Съветът на министрите по земеделие постигна общ подход по бъдещата Обща селскостопанска политика. Споразумението отразява българската позиция

Министрите по земеделие на страните-членки на ЕС постигнаха общ подход по трите законодателни предложения за бъдещата Обща селскостопанска политика 2023-2027, предава пресцентъра на земеделското ни ведомство.

След двудневни преговори, страната ни успя да запази настоящото ниво на обвързаната с производството подкрепа - 13+2% от общия пакет директни плащания, въпреки предложението на Европейската комисия за намаляването й в новия програмен период.

Също така по настояване на България в следващия програмен период се запазва и Преходната национална помощ (ПНП).

До 2023 г. тя ще бъде на нивата от 2020 г. , а от 2024 г. ще продължи с намаление от 5% годишно.

 Минимум 20% от пакета за директни плащания държавите членки ще трябва да заделят за еко схеми. За отчитане изпълнението на този минимален бюджет, може да се вземе и сумата, надвишаваща 30% дял от бюджета по ПРСР, платена по мерки, свързани с околна среда и климат.

Предвидена е допълнителна гъвкавост, така нар. „двугодишна фаза на обучение“, при която неусвоените средства при прилагането на новите еко схеми ще могат да се прехвърлят към други необвързани мерки в рамките на първи и втори стълб.

Изключения за малките стопанства

ще има, макар позицията на страната ни бе отразена не в пълнота. Земеделските стопанства до 10 ха ще бъдат освободени от прилагане на стандарта за диверсификация на културите и екологично насочени площи (ДЗЕС 8 и ДЗЕС 9).

В следващия програмен период се запазва изключването от механизма за финансова дисциплина за бенефициери, които получават директни плащания до 2 000 евро.

Съгласно постигнатото споразумение и отново по предложение на България, подпомагането в други сектори чрез оперативни програми на организации и групи производители, е увеличено от 5% на 10% от стойността на предлаганата на пазара продукция.

В проекта на регламент беше отразено решението, взето от лидерите на държавите-членки на Европейски съвет, за доброволно прилагане на таван на директните плащания над 100 хиляди евро. Таваните ще се отнасят само за СЕПП, като се запазва възможността за приспадане на разходите за труд, свързан със земеделската дейност. Всяка държава-членка може да вземе решение до 1% от директните плащания да се обвържат с участие на бенефициентите в инструментите за управление на риска.

Искането на българската делегация за продължаване на преходната помощ не беше отразена в пълнотата й, както и предложението за гъвкавостта на зелените бюджети от първи стълб. Поради тази причина Българската делегация гласува „въздържал се“.

До края на седмицата Европейският парламент ще гласува промените в ОСП, след което ще започнат триалозите между Съвета на ЕС, Европейския парламент и Европейската комисия.