29° C, ясно небе
  понеделник, 21 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера

Ядливи ли са плодовете на пасифлората


Въпрос изпратен от: v.il.dimitrov

Цветя

Здравейте, пасифлората ми, след прецъфтяване на някои от цветовете образува зелени, овални плодове. Дали са ядливи, или са отровни?

Български фермер отговаря:

Страстоцвета или пасифлора (Passiflora) са род растения от едноименното семейство. С Трастоцветни ( Passifloracede). Известни са в цветарството с красиво цъфтящите си декоративни видове, които благодарение на прекрасните си ароматни цветове се култивират в много от страните на света като декоративни и екзотични. Цветът на тези лиани наистина не прилича на никой друг цвят в света. Той е едър, 5-делен, често с ярко обагрен околоцветник. Между него и тичинките се намира корона от лъчевидно разположени тънки нишки, които също са обагрени. Тичинките са 5, а плодникът е с 3 стълбчета, издадени много над цвета. До откриването на Америка европейците не са познавали тези растения.

Първите мисионери стъпващи в Южна Америка, виждат в необикновения и прекрасен цвят черти, символизиращи страданията на Христос и затова без да се колебаят го наричат Цветът на страданието (passus – страдание  и flos- цвят). Родът Пасифлора наброява 450 вида. Тази вечнозелени лиани произхождат основно от гористите региони на Южна Америка и малка част от Северна Америка, Азия и Австралия. В естествената си среда на обитаване – тропиците, с помощта на мустачки те се катерят по дърветата и достигат до най-горните етажи на тропическите гори и така някои растения се разпространяват до 45 м на дължина. Над 60 са видовете Пасифлора, чиито плодове са ядливи.

Много от тях се култивират в тропическите страни заради плодовете. В зависимост от вида и сорта те варират по размер от слива до неголяма диня, а баграта на кората им е жълта, червена, виолетова или тъмнокафява. Вътрешната месеста част е желеобразна и богата на минерали и витамините С, В-1 и В-2. На вкус са превъзходни, освежаващи и притежават запомнящ се екзотичен аромат. Използват се при приготвяне на мултивитаминни напитки и плодови салати. В последните 1-2 години те се появиха и на нашия пазар. Опитайте ги и няма да съжалявате. Вкусните и ароматни плодове на няколко вида са широко известни под наименованието Гранадил, Пасионфрут или Маракуя. Могат да се ядат в свеж вид, а също и да се обработват.


Пръскане след градушка?


Въпрос изпратен от: Rosa Dincheva

Растениевъдство

С какво да напръскам домат след градушка?

Български фермер отговаря:

След градушка пръскайте с медни препарати. Тъй като няма по-точно описание срещу какви болести искате да пръскате, това е най-точната информация, която можем да ви дадем.


Чушките горчат, защо?


Въпрос изпратен от: Клавдия

Зеленчуци

Здравейте колеги! Ще бъда много благодарна, ако някой ми отговори, защо тази година чушките, които отглеждам в градината си ГОРЧАТ? Възможно ли е да е от някои от препаратите, с които ги пръскам -дитан и шавит?

Български фермер отговаря:

Горченето на чушките не е заради препаратите, с които е пръскано-дитан и шавит. 

Както при други зеленчуци този симптом се дължи на недостигa на влага в почвата, тоест поливния режим.

 Какви мерки да предприемете:

Поливайте с топла вода и само в топло (средноденонощна температура на въздуха над +15 градуса) и сухо време.

При горещо време поливайте през 3-5 дни в малки дози.

Много важно е почвата да е влажна на дълбочина не по-малко от 10-15 см.

Не торете чушките с пресен оборски тор. Навреме ги разрохквайте.


"Син език"


Въпрос изпратен от: Dochka Yzynova

Животновъдство

Има ли лечение за болестта "син език" по овцете? Какъв е периодът на протичане на болестта и ако животното оздравее, какъв е начинът на доказване, че то вече не носи вируса?

Български фермер отговаря:

Болните от син език овце задължително се умъртвяват по безболезнен начин.
При овцете инкубационният период на синия език обикновено е от 5 до 10 дни.  При острата форма на болестта обикновено до 70 процента от овцете умират до 9-10 дни.
Преболедувалите овце продължават да носят вируса около 3-4 месеца. Лабораторно изследване на кръвни проби доказва наличието на вируса.


Вино в бидон


Въпрос изпратен от: vevlam

В лозята

Имам вино реколта -2013, което е в бидон,заедно с пращината( джибрите ).Имайки предвид,че тази година гроздето е с влошени качества,може ли виното от 2013г. да остане в бидона заедно с джибрите или да се отточи и да се отделят дджибрите от него и да го върна в бидона или да го бутилирам.

Български фермер отговаря:

Ако виното все още е добро за пиене и не е вкиснало, най-добре е да го бутилирате.

Внимание: 

Имайте предвид, че дългият престой на виното с джибрите влошава неговите качества, особено ако джибрите са сложени с чепките. В такъв случай се отделят много танинови киселини, които придават на виното допълнителна силна тръпчивост.


Ако джибрите са без чепките, тогава пораженията са по-малки, но пък тези джибри които са останали на въздух, след източване на виното, може да причинят вкисването му.



