Лилипутите достигат до 10-12 см дължина
Една от тях е пенсилванската костенурка, която е твърде интересно животно. Нейната бронирана защита е достигнала до съвършенство, защото предният и задният дял на долната част на черупката ѝ са подвижни и могат да закриват напълно отворите на корубата.
Тази дребна костенурка се среща в източната част на САЩ. Дължината на овалната и невисока черупка е най-много 12 см. Пенсилванската костенурка се е приспособила да живее в реки, езера, блата, но предпочита най-вече плитки заливчета с бавно течаща вода и обилна растителност. Храната си - различни мекотели, членестоноги и рибки, тя лови, като пълзи по дъното на водоема. През юни женската костенурка снася от 2 до 5 яйца в изровена от нея ямичка на сушата. Другият вариант - направо в някоя вдлъбнатина под корен на дърво или под дънер.
Но има още по-дребна и това е
ГОЛЯМОГЛАВАТА КОСТЕНУРКА
която се среща в Югоизточно Мексико. Черупката на това малко земноводно има твърде характерно устройство. Коремната част на корубата, която е къса и тясна, е съединена с горната ѝ половина чрез кожеста връзка. На дължина голямоглавата тинеста костенурка достига до 10 см. Тя живее в реки, езера и блата. Храни се с различни безгръбначни животни и някои рибки. Името ѝ идва от голямата глава спрямо тялото, докато опашката ѝ, напротив, е твърде малка.
Коментари