Първата национална стратегия за развитие на Тродос включва активна държавна намеса и политики за повишаване на качеството на живот
Бранислава Бобанац
Със 119 конкретни мерки и проекти се подготвя нов живот за Тродос, най-голямата планинска верига в Кипър. Те трябва да подпомогнат селското й стопанство и местната хранително-вкусова промишленост, да насърчат туризма, да създадат нови работни места и да повишат доходите на хората. За да се привлекат младите да се заселят трайно в планинските села, ще се създаде необходимата инфраструктура - за образование, здравеопазване, транспорт.
До 2030 г. централният планински район на острова трябва да се превърне в привлекателно място за живот с високо качество, бизнес и туризъм. Тродос ще се модернизира, като се запази ценното му културно наследство и в хармония с уникалната му природа. Той ще стане и образец за устойчиво развитие на планинските общности в Европейския съюз.
Такива са целите, разчетени в 10-годишна перспектива, в първата в Кипър Национална стратегия за развитие на планинските общности в Тродос. Тя бе приета от правителството през юли, като още от тази есен ще започне изпълнението на включени в нея проекти.
За първи път в Кипър има разработена глобална, всеобхватна стратегия, която става платформа за интегрирана държавна планинска политика в подкрепа на специфичния регион и неговите жители, подчерта при представянето й кипърският комисар за развитието на планинските общности Янакис Пападурис. Досега са разработвани и осъществявани отделни проекти “на парче", разпръснати между различните планински общини и министерства, докато сега се дава възможност всички мерки, дейтвия и политики да бъдат обединени и кооординирани за постигането на поставената цел, обясни той.
Янакис Пападурис бе назначен на този пост от президента на Кипър Никос Анастасиадис през ноември миналата година, чийто съветник бе дотогава. Той обаче влезе в голямата регионална политика с Длетящ стартФ, тъй като зад гърба си има дългогодишен успешен опит като бизнесмен и кмет на планинското село Калопанайотис. Благодарение на амбициозния си и действащ с размах местен лидер то се превърна в модел как може да се възроди една планинска общност.
Спечелилото международна слава село е сред най-живописните в района на Тродос, с богато културно и архитектурно наследство, известен планински курорт и една от туристическите емблеми на Кипър. Миналата година селото спечели и първа награда от Европейската мрежа за културен туризъм в категорията “Исторически села и градове" и бе обявено за “Дестинация за устойчив културен туризъм 2018".
Янакис Пападурис е така “обсебен" от идеята за вдъхването на нов живот на Тродос, че пое да заплати с лични средства разходите по подготовката на националната страгегия, за да стане тя готова по-бързо. От първоначално очакваните 200 000 евро стойността й достигна 800 000 евро.
Самото разработване на новия планински план бе показател за задълбочен и новаторски подход
Подготовката на стратегията до нейното приемане през юли продължи близо година и половина. Одобрените с нея правителствени мерки, действия и проекти се базират на задълбочено научно проучване, научни конференции, консултации, дискусии и планиране с привличането на международни учени и експерти от държавния и частния сектор.
В научния екип за мултидисциплинарното изследване на Тродос, което започна още през 2017 г., влязоха над 20 учени и преподаватели от пет университета в Кипър, Гърция и Франция, като водещ бе Университетът на Солун. Те работеха съвместно с 21 технически и специализирани комисии, в чийто състав бяха назначени близо 100 държавни служители от 10 министерства - от общо 11-те в Кипър /единствено Министерството на външните работи не бе привлечено/. В разработването на новата национална планинска политика бяха включени и експерти от частни компании с европейски и международен опит в регионално планиране и бизнес.
Експертите са посетили абсолютно всички планински селища, за да видят на място ситуацията и да формират подробен план как те да се справят с проблемите. Екипът е проучил 15 различни сектора, които са влезли в окончателния документ като приоритетни за стратегически интервенции - като селско стопанство, преработвателна промишленост, туризъм, здравеопазване, образование, енергетика, техническа инфраструктура...
Изводът от мащабното проучване е, че Тродос има значителен икономически потенциал, който, въпреки проблемите, трябва да бъде развит. И стратегията посочва как това може да стане.
Изграждането на нова планинска селска икономика е ядрото на реформата на държавната политика за Тродос. Нейни “стълбове" са трите основни местни сектора - агробизнес, преработка на храни и туризъм
Селското стопанство в планината ще се модернизира чрез иновативно земеделие и животновъдство. Важна цел е и укрепване на жизнеспособността на семейните ферми в района, за което са предвидени 34 млн. евро.
Ще се засили прилагането на “интелигентни” технологии в агросектора. Очаква се да бъдат създадени и/или модернизирани около 60 селски стопанства, включително 10 винарни - Тродос е основният лозаро-винарския район на страната. А тъй като селското стопанство в планината се практикува предимно на тераси, поддържани от сухи каменни стени, специален проект предвижда помощ за стопаните за поддръжка на такъв зид.
Реализацията на проектите в областта на селското стопанство трябва да доведе до създаването на 350 нови работни места в сектора, като 200 от тях ще са в рамките на програмата “Млади фермери” за периода 2021-2030 г.
Над 250 работни места ще се открият и в сектора за преработване на селскостопанската продукция. Стратегията поставя специален акцент върху местната идентичност на продуктите и услугите, нейната подкрепа, защита и популяризиране.
Част от новата политика ще бъде създаването на “търговска марка Тродос” която ще бъде изработена в сътрудничество с местния бизнес.
Идеята е новото сертифициране да предостави на дребните земеделски производители и преработватели от планината механизми и възможности да демонстрират високото качество на своите продукти и да увеличи тяхната стойност.
