Преди 2 години гостувахме на един творец по образование и цветар по душа. Тогава публикувахме една от най-цветните статии с идеята да покажем, че не само голямото земеделие се шири у нас. Че не само зърното, зеленчуците и дръвчетата намират място на родна земя. А, че всъщност, има хора като Петър Дочев, които носят красота и енергия в сърцето си, а под сръчните им пръсти, тя се преобразява в живо, зелено, процъфтяващо и вечно променящо се изкуство. Заглавието на статията от 2019 г. е „Изложби на цветя привличат туристи в Долни Дъбник“, ако искате да я прочетете в интернет.

С днешна дата Петър не спира да създава красиви градини изпод пръстите си, като сега е на доста екзотична тематика – бромелии, тиландзии и други епифитни, палми, лантани, бугенвилии, цезалпинии, баухинии и какво ли още не. Е, в Кипър, но социалните мрежи ни сближават, независимо колко далеч се намираме, нали?

Точно така разбрахме, че той организира среща с любители на брадатите ириси в частна градина в столичния квартал Младост и нямаше как да не отидем. А от тук идва и идеята за днешната статия, посветена на перуниките.

Предлагаме ви една виртуална разходка сред сортови ириси от цял свят и още прелести в колаборация между Долни Дъбник (2019 г.) и София (2021 г.). С удоволствие ще ви разкажем и за някои интересни особености при тези разкошни растения.

Брадатите перуники

Брадатите ириси или, както са по-познати – перуниките, носят името на богиня. Според легендите именно тя свързвала земното с небесното, хората с боговете. Все пак от гръцки, името им означава дъга. И наистина, няма цвят, а и размер, който ирисите да не са усвоили като магия или в резултат от усилен селекционен труд.

В някои народности трите изправени венчелистчета на ирисите се свързват с вярата, мъдростта и храбростта. Ароматът на цветовете е уловен в козметични продукти и най-вече парфюми с божествени и леко загадъчни нотки. От друга страна той е притегателна сила за полезни и не толкова полезни насекоми опрашители.

Ирисите, гладиолите и минзухарите са братовчеди. Затова понякога може да настъпи леко объркване, особено в джуджевидните форми. „Брадичката“ обаче ги отличава.

Групиране според височината

Като стана дума за размери, ирисите са разделени в 6 категории. Познавайки ги ще можете да изберете най-подходящите сортове за своята градина, а защо не и колекция.

Миниатюрни джуджета с височина до двайсетина сантиметра, подходящи за каменни и сухи градини. Те са първите, които зацъфтяват през годината и са сравнително най-слабо застъпени у нас.
Стандартни джуджета с височина от 20 до около 35 см – чудесна компания за късно цъфтящи лалета.

Бордюрни ириси с височина от 35 до 50-60 см. Те цъфтят по-късно през сезона, точно след първите две групи.

Със същата височина, но с много нежни, по-дребни и ефирни цветове е отделена следващата група. Всички нейни представители са деликатни и подходящи да украсят вазата в дома.

Накрая, но не на последно място, са подредени стандартните високи ириси, с множество разклонения и пъпки на цветното стъбло, а съответно и доста продължителен цъфтеж. А цветовете са огромни и наистина конкурират дъгата по разнообразие.

В по-нова група са зачислени перуниките с повторен цъфтеж – т.нар. ремонтантни сортове. Те украсяват градината първо през пролетта или лятото, а също и наесен.

Тънкостите по отглеждането 

Шири се едно грешно разбиране, че перуниките харесват сянката. Всъщност те се представят много по-добре на слънце в лека и добре дренирана почва с богат състав. Подхранването при тях не е задължително и два пъти годишно е напълно достатъчно.
По принцип тези цветя нямат нужда от прекалено много грижи, но има няколко важни задачки, които трябва да се извършват своевременно от естетическа гледна точка. Първата е да се почистват прецъфтелите цветове редовно, което пък удължава цъфтежа и поддържа растенията в изряден вид. Втората е свързана с оголващия се център с течение на времето.

През няколко години е добре ирисите да се разделят, размножават и подмладяват. Така това „плешиво петно“ в средата няма да е проблем. Естествено, процедурата се прави след прецъфтяване.

Пълният текст към статията от 2019 г. може да откриете на www.bgfermer.bg
Пълният текст към статията от 2019 г. може да откриете на www.bgfermer.bg