С нов закон за ВиК дружествата ще бъде въведен принципът една административна област - един ВиК оператор

„Българският ВиК холдинг“ ще  ще инвестира в реализацията на големи проекти, които ще осигурят вода за региони с ограничени ресурси.Това стана ясно от думите на председателя на новата държавна структура Иван Иванов по време на онлайн конференцията „Стратегическа инфраструктура и инвестиции“, съобщават от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. 

Една от целите на новия държавен холдинг е да се включи в решаването на проблемите, свързани с климатичните промени и предизвикателствата като безводието или наводненията.

Неговите основни приоритети и задължения са няколко:

Голяма цел е намаляването на загубите на вода чрез инвестиции в активи публична държавна собственост. Ще се работи за финансово оздравяване на ВиК дружествата. Някои от тях се справят добре и инвестират, но други като ВиК - Перник нямат необходимите средства и се очаква от холдинга да ги подпомогне финансово и методически, обясни Иван Иванов. Затова в момента се разработват вътрешни правила за подбор и финансиране на проекти.

Холдингът има и контролни функции. „Ние се явяваме представител на държавата в тези публични дружества и имаме законови ангажименти по отношение на докладването и контрола на изпълнението на поетите ангажименти“, посочи Иван Иванов.

Не на последно място дружеството трябва да търси възможности да се самофинансира. Иванов даде пример с европейската директива за питейните води, която поставя изискване да се взимат и тестват повече проби. В тази връзка ще бъде изготвен технико-икономически анализ за създаване на лаборатория, която да обслужва всички ВиК оператори.

Холдингът няма да се намесва в провеждането на обществени поръчки от ВиК операторите при реализацията на проектите по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020 г.“. „При нужда от методически указания сме насреща, но в изпълнение на правилата на ЕК ще оставим дружествата да се справят сами“, поясни Иванов.

В панела „Екологична инфраструктура“ участва и началникът на отдел „Развитие на водоснабдяването и канализацията“ в МРРБ Невена Иванова, която представи напредъка по изготвянето на Закон за ВиК. Законопроектът е в процес на разработка. Предвижда се той да запази публичната собственост на ВиК инфраструктурата. Ще бъде въведен принципът една административна област - един ВиК оператор. Това ще намали регулаторната тежест и ще запази социалната поносимост на цената на ВиК услугите, за което има обществен консенсус.