Балансираното хранене подпомага правилното развитие на растенията сега и през цялата вегетация, като предопределя получаването на качествено зърно и по-високи добиви
За получаването на високи производствени резултати от царевица, към които се стремят производителите на зърнената култура, много важни са няколко фактора. А именно: избор на хибрид с висок потенциал за добив, наличие на достатъчно почвена влага, както и балансирано хранене.
По отношение на торенето изискванията на растенията към основните хранителни елементи в активно вещество на декар са: 9-14 кг азот, 4-6 кг фосфор и 4-6 кг калий. Добре е нормата на азота да се раздели на две части - първата половина да се внася предсеитбено, а втората - като вегетативно подхранване, казва науката за хранене на културните растения.
Критични фази от развитието на царевицата
по отношение на формирането на добива, са 2-3-и лист и 5-7-и лист. За правилното протичане на първата фенофаза от гледна точка на храненето е важно при обработката на семената с фунгицид и инсектицид да бъдат включени и хранителни елементи, които да стимулират развитието на коренчето. Каквото и почвено торене да е осигурено, за да се усвоят подадените хранителни елементи, необходим е добре развит корен, чрез който това да стане.
Тази пролет се характеризира с изключително променливо време - първоначално много високи температури и засушаване, а впоследствие - дъждове и хладно време. Ето защо в някои райони на страната развитието на растенията е затормозено. Обикновено задържането е свързано и с промяна в цвета на листата от отлагането на антоцианови багрила. Това лилавеене се дължи на затрудненото приемане на фосфор.
Дефицитът най-ефективно се отстранява
чрез внасянето на съдържащи азот, фосфор, калий и хелатизирани микроелементи комплексни листни торове, а не само с фосфорни торове, категорични са специалистите по хранене на растенията.
Това листно подхранване подпомага младите растения да преодолеят и увреждания в развитието, причинени от остатъчни количества пестициди, чието отрицателно въздействие се активира при преовлажняване на почвата.
За правилното развитие на царевицата в пети лист е важно снабдяването на растенията с цинк. Външните признаци на цинковия дефицит са
избледняване на листата и поява на по-тъмни и по-светли зелени участъци
по дължината на тяхното нарастване.
Вътрешно се нарушава метаболизма на растенията - особено на азотния обмен, което се отразява отрицателно на формирането на кочаните и в намаляване на добива. Тук е необходимо да се припомни, че недостигът на цинк не винаги довежда до видими промени в растенията, но дали се вижда или не - царевицата страда от недостиг на цинк.
Често фосфорният дефицит се съчетава и с цинков.
През тази пролет има натрупване на няколко стресови фактори за царевицата. Кои са те?
През периода се отчитат много високи или ниски температури, на места има преовлажняване (цинков и фосфорен дефицит), а също нападение от инсекти, както и силно заплевеляване на някои полета. Затова трябва да се съчетаят растителната защита с листните торове, които са меки и щадящи за младите растения и в същото време, които съдържат комплекс от хранителни елементи и биостимулатор.
Незадоволяването на
завишената потребност от микроелементи във фаза 5-6-и лист
от развитието на царевичната култура я прави по-уязвима на засушаване и възпрепятства ефективното използване на внесените в почвата торове, респективно на проявата на продуктивния потенциал на хибридите. Съществува практика (макар и остаряла) за внасяне на цинкови неорганични соли в почвата. Това мероприятие е скъпо и резултатът от него е противоречив - почвата се вкислява, което води до други негативи, както за царевицата, така и за останалите култури от сеитбооборота. По-рационалното решение на проблема е листното прилагане на хелатизиран цинк. Още по-сигурен и по-силен е ефектът от комплексни листни торове, в които цинкът е включен в завишено количество.
Като утвърдена добра земеделска практика за царевицата се приема профилактичното прилагане в началото на фаза пети лист на листен тор, който е с повишено съдържание на цинк. Той осигурява необходимите за растежа на младите царевични растения микроелементи и задоволява завишената потребност към цинк - развиват се по-зелени листа с по-голяма асимилационна повърхност, корените нарастват по-интензивно и оползотворяват по-добре водата и внесените в почвата минерални торове.
При съвместно изпръскване с хербициди спомага
за по-силното им прилепване към листната петура и повишава тяхната ефикасност. Ефектът от съвместното приложение е от една страна засилване на въздействието на препаратите и от друга води до задоволяване на културното растение с микроелементи и повишаване на добива. Чрез измерване на поредица от фотосинтетични показатели е доказано, че подхранените с биоминерален листен тор царевични растения са по-устойчиви на засушаване.
Приложените почвени хербициди могат да претърпят допълнително и наднормено активиране вследствие на обилните валежи. В такъв случай е необходимо да се приложи листен тор, богат на аминокиселини, макро- и микроелементи, за да се активира фотосинтезата и да се избегне крайната проява на този проблем - некроза по листната маса и пречупване на стъблата.
По време на изметляване и начално формиране на кочана царевицата има висока потребност от вода и от хранителни елементи. При отглеждането й при неполивни условия,
засушаването уврежда и
приемането на хранителни вещества
от почвата. Доказано е, че листното подхранване в този репродуктивен период спомага за формирането на по-голям и по-качествен добив. Дългогодишните наблюдения показват, че за второто листно подхранване по-ефективни са сложните листни торове, които съдържат повече азот и набор от микроелементи в лесна за усвояването им форма. Проведеното през втората част от вегетацията листно торене, както при останалите житни култури, води до промени в количеството и качеството на оттока на асимилати към формиращите се кочани, по-добро изхранване на зърната и нарастване на добива.
Във фаза млечна зрелост при листно подхранените царевични растения вегетативната маса е със забавено стареене, по-богата е на пластични вещества, което се отразява както на количеството, така и на качеството на произведения от посевите силаж.


Коментари