Искат криминализиране на практиките, водещи до възникване на огнища

 

Въпреки че българският птицевъден сектор инвестира значителни средства в предпазни мерки срещу неразпространение на смъртоносния птичи грип, ситуацията трудно може да се контролира.

През изминалата зима птичи грип унищожи близо 40% от поголовието на кокошките-носачки у нас. България изнася около 20% от продукцията на яйца и голяма част от договорите за износ ще останат неизпълнени, обясни Ивайло Гълъбов, председател на управителния съвет на Съюза па птицевъдите в България. Той също така увери, че ситуацията няма да доведе до поскъпване на яйцата на българския пазар.

(Без)отговорност

Българският бизнес е крайно разтревожен и от факта, че кметовете по места не съдействат на контролните органи за въвеждане на предпазни мерки от хората, които отглеждат птици в селските дворове. Именно там почти не се спазват минималните санитарни изисквания срещу неразпространение на болестта. Затова от Съюза на птицевъдите в България ще настояват за криминализиране на практиките, които водят до възникване на заразни огнища, причиняващи огромни загуби за индустриалните ферми.

България, Унгария и Франция са сред най-засегнатите държави от птичи грип в Европейския съюз. В опит да намали смъртните случаи, умъртвяването и ограничаването на движението на домашни птици, Франция масово ваксинира своите патици и мярката стана задължителна за фермите с над 250 патици. Българските и унгарските птицевъди направиха постъпки да получат достъп до подобно лечение, но за това се изискват дълги преговори на държавно ниво. От средата на миналата година от БАБХ са започнали преговори, без да е ясно дали през следващата зима стопанствата ни ще бъдат защитени, по думите на Ивайло Гълъбов.

Няма 100% защита

Ваксинацията срещу птичи грип не може напълно да имунизира птиците – това се казва в доклад на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA), публикуван в средата на април, след като Франция предприе масова ваксинация в стопанствата с цел да намали въздействието на болестта.

В допълнение към ваксинацията, като мярка за предпазване от разпространението на болестта, от EFSA препоръчват ежемесечно тестване на мъртвите птици, за да се докаже липсата на болестта и да не се спират търговските доставки на домашни птици и пилешки продукти.

„Ваксинацията е препоръчителна", посочи в прессъобщение ръководителят на отдела за биологични опасности и здраве и хуманно отношение към животните на EFSA, Франк Вердонк, и добави: „Въпреки това е необходимо да се приложи стратегическа схема за наблюдение с мерки за намаляване на риска от предаване на вируси."

Допълнителни разходи в предприятията

Докладът е част от научно становище на EFSA относно ваксините, налични в ЕС. В него експертите на EFSA препоръчват ваксинацията да се разглежда като допълнение, а не да замества други мерки за биосигурност, като например мониторинг.

В последния преглед на EFSA за най-големите епидемии от птичи грип в ЕС се посочва, че между декември 2023 г. и март 2024 г. от високопатогенна инфлуенца по птиците (HPAI) са умрели или са били принудително умъртвени общо 3,5 милиона домашни птици. Според данни на Европейската комисия през 2016-17 г. са унищожени повече от 9 милиона животни, а през 2020-21 г. са умъртвени 12,5 милиона птици.

Масовото умъртвяване на птиците и ограниченията за движение са международно признати мерки за биосигурност, необходими за спиране разпространението на птичи грип. Те обаче предполагат големи допълнителни разходи за предприятията. Според доклад на Световната банка икономическите последици от епидемиите възлизат на 0,7% от световния БВП, 0,4% в Европа и Централна Азия.

Ваксинационната стратегия на ЕС

През 2022 г. министрите на земеделието на ЕС се споразумяха за приложението на стратегия за ваксиниране, която взима предвид ограниченията на търговията с домашни птици, свързани с ваксините. Страни като Обединеното кралство, САЩ и Саудитска Арабия, например, в момента отказват да внасят продукти от страни, в които се прилага ваксинация, поради страх от внасяне на вируса на тяхна територия.

Идеята за масова ваксинация беше особено подкрепяна от Франция, която през октомври 2023 г. стартира програма за имунизация на стойност 100 милиона евро, като към 25 март ваксина са получили над 25 милиона патици. През януари 2024 г. обаче националните власти откриха огнище във ферма за патици, която следваше програмата за ваксинация. Известно е, че ваксинацията не елиминира напълно риска от инфекция, но намалява циркулацията на вируса, заявиха френските власти. Масова ваксинация планира и Нидерландия.

Ваксинацията срещу птичи грип не може напълно да предпази птиците
Ваксинацията срещу птичи грип не може напълно да предпази птиците
Според доклад на Световната банка икономическите последици от епидемиите от птичи грип възлизат на 0,7% от световния БВП
Според доклад на Световната банка икономическите последици от епидемиите от птичи грип възлизат на 0,7% от световния БВП