Много от тродоските продукти, като сиренето халуми, вината, сладка и сладкарски изделия от грозде, ябълки и други плодове, различни хляб и печива, вкючително и занаяти като кошничарството и грънчарството, са традициони за региона, правени от местните жители от векове.
В страната, която успешно продава туристическия си продукт “сълнце и море”, по-активно ще се развие планинският туризъм, обещава новата национална стратегия. Туристическият Тродос ще се основава на селското стопанство и характерните за региона храни и изделия, на богатото културно-историческо наследство, което изпълва планината, на невероятната природна среда. В рамките на приетия план за планината ще се разработи маркетингова стратегия за развитието и популяризирането на туризма в нея.
Своя принос за преобразяването на Тродос ще даде и Министерството на енергетиката, което ще предприеме действия за инсталирането на автономни фотоволтаични системи на обществени места в района на планината, покрити паркинги и сгради с обществено значение, а също и за енергийна модернизация на фасади и покриви. Редица мерки в стратегията подкрепят привличането на млади хора за бизнес, работа и живот в планинските села. Заинтересованите, които възнамеряват да се установят трайно в района, или действащи дребни предприемачи, които искат да преместят своите работилници, ще могат да получат промишлени парцели при изгодни кредити.
През април тази година, като част от новата си жилищна политика, правителството одобри и специална схема на стойност 5 млн. евро, насочена към постояно живеещите и желаещите да се заселят за постоянно в 110 планински общности.
Приоритетни инвестиции ще бъдат направени в изграждането на детски градини, училища и здравни центрове, за да могат да се осигурят подходящи условия за живот на младите семейства.
Различни източници на национално и европейско финансиране ще осигурят изпълнението на стратегията. Цялостното изграждане на структури и инфраструктури в областта на заетостта, услугите, туризма, жилищното настаняване до 2030 г. ще струва около 160 млн. евро, посочи комисарят Янакис Пападурис.
Голяма част от тях ще бъдат заложени в държавния бюджет на Кипър в следващите години.
Парите за първите нови дейности, които ще се реализират от края на тази година и през следващата, ще бъдат предвидени в бюджета за 2020 г., който сега се подготвя. Очаква се бюджетното финансиране, необходимо за тези проекти до 2024 г., да е около 36 млн. евро.
Средствата за редица проекти, които са в ход, но ще бъдат обединени и координирани в рамките на новата стратегия, се поемат от различните министерства. Министерството на земеделието, развитието на селските райони и околната среда вече изпълнява проекти на обща стойност над 53 млн. евро. Те са главно за системи за напояване и изграждане на пречиствателни станции за отпадъчни води.
Около 14 млн. евро ще се осигурят по различни схеми за безвъзмездна помощ, свързани с преработката на селскостопански продукти, женското и младежко предприемачество в планинските селища.
Правителството ще подкрепи планинската икономика и чрез нови инвестиционни механизми. Съвсем скоро то планира да обяви нова схема за субсидиране на винопроизводители, насочена към планинските райони, в които се намират най-големите масиви на кипърски лозя, съобщи земеделският министър Костас Кадис. Държавата отделя 5 млн. евро годишно за лозаро-винарската индустрия, която е ключова за икономиката на острова и която също се стимулира чрез програмата за развитие на селското стопанство, уточни той. Чрез новата инвестиционна схема лозарите ще могат чрез опростени процедури да придобият съвременни средства за производство, като субсидията достига до 70% от разходите.
Значително финансово рамо на новата планинска стратегия се очаква да дадат редица програми и фондове на Европейския съюз през новия програмен период 2021 - 2027 г.
Вода, вино и история
Най-голямата планинска верига на Кипър Тродос е един от най-интересните географски, културно-исторически и икономически региони на страната.
Зеленият масив се простира върху 1450 кв. км в централната и западната част на острова, като обхваща 25% от площта на Република Кипър. В границите на планинския район са разположени 115 малки общини и села, в които постоянно живеят 27 695 души. В 20% от тях няма млади хора под 24 години.
Живописната природа, язовирите и водопадите, многобройните църкви и манастири, прочутите мостове от времето на венецианското управление на острова от средните векове правят Тродос притегателна дестинация за туризъм за жителите и гостите на Кипър. В планинските села са съхранени автентичната старинна архитектура, каменните къщи, кълдъръмените тесни улички. Музейни етнографски сбирки с оригинални предмети, много от тях дарени от местните жители и техните наследници, представят местния бит и поминък през вековете. В много от селата се развива агротуризъм.
Тродос е дом на 170 археологически обекта. В планината се намира и най-големият кипърски манастир - Кикос, където е и гробът на първия президент на независим Кипър архиепископ Макариос Трети. Десет църкви, богато украсени с уникални византийски стенописи - т. нар. рисувани църкви, са включени в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство.
Тродос е основният “производител” на водата на Кипър. Планината е и най-важният център на лозарството и винарството, който е сред водещите икономически и експортни сектори на страната. Известните винени села (т. нар Красохория) са разпръснати по южните ѝ склонове.
Целогодишно Тродос е домакин на многобройни фестивали, посветени на различни селскостопански продукти, традиционни занаяти и производства. Те са част от местни и национални инициативи за развитие на туризма чрез популяризирането на кипърската култура, история, традиции и забележителности.
Изключително популярни са празниците на гроздето и традиционни сладки изделия от него, на виното, включително и на най-старото вино в света, което се произвежда и до днес без прекъсване и което носи едно и също име вече повече от 800 години - кипърската командария, на ябълката, маслините и зехтина, билките...
В Тродос, в кипърския център на розопроизводството село Агрос, се провежда и фестивал на розата. През 2016 г. сладко от рози и розова вода от този район бяха одобрени от Европейската комисия да носят “защитено географско указание”.







Коментари