27° C, ясно небе
  вторник, 22 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера

Консервиране на охлюви


Въпрос изпратен от: feri47

Животновъдство

ЗДРАВЕЙТЕ, ИМА ЛИ НАЧИНИ ДА СЕ КОНСЕРВИРАТ ОХЛЮВИ ПРИ ДОМАШНИ УСЛОВИЯ.

Български фермер отговаря:

Да, има начини за консервиране на охлюви в домашни условия. Предлагаме ви един вариант, който може да прочетете на страниците на в."Хоби фермер".


Отнен пригор


Въпрос изпратен от: нудачник

Овошки

Всичките ми круши започнаха да загиват.Първо потъмняват листата и слад това слиза на доле по слоните потъмня и стеблото и загинаха.Какво мога да направя зада защитя новите, който ще засадя. Предварително благодаря

Български фермер отговаря:

Това, което описвате е бактерийната болест огнен пригор.

За справяне с болестта трябва да се прилагат агротехнически и химически мерки. Желателно е да пръскате с медсъдържащи фунгициди. За повече подробности на страниците във вестник Хоби Фермер.

 


Охлюви в градината


Въпрос изпратен от: B.STOIANOVA

Зеленчуци

Как да се боря срещу охлювите в градината?

Български фермер отговаря:

Превантивна мярка е да поливате сутрин, тъй като охлювите не обичат суха почва. Винаги можете да тръгнете да ги събирате механично. Взимате една кофичка с пепел и след всеки охлюв може да разтръскате, за да се опепелят. Така те няма да излязат и ще умрат.

Оградете градината с растения, които охлювите не харесват. Такива растения включват например индийски кресон, лавандула, лобелия, божур, чесън, лук. Гъсто засадени, те представляват бариера за охлювите.

По краищата на градината може да посипете със сол или негасена вар. Това е добро решение, като така не вредите на нищо, освен на охлювите. Друг ефективен начин е да направите капани (съдове), пълни с бира, тъй като охлювите се привличат от нея. Единственото условие е отворът на съда да е достатъчно широк.

Може да използвате и инсектицидът мезурол шнекенкорн 4 Г. Гранулите се разхвърлят равномерно около растенията и отиват около 28 гранули на кв. м. Може да използвате и Скипер 4, но той е по-токсичен и трябва да се зарови в почвата.

 


Разтвор за пръскане на череши


Въпрос изпратен от: atanasia

Овошки

Искам да попитам как да си приготвям разтвор за пръскане на череши ,тъй като има много противоречия или аз не разбирам ,не зная дали правилно приготвям разтвора с пестициди.Черешите са големи около 16 години,един декар череши ,които са около тридесет броя пръскам с две пръскачки -пръскачката е гръбна моторна и изкарва разтвора като прахообразно вещество.Бихте ли ми дали пример да речем колко флинт макс да сложа на пръскачка -3 грама или повече.Това е въпрос който вълнува много колеги ,които притежават по около 10 декара череши.

Български фермер отговаря:

Концентрацията, в която се използва Флинт Макс 75ВГ е 30г/дка. Един декар се напръсква с приблизително 60 л вода. Това означава, че на 60 л вода ще сложите 30 г препарат. При използването на 10-литрова пръскачка трябва да поставите 5 г препарат, с който ще напръскате 60 кв. метра.


Местене на асми


Въпрос изпратен от: Александерсон

В лозята

Здравейте,бих искал да попитам как да извадя и след това да засадя отново стари лозови асми. Асмите са около 20 годишни и искам есента да ги преместя на друго място. Благодаря Ви предварително

Български фермер отговаря:

Не ви съветваме въобще да се опитвате. По-добре е да засадите нови лозички, тъй като ще разрушите кореновата им система.

Както знаете, колкото по-силно е развита кореновата им система, толкова по-мощно е развита и надземната част. Така отделни корени проникват до 10 м и повече дълбочина. Още повече масата на корените при 20 годишни лози стига до 6-7 кг.

 

 

 


Ранно пръскане с бордолезов разтвор


Въпрос изпратен от: [email protected]

В лозята

Може ли ранното пръскане с бордолезов разтвор да повреди новите листенца по асмата?

Български фермер отговаря:

Не, не се притеснявайте. Заплаха от повреда на новия прираст няма.  Бордолезовият разтвор е един от най-безопасните фунгициди, който се използва и в биологичното земеделие.

 Единственото, което може да се случи, е новите малки листенца на асмата да придобият за кратко време светлосинкав цвят, което не бива да ви притеснява.