Пръскани зеленчуци


Въпрос изпратен от: DOBRINKA

Зеленчуци

Пръсках доматите и краставиците с нурелед с карантинен срок 28 дни . Изминаха 10 дни имам червени домати и големи краставици--може ли да ги консумирам. Какво да направя, за да намаля действието на препарата. Една нощ ги киснах във вода.

Български фермер отговаря:

 Не може, трябва да изчакате 28 дни, т.е. толкова, колкото е карантинният срок.


Прасе с подути уши


Въпрос изпратен от: pr120766

Животновъдство

здравейте...подуха ми се ушите на прасето..!!???--на какво ли се дължи и опасно ли е ?? виках ветеринар--той не можа да ми даде смислен отговор--само го резна...изтече доста гной и кръв...но сега пак има подуване..а иначе прасето има апетит..благодаря ви предварително за отговора--желая ви спорен ден

Български фермер отговаря:

По всяка вероятност става дума за хематом, причинен от нараняване ушите на прасето. Ако в помещението има и друго прасе, е възможно то да го е хапало. Или пък прасето се е одрало на нещо остро и драскотината се е възпалила.

Мажете всеки ден ухото му с гранулин или с йодасепт до пълното излекуване.


Смола по прасковата


Въпрос изпратен от: angelinasl

Овошки

Плодът на прасковата се напуква и пукнатината се запълва със смола, каква е причината и какво да сторя?

Български фермер отговаря:

Причините за смолотечение по плода на прасковата могат да са няколко:  нападение от болести- най-вече кафяво гниене, повишено количество на калции в почвата, неподходяща подложка, продължителни ниски температури.

За да предотвратите смолотечението отглеждайте прасковите  на висок агрофон, т.е редовни грижи- поливане, окопаване, торене, растителна защита.


Щитоносни въшки по лимоните и цветята


Въпрос изпратен от: Илонка Кирилова

Цветя

Какво трябва да направя ,за да изчистя лимоните и цветята ми от щитоносна въшка?

Български фермер отговаря:

Когато растението е по-слабо засегнато, може да използвате сапунен разтвор, за да отмиете въшките и техните яйца, като се внимава последните да не се разпилеят. Ако заразяването е по-силно, можете да използвате тампон, напоен в денатуриран спирт, който лесно "разтваря" восъкливите насекоми.

Може да се използва и специален контактен инсектицид - подходящ е, когато заразеното растение е на балкона или в студена оранжерия. Съществуват и инсектициди, които отравят самите сокове на растението, а оттам и щитоносните въшки. Специални пръчици с тампон се напояват с въпросния системен инсектицид и се вкарват в пръстта на растението. При всяка употреба на инсектициди обаче, трябва да се чете внимателно упътването на опаковката, за да избегне унищожаването на някои растения, които имат непоносимост към тях (папрат).


Съхнат листата на нови лозички


Въпрос изпратен от: nikolov,nikolov

Зърнопроизводство

Засадих нови лозички през м.март.Тръгнаха добре и пуснаха по две по три разклонения.Редовно ги поливах и наторявах с угнила оборска тор.В последно време / 12.07.2014 г./ листата започнаха да съхнат и да капят .При по-старите лози изсъхнаха плодовете и част от листата.Кажете с какво да ги пръскам и има ли опасност за младите лози. При младите черешови дръвчета на всяка вейка листата на връхчето са сгърчени като юмруче.Помагайте.

Български фермер отговаря:

Много важно е да успеят да се опазят младите лозички от мана, която тази година направо бушуваше в насажденията. В противен случай те може да изсъхнат или да изостанат чувствително в развитието си.
Борбата срещу мана и брашнеста мана е трябвало да започнете да водите веднага след появата на летораслите над купчинките почва и да я продължите занапред до началото на септември. Важно!
При младите лози броят на пръсканията е винаги по-голям, отколкото при възрастните лози, и може да достигне до 10-12, че и отгоре.
При тези млади растения трябва да се осигури възможност на леторастите да се развиват по-буйно и да се образува по-голяма листна маса. Това им осигурява и силна коренова система, която да ги храни.

Сега можете да пръскате едновременно и с препарати срещу трите болести - мана, брашнеста мана и сиво гниене. А това, че листата са изсъхнали и окапали е поправимо, важното е лозичките да не са засегнати от присадката надолу. Иначе ще могат да се възстановят.
Да знаете, че леторастите им трябва се привързват към колчета.
Когато растенията тръгнат, резитбата може да се направи през есента преди загрибването, но за предпочитане е това да стане напролет, защото тогава растенията са по-добре запасени с хранителни вещества. Сгърчените като юмручета листа на младите череши са признак за нападение на черна черешова листна въшка. Може да напръскате с един от следните препарати: би-58 15 мл/10 л вода, моспилан 20СП 1,25 мл/10 л вода, суми алфа 5 ЕК 2 мл/10 л вода. Спазвайте карантинните срокове на инсектицидите.


  • 15
  • 16
  • 17
Български Фермер
Най-четени Най-важни

ПОЛЕЗНО: Ако в буркана със сладко има мухъл

Колтуци под контрол – как, кога и защо

Вдигат тройно таксата за скица за сделка с нива

Как еутипиозата превзема старите лози

Започват кръстосаните проверки за Кампания 2025

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

В сила е забраната за косене до 1 септември

В пожароопасния сезон някои земеделски дейности ще се извършват само в ранните сутрешни часове

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол