През миналата седмица изкупните цени на слънчогледовото семе в Украйна се изкачиха до най-високите стойности за маркетинговата 2025/26 г. Експертите от Електронната зърнена борса на Украйна посочват, че в рамките на седмичния период изкупните цени на слънчогледа (50% масло) скочиха с 1000-1500 гривни ($23-34) за тон до 29 000-30 000 гривни на тон $665-688 с ДДС, ($590-610/т без ДДС) с доставка в завод, като по редица сделки бяха фиксирани цени над 30 500 гривни ($700) за тон с ДДС.
Валутният курс на долара на междубанковия пазар достигна 43,56/43,59 гривни тази седмица, а цената на растителното масло удари $1300/т, което позволи на преработвателите успешно да реализират маслото и рязко да увеличат изкупните цени за маслодайната суровина.
От борсата коментират обаче, че някои фабрики, особено на юг, все още не планират да рестартират дейността си поради постоянни обстрели и прекъсвания на електрозахранването. Експертите са на мнение, че пикът на търсенето на слънчоглед може да бъде ограничен по време и фермерите трябва да се възползват от новата вълна на растеж на цените.
Анализаторите отбелязват, че ограниченията върху доставките на украинско слънчогледово масло повлияха за покачването на цените на руското сурово слънчогледово масло, които през седмицата се повишиха с нови 20-30 долара на тон до $1270-1280/т FOB Черно море. В резултат на това с 20-30 долара се покачиха и цените по офертите за доставка на маслото за индийския пазар до $1390-1400/т CIF Мумбай.
Коментари