Делът на незаетите работни места в България през цялата 2018 г. е намалявал, достигайки до едни от най-ниските стойности в целия ЕС в края на годината, показват данни на Евростат, публикувани в понеделник. За незаето работно място се смята всяко, за което работодателят е пуснал обява, че търси служител, и са минали поне 3 месеца, без да е успял да намери.

През първото тримесечие на 2018 г. делът на свободните работни места у нас е бил 1%, но веднага след това пада на 0,9%, за да се задържи на същото ниво до последното тримесечие.

Това е един от най-ниските показатели в целия ЕС (виж инфографиката).

Държавата с най-голям дял незаети работни места в ЕС е Чехия с 6%. Средното за ЕС ниво е 2,3%, като в сравнение със същото тримесечие на предната година нарастването е с 0,3 процентни пункта. Същите данни са валидни и за страните от еврозоната. Държавата с най-нисък процент незаети работни места е Гърция - едва 0,4%.

Разбивката на Националния статистически институт показва, че най-голям дял на незаети работни места у нас към края на 2018 г. е имало в здравеопазването - 3%, следвано от държавното управление с 2,5%. В здравеопазването броят на незаетите работни места в края на 2018 г. е бил 4393, а в държавното управление - 2864. Най-нисък е делът им в операциите с недвижими имоти - 0,3%, или 64 през последното тримесечие на 2018 г.

Процентът на незаетите работни места изобщо не зависи от средното заплащане в съответния сектор от икономиката, още повече че често има и сезонни фактори. Например в IT сектора, където се получават най-високите заплати, броят на незаетите работни места през последното тримесечие на 2018 г. е бил 497, а в хотелиерството и ресторантьорството, където се плаща най-малко, са били двойно повече - 928. Но като дял от всички работни места в съответния отрасъл те са почти равни - 0,6% в IT сектора и 0,9% в туризма.

В операциите с недвижими имоти има най-малко незаети работни места - едва 64 в края на 2018 г., което е 0,3% от общия брой работни места в този сектор.

Сравнително много незаети места има в преработващата промишленост- над 3000.