19° C, ясно небе
  събота, 19 юли, 2025 г.    
София
   
ВХОД   РЕГИСТРАЦИЯ
  • Новини
    • Кулинария
    • Домашен лекар
    • Времето
  • Агробизнес
  • Агротехника
  • Растениевъдство
    • Зеленчуци
    • Овошки
    • Цветя
    • В лозята
  • Животновъдство
    • Домашна ферма
    • Пчеларство
    • Домашни любимци
  • Въпрос на фермера
  • Обяви
  • Видео
Въпроси на фермера

Скъсявате на стара лоза и смесват ли се сортовете грозде


Въпрос изпратен от: evgeni_n

В лозята

Здравейте, имам два въпроса: 1. Имам една стара лоза, стигнала до терасата на втория етаж и ми се налага за я режа (в смисъл да я скъся). Кога да я режа, евентуални преблеми, съвети и т.н.? 2. Засадих три пръчки десертни сортове грозде и в непосредствена близост има лозе с винени сортове. Има ли вероятност винените да влияят на моите? В смисъл да се смесват сортовете...

Български фермер отговаря:

Старата лоза, стигнала до терасата на втория етаж, има за цел, както да декорира, така и да прави сянка. Затова "скрояването" й по това време е малко по-различно от класическата резитба, която се прави по време на Трифон Зарезан.

Нашият съвет е сега да премахнете прекалено дългите, повредени, изсъхнали, склонни към пречупване пръчки, както и по-старите леторасти.

Един вид да прочистите и да скъсите по ваша преценка.

Напролет е редно да се направи смесена резитба на чеп с 2 очи /пъпки/ и плодна пръчка с 8-11 очи, за да предизвикате и плододаване. Тогава подробно ще обясним това във вестника.

По втория въпрос - няма проблем близостта на десертни с винени сортове.


Комбинация за последно пръскане на лозя


Въпрос изпратен от: ivankaynarov

В лозята

Може ли последното пръскане на лозята да бъде с Верита, Бай Фидан , Топсин М70 и Децис или трябва да бъде в някаква друга комбинация ?

Български фермер отговаря:

Възможно е да бъде с фунгицидите и инсектицидите, които досега сте ползвали, като е хубаво да ги редувате.

През август е желателно да се напръска срещу сиво гниене с Топсин. Наближава беритбата, затова ви напомняме да прочетете карантинните срокове на препаратите и да ги спазвате. Желаем ви берекет.


Падат плодовете на райска ябълка


Въпрос изпратен от:

Овошки

Здравейте! Имам в двора 10 годишна райска ябълка. Пролетта цъфтя и върза обилно, но от две седмици плодовете падат видимо здрави и почти нищо не остана по дървото. Моля за съвет.

Български фермер отговаря:

За съжаление не давате достатъчно подробности. Причините може да са различни. Споменавате обаче, че дръвчето е образувало много плодове. Често в такива случаи голяма част от плодовете опадват.

Съветът ни е следващата година да контролирате плододаването чрез подходяща резитба, както и разреждане на плодовете, ако има нужда.


Кръв в млякото на коза


Въпрос изпратен от: krasimira_1234

Домашна ферма

Защо козата при доенето не всеки път има кръв в млякото, не се пресича, давали сме и витамин С, след като сме се консултирали с ветеринар. Няма отоци. С какво може да я лекуваме? Козата е весела, храни се. Очакваме отговор от вас

Български фермер отговаря:

Няколко може да са причините за поява на кръв в изодяваното мляко. Най-очевидната е разтитие на маситит. Но тъй като пишете, че вимето на козата не е уплътнено, зачервено и, най-важното, болезнено, може да се предположи, че в случая не става дума за мастит.

Втората възможна причина е наличието на слаби кръвоносни съдове на вимето. Често пъти кръв в млякото се появява при неправилно доене. За да укрепите калилярите, давайте на козата калциеви препарати: например креда или калциев фосфат - отначало по 2 супени лъжици в дневната дажба, а след това - по 1 супена лъжица. За заздравяване на капилярите давайте и по 1 ампула витамин С във водата за пиене. Помага и уротропин (на прах) - по 1 чаена лъжичка дневно във фуража.

Огледайте добре вимето. Възможно е при паша козата да го е наранила и тогава също е възможно да има кръв в млякото.


Краставици


Въпрос изпратен от: mitaka_49

Зеленчуци

Засях 14 корена гергана, от тях останаха 7. Периодически загиват поединично растенията. Развиват се нормално, цъфтят, започнаха да плодоотдават, но се появява увяхване на цялата листна маса. При отстраняване на растението установих, че стеблото е нормално зелено и коренчетата здрави бели. Частта от стеблото под земята е светлокафява, загнила, водниста и при стискане се развлакнява и къса. Моля за съвет! Поздрави!

Български фермер отговаря:

По симптомите, които описвате, е възможно да става въпрос за болестта фузарийно увяхване при тиквови.

Признаците могат да се проявяват във всички фази - особено в цъфтеж и в началото на плододаването.

Мерките срещу болестта трябва да са превантивни. Третира се няколко пъти с топсин М 70ВДГ: преди пикиране, след разсаждане и 10 дни след разсаждане.

Профилактично може да полеете здравите растения с по 1 литър разтвор от 0,1% топсин М.