Внимавайте обаче с концентрацията на разтвора и вида на дюзата. Разтворът трябва да направите точно по рецепта, а дюзата да бъде финна, тоест едрите капки не са за препоръчване. Също така не пръскайте в много горещо време, за да не появи огнен пригор по листенцата.


Пада козината на зайкиня


Въпрос изпратен от: нудачник

Животновъдство

Под очите на женски заек започна да се появява нещо като раничка и от окото започнаха да излизат малки бели неща. Лекар ми даде риванолова паста, мазах я няколко пъти, но започна да пада козината. Дадоха ми и някакво лекарство против паразити, течно. Няколко пъти го почиствах, но продължава да се разраства и да пада козината. Дадоха ни паста за екзема, но същото продължава. Вече се е оформило глоямо петно, което обхваща половината глава, а зайката се окоти на 21. Вече 12 дни се боря с това. Ако може, някой да ми помогне, предварително му благодаря.

Български фермер отговаря:

За да излекувате женския си заек, купете от ветеринарна аптека лекарството панакюр, 10 процента, суспензия. В продължение на 5 дни сутрин на гладно капвайте по 1 мл на всеки килограм живо тегло от лекарството в устата на животното - със спринцовка без игла. Може да нахраните зайката след 4 часа.

За да нямата такива проблеми и с другите животни в зайчарника, профилактично ги третирайте и тях. Обезпаразитете всички зайци против кръгли червеи.


Кафяво гниене


Въпрос изпратен от: denyy98

Овошки

Интересувам се как да спася дърветата си от кафяво гниене.Изсъхнали клони,наличие на смола по стволовете на дървото,неразвиващи се цветове и листа по клоните,след което дървото умира.Има ли препарат,който лекува тази болест и е разрешен за употреба?Ще ми помогне ли сумилекс,за лекуването на дърветата, който не е разрешен,но го имам ?Благодаря !

Български фермер отговаря:

Борбата с ранно кафяво гниене по овощните дървета може да бъде успешна, ако се съчетаят агротехнически и химически мерки.

Големите рани трябва да се замазват с блажна боя или овощарска замазка. Да се събират и унищожават загнилите и мумифицирани плодове. Да се изрязват и изгарят повредените леторасти. 

 Срещу кафявото гниене се пръска с препаратите дитан М-45 - 20 мл/10 л вода, делан 700 ВДГ - 5 мл/10 л вода, топсин М 70 ВДГ - 12 мл/ 10 л вода, фоликур 250 ЕВ - 10 мл/ 10 л вода. Трябва да направите минимум 2 пръскания.

Със сумилекс 50 ВП може да пръскате, като за 10 л вода използвайте 15 мл от препарата.


Почвата за зеленчуци


Въпрос изпратен от: gv1944

Зеленчуци

Искам да попитам каква трябва да е почвата /кисела или алкална/ при отглеждане на зеленчуци-домати,пипер,краставици и др?Благодаря.

Български фермер отговаря:

По принцип всяко растение предпочита неутрална почвена реакция.

Границите в стойността на pH, при които доматите и краставиците се развиват нормално са от 5-7,5, а при пипера от 6 до 7,5 pH на почвата.


Кокошки си ядат яйцата


Въпрос изпратен от: Дана Карайлева

Животновъдство

Когато кокошките ми си ядат яйцата какво да правя?

Български фермер отговаря:

Осигурете им достатъчно количество калций, витамин D и микроелементи.
Източници на калций са кредата (тебешир), мидените черупки, дикалциевият фосфат, старата гасена вар, както и запечените и стрити яйчени черупки. Давайте на носачките и люцерното брашно или ситно нарязана повехнала зелена люцерна.

Липсата на витамин D може да компенсирате с включване в дажбите им на рибено масло. Кокошките трябва да прекарват колкото се може повече време на слънце.
Събирайте яйцата по няколко пъти до обяд, защото повечето кокошки обикновено снасят именно по това време.

Може да модернизирате полога така, че снесеното яйце пловно да потъва през дебел плат или брезент в кутия със стърготини или пясък извън досега на носачката.


  • 17
  • 18
  • 19
Български Фермер
Най-четени Най-важни

Как еутипиозата превзема старите лози

„Кралят" на босилека увеличава площите за отглеждане до 60 хектара

Колтуци под контрол – как, кога и защо

Лесни и вкусни салати

Започват кръстосаните проверки за Кампания 2025

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

В сила е забраната за косене до 1 септември

В пожароопасния сезон някои земеделски дейности ще се извършват само в ранните сутрешни часове

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол