Липсата на инвестиции в нови генетични сортове е причината страната да изостава от латиноамериканските си съседи

Новата реколта боровинки в Аржентина се очаква да достигне 15 000 тона, според Асоциацията на производителите на боровинки в Месопотамия, Аржентина (Apama).

Според Fruitne, брането е започнало преди няколко седмици и се очаква да продължи до декември.

В интервю за местната радиостанция Chacra Agro Continental президентът на Apama Алехандро Панунцио заяви, че секторът е достигнал своя пик през 2008 г. с около 5000 хектара насаждения и годишен износ от близо 20 000 тона, но днес площта е намаляла наполовина, а износният обем е едва около 5000 тона.

Спадът се дължи главно на предизвикателството да се конкурира с държави, които са постигнали значителен напредък, инвестирайки в най-модерна генетика и други подобрения в производството.

Основните производствени райони в Аржентина са Северозападът (NOA), съсредоточен около Тукуман, и регионът Месопотамия, с Конкордия като основен център. Районът на север от Буенос Айрес също има по-малка индустрия за производство на боровинки.

„Аржентина беше на челно място, но финансовите проблеми, липсата на достъп до най-новите генетични технологии и ограниченията върху интелектуалната собственост ни накараха да загубим конкурентоспособност", каза Панунцио. Той обясни, че за да се влезе в този бизнес, са необходими минимални инвестиции от около 25 хектара и вертикална интеграция, която включва хладилно съоръжение и достъп до международни клиенти.

Въпреки че износът е спаднал през последните години, Панунцио отбеляза, че вътрешното търсене е нараснало през последното десетилетие благодарение на промоционални кампании за хранителните свойства на плода.
„Боровинките са много вкусни, имат ниско съдържание на захар и се считат за суперхрана заради антиоксидантите, които съдържат", каза той.

Основните експортни пазари за аржентинските боровинки са САЩ и Великобритания, въпреки че напоследък Китай се превърна в ключова дестинация за висококачествени плодове.