Прерарати за мана по лозята


Въпрос изпратен от: petar19941994

В лозята

Шавит 72 ВДГ може ли да се използва за обикновена мана и за брашнеста мана по лозята, или трябва да се добави и друг препарат?

Български фермер отговаря:

Можете да пръскате с препарата Шавит 72 ВДГ лозите и срещу мана, и срещу брашнеста мана и не се налага да прибавяте друг препарат.
Дозата за третиране е 20 грама на 10 литра вода.


Моля, помогнете!


Въпрос изпратен от: Gogo H

В лозята

Здравейте. Имам проблем в лозето. Прилагам линкове на две снимки. Проблемите са: - няколко лози тръгнаха зле - лимоненожълти,но не се развиват и в момента - линка със снимката е ( http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=viu1434297566m.jpg ). Втория линк - на една от лозите, които растяха нормално до преди две седмици, но новите леторасти които израстнаха в последствие са жълти, а листата са малки, остри, петуране е широка , недоразвити са и жълтеят ( http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=viu1434297439t.jpg ). Моля, дайте информация за болестта и как да се справя с проблема. Благодаря Ви предварително и оставам с очакване ...

Български фермер отговаря:

Повредата по вашите лози най-вероятно са от микоплазмена болест, която се причинява от цикади, които се пренасят от насекоми.

Тя не се лекува с химически препарати, но лозите могат да се подхранят с листни торове, за да се засилят и преодолеят дефекта.

Освен това трябва да се правят редовни пръскания срещу болестите мана и брашнеста мана, за които редовно пишем във вестник "Хоби фермер".

Допустим е и втори вариант - подобни повреди се получават, когато са използвани хербициди в по-голяма от нормалната доза.

Съветваме ви да направите един листен анализ - можете да занесете листата в лабораторията на Националната служба за съвети в земеделието, за да бъдете най-сигурен за какво става дума и дали това не е проява на дефицит на някои микроелемент.


Домати


Въпрос изпратен от: Стефка7

Зеленчуци

Здравейте,пръскала съм с радомил,топаз,нуриле,като изгоряни с цигара са.За белокрилката ползвам моспилан,актара не действа.Помагайте моля.

Български фермер отговаря:

Ридомил голд е регистриран за мана по лозата. Топаз - за борба с брашнеста мана при различни култури.

Нуреле Д, моспилан и актара се използват срещу оранжерийна белокрилка.

За да има ефект, спазвайте дозите и указанията на отделните продукти за употреба.


Спорим с мой познат


Въпрос изпратен от: Joro_78

Зеленчуци

Въпросът ми е следния....възможно ли е в България,оранжейно произведени домати да са на пазара в периода ноември-януари месец.Как високите температури през периода на засаждане,не увреждат расъда.Охладителна инсталация как влияе на растенията?

Български фермер отговаря:

По принцип, ако оранжерията е високотехнологична, всичко е възможно. Външните фактори на средата не оказват никакво влияние върху културите вътре в съоръжението. А вътрешните – температура, влажност на въздуха, както и на почвения субстрат, се контролират прецизно и според фазата на развитие на растенията.


Краставици и домати


Въпрос изпратен от: ivankaynarov

Зеленчуци

Здравейте , Забелязах бели петна като паяжина по някой от листата на краставиците и доматите . Опитах се да ги махна , но не мога да ги изтрия. Може ли да ми кажете каква е тази болест и с какъв препарат трябва да се пръска против нея ?

Български фермер отговаря:

По описанието, което давате, най-вероятно става въпрос не за болест, а за неприятел. Паяжинките подсказват, че растенията са нападнати от обикновен паяжинообразуващ акар.

Срещу него може да използвате продуктите Би-58 - 0.1%, ним азал Т/С - 0.3, нисоран 5 ЕК – и др.


  • 11
  • 12
  • 13
Български Фермер
Най-четени Най-важни

За ябълки без червеи - три прости правила

Най-големият комбайн в света New Holland CR11на демотур по полетата на Северна България

Когато слънцето стане враг – щетите от жега и засушаване в лозето

Градушка във Валенсия причини загуби за над 29 млн. евро

Започват кръстосаните проверки за Кампания 2025

До 15 август земеделците могат да подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата

В сила е забраната за косене до 1 септември

В пожароопасния сезон някои земеделски дейности ще се извършват само в ранните сутрешни часове

Видео

Бангладеш запазва традиционни технологии за отглеждане (Видео)

Copyright © 2025 - Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации, без предварително съгласие на редакцията; чл.24 ал.1 т.5 от ЗАвПСП не се прилага; неразрешеното ползване е свързано със заплащане на компенсация от ползвателя за нарушено авторско право, чийто размер ще се определи от редакцията.

  • За Нас
  • Абонамент
  • Реклама
  • Контакти
  • RSS
  • Условия за ползване
  • Партньори
  • 24 Часа
  • 168 Часа
  • България днес

Съвет за електронни медии: Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69, Тел: 02/ 9708810, E-mail: [email protected], https://www.cem.bg/

Copyright © 2025 All rights reserved  森  This template is made with by Colorlib

  • Условия за ползване
Асеновград
Благоевград
Бургас
Варна
Велико Търново
Видин
Враца
Габрово
Добрич
Пазарджик
Перник
Плевен
Пловдив
Русе
Сливен
София
Стара Загора
Хасково
Шумен
Ямбол