Качествата на майката и възрастта на племенния материал е от първостепенно значение за проуктивността на пчелната майка, напомнят водещи специалисти в пчеларството на nbps.press.bg.

Известно е, че при производството на пчелни майки всеки пчелар или производител на разплоден материал се старае те да бъдат отглеждани или от яйце, или от колкото е възможно по-млада, еднодневна до тридневна ларва.

В практиката, когато се работи чрез пренасянето на материала в изкуствена восъчна чашка, се използват излюпени пчелни ларви. А при методите без пренасяне - още неизлюпени, т.е. яйца.

Основателно е да се зададе въпросът - има ли разлика в качествата на пчелните майки, отглеждани от яйца и на тези, отглеждани от ларви. Още повече че още от самото начало тези ларви се хранят с малко по-различна храна от тази за ларвите на пчелите-работнички. Затова би трябвало да се очаква, че с увеличение на възрастта на племенния материал (яйце или ларва) ще има промени в теглото на майките в полза на тези, отгледани от яйце.

За учудване на изследователите такава разлика в теглото има, но тя е в полза на майките, отгледани от яйце, а не от такива, отгледани от еднодневна или дори един и половина дневна възраст.

Това се обяснява с размерите на маточника. Отглеждането на майка от яйце става при естествени условия в килийка с обикновени размери, която пчелите по-късно разширяват, а отглеждането на такова от ларва - в изкуствено направена килийка (с диаметър 9 мм). Според немския специалист в тази област д-р К. Вейс, размерът на килийката е от много важно значение.

По-различен е резултатът за теглото на майките, които са отглеждани от еднодневни, двудневни и тридневни ларви. В този случай теглото на отгледаните от еднодневни ларви значително превишава това на тези, получени от двудневни и по-стари ларви.

Правени са и опити за определяне на медопродуктивността на пчелните семейства в зависимост от пчелните майки, отглеждани от яйца, от по-млади или по-стари ларви. Разлики в това отношение при семейства с майки, отглеждани от яйца или от ларви на еднодневна или един и половина дневна възраст не са установени.

На основата на такива и други подобни изследвания е доказано, че не е от съществено значение за практиката и за качествата на пчелните майки, дали са отглеждани от яйце или от еднодневни или дори двудневни ларви. По-голяма възраст от двудневната на ларвата определяна за отглеждане на пчелна майка вече има значителни неблагоприятни последици.