Учените предполагат, че потомците ще се чудят на огромните масиви вкаменели кости на бройлери. Те смятат, че вече живеем в нова геоложка ера, наречена антропоцен. Това е епохата на техногенното въздействие върху планетата - период, по време на който човечеството оказва значително и понякога необратимо влияние върху Земята.

Наскоро изследователи от Великобритания и Южна Африка приведоха още едно доказателство на съществуването на антропоцена. Те стигат до извода, че бройлерът може би е най-яркият пример не само за наличие на новия период, но и за неговия разцвет. Пример за безпрецедентни промени, които е произвел човекът, съобщава Phys.org.

Днес пилетата бройлери са най-разпространените птици на Земята. По сведение на изследователите те наброяват около 23 млрд. броя. Теглото на бройлера е увеличено изкуствено (от втората половина на XX век е нараснала 5 пъти!) и е много далече от естественото състояние. Затова съвременният бройлер няма да оживее и още повече да се размножава в дивата природа.

Рецепторът, който регулира метаболизма на птиците, е променен генетично, карайки птиците да чувстват постоянен глад. Така че бройлерите ядат постоянно и съответно растат по-бързо. Мускулната маса прераства вътрешните органи, правейки невъзможно доживяването до по-зряла възраст - бройлерите са готови за клане на 5-9-седмична възраст.

Милиарди кости се изхвърлят на сметището. В безкислородна среда с времето те ще се вкаменят и ще станат любопитна находка за изследователите от далечното бъдеще.