Драгомир АТАНАСОВ, агрометеоролог при НИМХ

През изтеклия период агрометеорлогичните условия се определяха от наднормени температури. На много места в полските райони, предимно в южните части на страната, още от края на януари средните денонощни температури надвишиха 5оС. В края на миналата седмица температурите достигнаха стойности по-високи от 10оС. В крайните югоизточни райони паднаха валежи между 20-40 л/км.м (Бургас – 39 л, Ахтопол – 36, Елхово – 26, Сливен – 26), които поддържаха преовлажнени горните почвени слове.

И през следващия седемдневен период агрометеорологичните условия ще се определят от топло за сезона време, без съществени валежи. Затоплянето от началото на февруари и прогнозираните наднормени температури през следващия период ще създадат условия за активизиране на вегетационните процеси при зимните житни култури и рапицата. В резултат и на създалите се през януари условия за забавена вегетация, късно засетите есенници успяха да напреднат във фенологичното си развитие. При пшеницата наблюдаваните фази ще са братене и трети лист. Високите температури ще създават условия за преждевременно набъбване на пъпките при овощните видове, нарушаване на принудителния им покой и риск от повреди при настъпване на повратни мразове.
Периодът е подходящ за подготовка на площите за сеитба с пролетни житни и бобови фуражни култури в районите, където почвеното овлажнение позволява обработките.
Сеитбата на тревни смески от овес и пролетен фий осигурява добив от качествен и пълноценен фураж. Сеитбената норма е 15-16 кг/дка, като съотношението между овес и фий е 1:3 (3-4 кг овес и 12-13 кг фий). Сеитбата се извършва на разстояние 10-15 см между редовете и дълбочина 3-4 см. Оптималните срокове за засяване започват от средата на февруари.