателния апарат. Това води до накуцване. Инфекции като лаймска болест също могат да причинят болка в ставите и накуцване, което е само още една причина, поради която е важно кучето ви да бъде ефективно предпазвано от кърлежи. Ако то е с диагноза артрит или страда от дисплазия, най-вероятно ветеринарният лекар ще препоръча добавка с глюкозамин и хондроитин.

Костна болест: Някои заболявания засягат костите в краката на вашето куче. По-младите животни, особено тези от големи породи, могат да развият състояния като хипертрофична остеодистрофия и паностеит, които правят ходенето болезнено. Някои ракови заболявания, като остеосаркома, също засягат костите и изискват бърза диагноза за най-добра прогноза.

Нараняване или травма: Това са най-очевидните причини за накуцване при кучета. Любимците ни са изложени на почти толкова видове наранявания, колкото и ние. Счупените кости, фрактури, навяхвания, дислокации, разкъсвания на връзките, травми на ставите и наранявания на гръбначния стълб могат да причинят умерено до тежко накуцване, а в някои случаи кучето изобщо не може да отпусне тежестта си върху засегнатия крак.

Ако кучето ви остро куца (особено ако е пале), изчакайте около 15 минути, като се опитате да го държите тихо и неподвижно. Те са като деца и вероятно ще викат и плачат поне пет минути. Може да се окаже, че се движат напълно нормално след това време и да си спестите пътуване до спешното отделение. Ако след 15 минути животното все още куца или държи крака си във въздуха, трябва да отидете да го видят.

Диагностициране 

Понякога причината за накуцването на вашето куче е ясна, като счупена кост или парче стъкло в лапата. Друг път е малко по-неуловима и се налагат някои тестове, за да бъде определена. Рентгенографиите могат да помогнат за идентифициране на счупена кост, ставни заболявания и други скелетни аномалии. Биопсиите и събирането на течности от ставите могат да помогнат за идентифициране на рак и други възможни причини. Понякога се налага и кръвен тест за инфекциозни заболявания като лаймска болест или свързани с имунитета заболявания.
Преди тестването вашият ветеринарен лекар ще извърши физически преглед на кучето, за да провери за болка и обхват на движение в крайниците му. Можете също да направите собствен преглед у дома преди да се обадите в клиниката. Въпреки това, без подходящо обучение, тестването на обхвата на движение и манипулиране на крака на вашето куче е лоша идея и има вероятност да го нарани допълнително. Можете леко да прокарате ръка надолу по крака и лапата на кучето, за да проверите за подуване, топлина и да определите къде е наранено.
Лечението на куцотата варира в зависимост от причината. Понякога са нужни само няколко дни почивка, а друг път може да се стигне до операция, по-нататъшни тестове и продължително възстановяване.
Докато чакате часа си за преглед, опитайте да държите кучето възможно най-спокойно и се въздържайте от упражнения или игра, за да не влошите накуцването. Не е препоръчително да давате човешки лекарства без рецепта на кучета, тъй като това може да причини други сериозни проблеми.